mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > W końcu zobaczysz zdjęcie z fotoradaru?

W końcu zobaczysz zdjęcie z fotoradaru?

Rzecznik Prawo Obywatelskich interweniuje w sprawie kierowców. Inspekcja Transportu Drogowego będzie musiała w końcu udostępniać zdjęcia z fotoradarów właścicielom samochodów, mimo że teraz zasłania się przepisami niezgodnymi z Konstytucją.

W końcu zobaczysz zdjęcie z fotoradaru?
Stacjonarne fotoradary od połowy 2011 roku zostały przejęte przez Inspekcję Transportu Drogowego od policji. Wprowadziło to szereg zmian w całej procedurze mandatowej. Właściciele samochodów otrzymują od tego czasu list zawiadamiający o popełnieniu wykroczenia oraz tzw. wezwanie alternatywne, w którym mają wskazać kierowcę. Do korespondencji nie jest dołączane zdjęcie. W tej chwili można je zobaczyć dopiero na sali sądowej lub po wizycie w siedzibie ITD.

Cała sytuacja jest absurdalna, bowiem Trybunał Konstytucyjny orzekł w 2014 roku, że przepisy, na podstawie których działa ITD są niekonstytucyjne. Obwiniony o wykroczenie nie ma szans zapoznać się z materiałem dowodowym. Dla szybkiego porównania, takie prawo mają oskarżeni o popełnienie najcięższych przestępstw. Według TK jest to naruszenie zasady równości traktowania przez służby państwowe, a to z kolei jest niezgodne z Konstytucją.

Od tamtego wyroku minęło już sporo czasu, a ITD nadal uparcie nie stosuje się do orzeczenia. Dlatego w tej sprawie interweniuje Rzecznik Praw Obywatelskich, który postanowił wywołać do tablicy szefa ITD i poruszyć publicznie tą kwestię. W swoim komunikacie RPO wskazuje, że możliwość wglądu w zdjęcie byłoby ułatwieniem dla właścicieli firm, których pracownicy używają samochodu służbowego. Zmiana postępowania ITD pozwoliłaby na szybsze zakończenie postępowań, a także wpłynęłaby na przejrzystość sytuacji.

Jakiś czas temu przedstawiciele ITD podkreślali, że udostępnianie drogą pocztową wymaga dostosowania procedur. Być może w niedalekiej przyszłości będzie możliwość udostępniania takich zdjęć w sposób elektroniczny przy wykorzystaniu zaufanego profilu ePUAP.
Tematy w artykule: mandaty taryfikator mandatów

Podobne wiadomości:

Francja naliczy kierowcom punkty karne

Francja naliczy kierowcom punkty karne

Finanse i prawo 2016-12-27

Fotoradary wracają do Warszawy

Fotoradary wracają do Warszawy

Finanse i prawo 2016-12-21

Komentuj:

~kierowca 2015-10-08

Niestety Polska władza działa jak zorganizowana grupa przestępcza, mająca za nic obywateli i przepisy prawa. Buta i arogancja poszczególnych służb jest jest niczym nie ograniczona. Są bezkarni a stronniczy wymiar niesprawiedliwości zamiast karać to jeszcze ich broni. Wszystkie mandaty nałożone nałożone na kierowców , ( a jest ich setki tysięcy ) powinny być zwracane z mocy prawa, a niestety pokrzywdzony obywatel musi się sadzić ze stopy cywilnej . Ten bandycki kraj stworzyło nam PO przez swoje 8 lat nierządu.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Prawo jazdy - szykują się kolejne zmiany?
Prawo jazdy - szykują się kolejne zmiany?
Szykują się spore zmiany w kursach na prawo jazdy. Nowe przepisy przewidują, że kierowca musiałby zdawać egzamin co rok. Takie zmiany na pewno wywołają duży sprzeciw opinii publicznej.
Austria. Czas na oddech Austria. Czas na oddech