mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > VAT od aut: odliczysz góra 50 proc.

VAT od aut: odliczysz góra 50 proc.

Rada Ministrów przyjęła wniosek o derogację dla Polski w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej, przedłożony przez ministra finansów. Oznacza to, że przy zakupie nowego auta będzie można odliczyć do 50 proc. podatku VAT.

VAT od aut: odliczysz góra 50 proc.
Derogacja dotyczy ograniczenia prawa do odliczania - do 50 proc. - kwoty podatku naliczonego z tytułu nabycia (w tym wewnątrzwspólnotowego). Ograniczenie to będzie dotyczyć nabycia pojazdów samochodowych, wytworzenia oraz importu pojazdów samochodowych, a także nabycia usług zgodnie z umową najmu, dzierżawy, leasingu i innych umów o podobnym charakterze.

Ograniczenie to miałoby zastosowanie wyłącznie do pojazdów samochodowych, które są wykorzystywane zarówno do celów prywatnych, jak i do prowadzonej działalności gospodarczej i wydatków związanych z tymi pojazdami. Derogacja nie obejmie tych pojazdów, które są przeznaczone wyłącznie do działalności gospodarczej.

Derogacja objęłaby również częściowe ograniczenie - do wysokości 50 proc. - prawa do odliczenia podatku VAT od zakupu paliwa do samochodów objętych derogacją oraz od innych wydatków eksploatacyjnych (naprawa i konserwacja pojazdów, wydatki na dostawy lub usługi związane z pojazdami i ich wykorzystywaniem).

Polska wnioskuje, by stosowanie derogacji dotyczyło okresu od 1 stycznia 2014 r. do 31 grudnia 2018 r.

Warto zaznaczyć, że w stosunku do poprzednio wysłanego do Komisji wniosku, zaszła jedna zasadnicza zmiana. Obecnie strona polska zrezygnowała z zapisu, że nabywając nowe auto do firmy można odliczyć do 50 proc. podatku VAT, ale nie więcej niż 8 tys. zł. Teraz pozostało już tylko ograniczenie procentowe. A to oznacza, że, o ile wniosek w tej postaci zostanie zaaprobowany, skorzystają na takim rozwiązaniu bogatsi. W przypadku droższych, a przede wszystkim dużo droższych samochodów, będą oni mogli obniżyć płacony do budżetu VAT o zdecydowanie wyższą kwotę.

Jak przekonują urzędnicy, uproszczenie procedury poboru VAT jest korzystne zarówno dla podatników, jak i urzędów podatkowych. Chodzi szczególnie o mikroprzedsiębiorców i małe firmy, często o charakterze rodzinnym. Tego typu firmy, wykazujące się niskim obrotami, stanowią w Polsce przeważającą większość.

Według stanu na koniec 2011 r. przedsiębiorstwa zatrudniające do 9 osób stanowiły 95 proc. wszystkich firm prowadzących działalność gospodarczą. Tej grupie podmiotów trudno rozgraniczyć stopień wykorzystania samochodów do celów prywatnych i związanych z działalnością przedsiębiorstwa.

Podobne problemy dotyczą urzędów podatkowych, dla których zweryfikowanie rzeczywistego podziału wykorzystywania pojazdu na cele prywatne i gospodarcze byłoby niezwykle trudne.

Podobne wiadomości:

Chińczyk zapłacił za auto czterema tonami monet

Chińczyk zapłacił za auto czterema tonami...

Aktualności 2015-06-05

Nowa akcyza na samochody - rząd pracuje nad zmianami

Nowa akcyza na samochody - rząd pracuje nad...

Finanse i prawo 2016-10-13

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.