mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > W końcu zobaczysz zdjęcie z fotoradaru?

W końcu zobaczysz zdjęcie z fotoradaru?

Rzecznik Prawo Obywatelskich interweniuje w sprawie kierowców. Inspekcja Transportu Drogowego będzie musiała w końcu udostępniać zdjęcia z fotoradarów właścicielom samochodów, mimo że teraz zasłania się przepisami niezgodnymi z Konstytucją.

W końcu zobaczysz zdjęcie z fotoradaru?
Stacjonarne fotoradary od połowy 2011 roku zostały przejęte przez Inspekcję Transportu Drogowego od policji. Wprowadziło to szereg zmian w całej procedurze mandatowej. Właściciele samochodów otrzymują od tego czasu list zawiadamiający o popełnieniu wykroczenia oraz tzw. wezwanie alternatywne, w którym mają wskazać kierowcę. Do korespondencji nie jest dołączane zdjęcie. W tej chwili można je zobaczyć dopiero na sali sądowej lub po wizycie w siedzibie ITD.

Cała sytuacja jest absurdalna, bowiem Trybunał Konstytucyjny orzekł w 2014 roku, że przepisy, na podstawie których działa ITD są niekonstytucyjne. Obwiniony o wykroczenie nie ma szans zapoznać się z materiałem dowodowym. Dla szybkiego porównania, takie prawo mają oskarżeni o popełnienie najcięższych przestępstw. Według TK jest to naruszenie zasady równości traktowania przez służby państwowe, a to z kolei jest niezgodne z Konstytucją.

Od tamtego wyroku minęło już sporo czasu, a ITD nadal uparcie nie stosuje się do orzeczenia. Dlatego w tej sprawie interweniuje Rzecznik Praw Obywatelskich, który postanowił wywołać do tablicy szefa ITD i poruszyć publicznie tą kwestię. W swoim komunikacie RPO wskazuje, że możliwość wglądu w zdjęcie byłoby ułatwieniem dla właścicieli firm, których pracownicy używają samochodu służbowego. Zmiana postępowania ITD pozwoliłaby na szybsze zakończenie postępowań, a także wpłynęłaby na przejrzystość sytuacji.

Jakiś czas temu przedstawiciele ITD podkreślali, że udostępnianie drogą pocztową wymaga dostosowania procedur. Być może w niedalekiej przyszłości będzie możliwość udostępniania takich zdjęć w sposób elektroniczny przy wykorzystaniu zaufanego profilu ePUAP.
Tematy w artykule: mandaty taryfikator mandatów

Podobne wiadomości:

Fotoradary wracają do Warszawy

Fotoradary wracają do Warszawy

Finanse i prawo 2016-12-21

Francja naliczy kierowcom punkty karne

Francja naliczy kierowcom punkty karne

Finanse i prawo 2016-12-27

Komentuj:

~kierowca 2015-10-08

Niestety Polska władza działa jak zorganizowana grupa przestępcza, mająca za nic obywateli i przepisy prawa. Buta i arogancja poszczególnych służb jest jest niczym nie ograniczona. Są bezkarni a stronniczy wymiar niesprawiedliwości zamiast karać to jeszcze ich broni. Wszystkie mandaty nałożone nałożone na kierowców , ( a jest ich setki tysięcy ) powinny być zwracane z mocy prawa, a niestety pokrzywdzony obywatel musi się sadzić ze stopy cywilnej . Ten bandycki kraj stworzyło nam PO przez swoje 8 lat nierządu.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.