mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > VAT odliczysz, ale akcyzę zapłacisz

VAT odliczysz, ale akcyzę zapłacisz

Pickupy, choć wykorzystywane przez wielu jak typowe auta osobowe, definiowane są jednak różnie. Stąd rozbieżności w obowiązku płacenia podatku VAT oraz akcyzowego. Resort finansów postanowił doprecyzować kwestię opodatkowania tego typu aut.

VAT odliczysz, ale akcyzę zapłacisz
Według Ministerstwa Finansów, w odpowiedzi na interpelację poselską posła Macieja Wydrzyńskiego, właściciele pickupów mogą odliczać podatek VAT zawarty w cenie kupowanego przez nich paliwa (wcześniej przy zakupie mogli odliczyć 100 proc. podatku VAT). Ministerstwo zaznaczyło jednak, że nie idzie to w parze ze zwolnieniem z obowiązku opłacania akcyzy przy sprowadzaniu tego typu pojazdu. Dealerzy, czy inne podmioty sprowadzające pickupy do kraju, muszą zapłacić od tych aut akcyzę.

Z punktu widzenia akcyzy pickupy należy bowiem traktować inaczej niż samochody ciężarowe, mimo że ich użytkownikom przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT. W ustawie o podatku akcyzowym znajduje się bowiem definicja samochodu osobowego i jeśli dany pickup do owej definicji pasuje, jego właściciel zobowiązany jest do opłacenia akcyzy. Fakt homologacji określającej auto jako ciężarowe nie świadczy, że dany samochód nie podlega podatkowi akcyzowemu – wskazało MF.

Na polskim rynku boom na pickupy miał miejsce w latach 2006-2007. Wówczas to wielu właścicieli firm, korzystając z możliwości odliczenia podatku VAT od ceny zakupu i następnie od paliwa do tego typu aut, nabywało pickupy, choć rzadko były one wykorzystywane do roli, do jakiej są faktycznie przeznaczone. Największą popularnością cieszyły się wówczas Nissan Navara, Mitsubishi L200 oraz Toyota Hilux. Dziś wprawdzie rynek już się nasycił, jednak korzyści podatkowe (w podatku VAT) sprawiają, że wciąż niektórzy przedsiębiorcy w swoich wyborach rozważają nabycie modelu o nadwoziu pickup.

Podobne wiadomości:

Nowa akcyza na samochody - rząd pracuje nad zmianami

Nowa akcyza na samochody - rząd pracuje nad...

Finanse i prawo 2016-10-13

Akcyza samochodowa 2017 wejdzie z opóźnieniem

Akcyza samochodowa 2017 wejdzie z opóźnieniem

Finanse i prawo 2016-12-06

Komentuj:

~tomaz 2013-12-17

my kupiliśmy do firmy isuzu d-maxa, odliczenie to spoko sprawa ale i sam samochód bardzo się przydaje, praktycznie nie ma dnia żeby stał bezczynnie w garażu

~janosik 2013-08-13

przepisy sa głupie, bo niestety tworzące je urzędnicy albo sami sa tacy, jak owe przepisy, albo robią to z premedytacją, by móc później oszukiwać, karać podatników na przysłowiowego maska

~tesc 2013-08-13

Bardzo ciekawe określenie: samochód homologowany jako ciężarowy (robi to w końcu instytucja państwowa) może być traktowany jako osobowy do pobrania podatku akcyzowego. Przecież to debilizm. Albo coś jest czarne, albo białe. A nie w kratkę (nomen omen). Nasze państwo to bezprawie w całej rozciągłości. Poczynając na twórcach przepisów, a kończąc na ich egzekwowaniu. Takie w kratkę: brać, kraść i bić, a na koniec zabić.

~niezorientowany 2013-08-13

mam navarę od dwóch lat, żadnej akcyzy nie płaciłem.... o co tuc hodzi??

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Volvo S60 zadebiutowało
Nowe Volvo S60 zadebiutowało
Kilka tygodni temu zadebiutowało nowe Volvo V60, a teraz przyszedł czas na wersję sedan. Model klasy średniej powalczy z takimi konkurentami jak Audi A4, Mercedes Klasy C czy BMW Serii 3.

Zalando Zalando