mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > W Europie łatwiej przeprowadzisz się z autem

W Europie łatwiej przeprowadzisz się z autem

Narzekasz na kłopotliwe przerejestrowanie samochodu w ramach Unii Europejskiej? Nie Ty jeden, nie Ty jedna. Z podobnymi problemami spotyka się codziennie wielu mieszkańców UE. Niedługo być może się to jednak zmieni.

W Europie łatwiej przeprowadzisz się z autem
Problematyczne przerejestrowanie samochodu z jednego do innego państwa europejskiego jest jednym z 20 najczęściej wskazywanych przez obywateli Unii Europejskiej problemów, które utrudniają im codzienne życie. Dlatego też członkowie komisji ds. rynku wewnętrznego (IMCO) przegłosowali rezolucję, mającą ograniczyć formalności i ułatwić przeprowadzkę wraz z samochodem.

Pomysł komisji nie tylko ma ułatwić życie Europejczykom, ale jednocześnie ma przynieść ok. 1,5 miliarda euro rocznych oszczędności. Propozycja skupia się na trzech głównych obszarach. Pierwsza kwestia dotyczy miejsca rejestracji samochodu (kraju), w przypadku gdy dana osoba często pokonuje granicę, np. dojeżdżając do pracy w innym państwie, niż ma ona miejsce swojego zamieszkania.

Dużo łatwiejsza ma być sama procedura przerejestrowania pojazdu, między innymi dzięki stworzeniu europejskiej bazy danych, dzięki którym dokumenty będą szybciej przesyłane pomiędzy krajami członkowskimi. Właściciel auta będzie miał ponadto możliwość wyboru między zwykłymi narodowymi tablicami, a tablicami unijnymi. Dotyczyć to będzie tych pojazdów, które będą musiały być przerejestrowywane z powodu przeniesienia do innego państwa członkowskiego, jeśli jest to zgodne z krajowymi przepisami.

Propozycje zmian przepisów mają być pomocne w sytuacji nabycia samochodu za granicą, zarówno nowego, jak i używanego. Kupując auto w niektórych państwach, np. z powodu niższej ceny, nie ma możliwości legalnego powrotu nim do domu. Problemem jest nieuznawanie w części państw tymczasowych tablic rejestracyjnych oraz brak możliwości ubezpieczenia sprowadzanego samochodu.

Obecnie problemy pojawiają się także przy kwestiach wynajmu samochodu. Pojazdy przeznaczone na wynajem, zarejestrowane w jednym państwie członkowskim, nie mogą zostać przetransportowane do innego kraju i tam wypożyczane. Dzięki uproszczeniu procedur rejestracyjnych, zaoszczędzą obywatele ale i firmy zajmujące się wynajmem.

Nowe przepisy mogą okazać się pomocne także przy kradzieżach aut, które trafiają do innych państw na terenie Europy. Jak dotąd nie istnieje jeden, wspólny system wymiany informacji o zarejestrowanych w Europie pojazdach. Skradzione w jednym państwie członkowskim samochody są szybko przerejestrowywane. Stworzenie europejskiej bazy danych mogłoby ułatwić pracę policji i w efekcie ograniczyć skalę tego zjawiska.

Propozycje nowelizacji przepisów są na razie w fazie początkowej. Rezolucja zostanie poddana głosowaniu najprawdopodobniej na początku przyszłego roku.

Wspólne europejskie przepisy, dotyczące rejestracji pojazdów, nie są jedynym pomysłem europejskich urzędników w kwestii prawa dotyczącego posiadania samochodu. Komisja Europejska pragnie uaktualnić i przy okazji ujednolicić przepisy co do badań technicznych oraz kontroli drogowych stanu technicznego pojazdów użytkowych (czytaj więcej).

Podobne wiadomości:

Mniejsze tablice rejestracyjne będą legalne

Mniejsze tablice rejestracyjne będą legalne

Finanse i prawo 2017-08-31

UE zabroni sprzedaży Mercedesów?

auto motor i sport 0000-00-00

A wszystko przez tajemniczo brzmiący środek chłodzący R134a.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
6 sprawdzonych patentów na zimę.
6 sprawdzonych patentów na zimę.
Zamarznięte szyby i czapa śniegu na dachu mogą być niebezpieczne dla Ciebie, otoczenia i Twojego portfela. Podpowiadamy, jak szybko odśnieżyć auto, a dzięki temu uniknąć 3 pkt. karnych i 500 zł mandatu, a przy okazji pospać nawet kwadrans dłużej.
Jak przygotować samochód do jazdy w zimowy poranek? Jak przygotować samochód do jazdy w zimowy poranek?