mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > VAT od aut: odliczysz góra 50 proc.

VAT od aut: odliczysz góra 50 proc.

Rada Ministrów przyjęła wniosek o derogację dla Polski w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej, przedłożony przez ministra finansów. Oznacza to, że przy zakupie nowego auta będzie można odliczyć do 50 proc. podatku VAT.

VAT od aut: odliczysz góra 50 proc.
Derogacja dotyczy ograniczenia prawa do odliczania - do 50 proc. - kwoty podatku naliczonego z tytułu nabycia (w tym wewnątrzwspólnotowego). Ograniczenie to będzie dotyczyć nabycia pojazdów samochodowych, wytworzenia oraz importu pojazdów samochodowych, a także nabycia usług zgodnie z umową najmu, dzierżawy, leasingu i innych umów o podobnym charakterze.

Ograniczenie to miałoby zastosowanie wyłącznie do pojazdów samochodowych, które są wykorzystywane zarówno do celów prywatnych, jak i do prowadzonej działalności gospodarczej i wydatków związanych z tymi pojazdami. Derogacja nie obejmie tych pojazdów, które są przeznaczone wyłącznie do działalności gospodarczej.

Derogacja objęłaby również częściowe ograniczenie - do wysokości 50 proc. - prawa do odliczenia podatku VAT od zakupu paliwa do samochodów objętych derogacją oraz od innych wydatków eksploatacyjnych (naprawa i konserwacja pojazdów, wydatki na dostawy lub usługi związane z pojazdami i ich wykorzystywaniem).

Polska wnioskuje, by stosowanie derogacji dotyczyło okresu od 1 stycznia 2014 r. do 31 grudnia 2018 r.

Warto zaznaczyć, że w stosunku do poprzednio wysłanego do Komisji wniosku, zaszła jedna zasadnicza zmiana. Obecnie strona polska zrezygnowała z zapisu, że nabywając nowe auto do firmy można odliczyć do 50 proc. podatku VAT, ale nie więcej niż 8 tys. zł. Teraz pozostało już tylko ograniczenie procentowe. A to oznacza, że, o ile wniosek w tej postaci zostanie zaaprobowany, skorzystają na takim rozwiązaniu bogatsi. W przypadku droższych, a przede wszystkim dużo droższych samochodów, będą oni mogli obniżyć płacony do budżetu VAT o zdecydowanie wyższą kwotę.

Jak przekonują urzędnicy, uproszczenie procedury poboru VAT jest korzystne zarówno dla podatników, jak i urzędów podatkowych. Chodzi szczególnie o mikroprzedsiębiorców i małe firmy, często o charakterze rodzinnym. Tego typu firmy, wykazujące się niskim obrotami, stanowią w Polsce przeważającą większość.

Według stanu na koniec 2011 r. przedsiębiorstwa zatrudniające do 9 osób stanowiły 95 proc. wszystkich firm prowadzących działalność gospodarczą. Tej grupie podmiotów trudno rozgraniczyć stopień wykorzystania samochodów do celów prywatnych i związanych z działalnością przedsiębiorstwa.

Podobne problemy dotyczą urzędów podatkowych, dla których zweryfikowanie rzeczywistego podziału wykorzystywania pojazdu na cele prywatne i gospodarcze byłoby niezwykle trudne.

Podobne wiadomości:

Chińczyk zapłacił za auto czterema tonami monet

Chińczyk zapłacił za auto czterema tonami...

Aktualności 2015-06-05

Wizja 2019 - oto pomysły na rozwój branży motoryzacyjnej

Wizja 2019 - oto pomysły na rozwój branży...

Finanse i prawo 2015-07-25

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.