mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > W końcu będzie można rejestrować tzw. "angliki"

W końcu będzie można rejestrować tzw. "angliki"

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju zmieniło dwa niezbędne rozporządzenia, które umożliwią rejestrację samochodów z kierownicą po prawej stronie. Nowe przepisy zaczną obowiązywać dwa tygodnie po ogłoszeniu ich w Dzienniku Ustaw.

W końcu będzie można rejestrować tzw.
Przepisy, które weszły w życie 29 maja br., miały umożliwić rejestrację w Polsce samochodów z kierownicą po prawej stronie, bez konieczności przeprowadzania tzw. przekładki (przełożenia kierownicy i pedałów z prawej na lewą stronę). Niezbędne miało być tylko dostosowanie świateł i lusterek zewnętrznych do ruchu prawostronnego oraz zmiana w prędkościomierzu, by pokazywał aktualną prędkość w km/h. Zmiana przepisów była podyktowana wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości UE z 20 marca 2014 r. (C-639/11), który wskazywał, że Polska łamie unijne dyrektywy i uzależnia możliwość rejestracji auta z kierownicą po prawej stronie w Polsce od przełożenia jej na lewą stronę.

Szybko się jednak okazało, że po 29 maja wciąż nie było można zarejestrować "anglika". Brakowało stosownych zmian w innych niezbędnych w tym zakresie przepisach, przez co samochód z kierownicą po prawej stronie nie mógł przejść pozytywnie badania technicznego. A bez takiego badania rejestracja auta jest niemożliwa.

Teraz ma się to zmienić. Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju przygotowało już nowelizację dwóch rozporządzeń (zostały już podpisane przez ministra) - w sprawie zakresu i sposobu przeprowadzania badań technicznych pojazdów oraz wzorów dokumentów stosowanych przy tych badaniach, a także w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia (te drugie podpisane również przez ministrów spraw wewnętrznych i obrony narodowej). Zmienione rozporządzenia pozwolą przejść pozytywnie badanie techniczne nowych samochodów osobowych, objętych ramową dyrektywą homologacyjną, oraz aut wcześniej zarejestrowanych na terytorium państw członkowskich UE.

Oba rozporządzenia wczoraj (14 lipca br.) zostały przekazane do Rządowego Centrum Legislacji celem ich opublikowania. Nowe przepisy wejdą w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, a więc najprawdopodobniej na przełomie lipca i sierpnia br.
Tematy w artykule: rejestracja samochodu

Podobne wiadomości:

Przegląd płatny z góry od jesieni

Przegląd płatny z góry od jesieni

Finanse i prawo 2017-05-03

Jednak nie zarejestrujesz

Jednak nie zarejestrujesz "anglika"

Finanse i prawo 2015-06-26

Komentuj:

~Dominik 2015-07-20

PRZEKLADKA KIEROWNICY TO POWAZNE NARUSZENIE KONSTRUKCJI AUTA I W NORMALNYM KRAJU JEST ZAKAZANA !TYLKO W POLSCE JEST OD GROMA WARSZTATOW KTORE TO ROBI! I ZARABIA NIEZGODNIE Z PRAWEM EU! BEZ ZADNEJ KONTROLI ROBIA CO CHCA !POLSKA TO JAK AFRYKA ! Spawanie,skladanie skladakow zlomy z niemiec ,5kg szpachli i sprzedaja ! TZN ANGLIKI JEZDZA PO POLSKICH DROGACH OD 50LAT W ILOSCI PARU TYSIECY SZTUK I PYTAM SIE GDZIE Tu Niebezpieczenstwo! TU CHODZI O TYCH CIECIOW Co zarabiaja na przekladkach i lobby samochowe czyli Zlodzieje i Mafia ,brawo polska jestescie dnem ,bagnem i syfem europy azz smierdzi od was wrednoscia!!!

~JA 2015-07-19

Nie widzę w takim rozstrzygnięciu żadnej logiki. Co to znaczy, że "angliki" mogą być rejestrowane "tylko" trzeba zmienić światła, przeskalować szybkościomierz i zmienić lusterka. To znaczy, że można je rejestrować czy też można je rejestrować "tylko". A może tylko nie trzeba przekładać kierownicy. Gdzie tu logika? Ps. Jestem przeciwny rejestracji anglików - tzn. niechby były rejestrowane żeby tylko też kierownicę trzeba było przełożyć !

~Dominik 2015-07-16

Prostacka odpowiedz ! Tylko tyle jest wart twoje slowo ! Nieprzeszkadzaja mi uchodzcy z afryki ,przynaimniej niekradna jak polacy ! Wiesz ile aut polacy skradli w niemczech juz w tym roku!? 1 000 katolicy tak ? A co z tymi 400 klerami pedofilami ? Jeszcze emerytury po 3tys dostawac beda z naszych pieniedzy !

~bronko 2015-07-16

@Dominik weź się lecz chłopie

~Dominik 2015-07-15

TYLKO BRONMY SIE PRZED PIS EM ! Niechce panstwa oglupionego szarym prostackim mysleniem ! Chce prawdziwej wiedzy na kazdy temat ,a nie chowania zycja w pokoju bez okna ! Prawo dla kazdego a nie karania tylko edukowania !

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.