mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > W tym roku sami zatankujemy LPG?

W tym roku sami zatankujemy LPG?

Byłaby to swego rodzaju rewolucja na polskich stacjach benzynowych. Do tej pory, by zatankować gaz do swojego samochodu, musieliśmy korzystać z usług pracownika stacji, choć samo tankowanie do niebezpiecznych przecież nie należy. Zmiana ta może wpłynąć na obniżkę cen LPG.

W tym roku sami zatankujemy LPG?
Polska to dziś jeden ze światowych liderów pod względem liczby poruszających się po drogach samochodów wyposażonych w instalację LPG. Paradoksalnie jednak, w przeciwieństwie do większości państw europejskich, w naszym kraju obowiązuje zakaz samodzielnego tankowania tego paliwa do samochodów. Jak dowiedziała się jednak agencja informacyjna Newseria, już wkrótce powinno się to zmienić.

– Do końca tego roku lub na samym początku przyszłego samoobsługa LPG w Polsce będzie dopuszczona – zdradził Agencji Miłosz Karpiński z Ministerstwa Gospodarki. - Lada chwila projekt trafi do uzgodnień zewnętrznych, a następnie do Komisji Europejskiej. Do tej pory napełnianie zbiornika gazem jest obowiązkiem wyłącznie pracowników stacji paliw, w dodatku tych, którzy posiadają odpowiednie zaświadczenie.

Miłosz Karpiński z Departamentu Ropy i Gazu w Ministerstwie Gospodarki jest przekonany, że nic, poza obecnie obowiązującym prawem, nie przeszkadza w tym, by takiego tankowania dokonywał klient stacji paliw.

Tankowanie LPG jest bardzo proste, nie niesie za sobą żadnych dużych niebezpieczeństw. Tankując benzynę możemy wlać paliwa po same szyby w samochodzie, natomiast LPG jest tankowane tylko wtedy, kiedy zawór w pojeździe jest prawidłowo zapięty. Te przepisy będziemy zmieniać – mówi Miłosz Karpiński.

Zmiany wymagały przede wszystkim uzgodnień między dwoma resortami: gospodarki i transportu i budownictwa. Teraz potrzebna jest jeszcze zmiana dwóch rozporządzeń, które leżą w kompetencji tych dwóch ministerstw.

– Skończyliśmy etap wewnętrznych konsultacji, za chwilę rozpoczniemy zewnętrzne uzgodnienia tych przepisów. Projekt podlega notyfikacji Komisji Europejskiej. Jeśli skończymy prace w październiku, to będziemy musieli odczekać okres trzech miesięcy zanim ten przepis nie będzie notyfikowany przez KE innym państwom członkowskim. Zakładam, że do końca tego roku lub na samym początku przyszłego samoobsługa LPG w Polsce będzie dopuszczona – stwierdza Miłosz Karpiński.

Ważne jednak, że zmienione przepisy nie będą nakładać obowiązku samodzielnego tankowania LPG. Jeśli właściciel stacji będzie chciał zatrudnić obsługę do takiego tankowania, będzie miał do tego pełne prawo. Tak samo jak kierowca, który będzie mógł samodzielnie dokonać tej czynności, jak i skorzystać z obługi pracownika stacji.

Zdaniem organizacji paliwowych, wprowadzenie samoobsługi może obniżyć ceny LPG na stacjach o kilka groszy. Choć akurat jakoś co do tych obniżek, nie jesteśmy do końca przekonani. Już nie raz czynniki zewnętrzne sugerowały, że możemy spodziewać się obniżek, a tymczasem na stacjach ceny pozostawały na stałym poziomie.

Podobne wiadomości:

Najdłuższe odcinki dróg bez stacji benzynowej

Najdłuższe odcinki dróg bez stacji benzynowej

Polskie drogi 2015-12-04

Stacje benzynowe zamknięte w weekendy?

Stacje benzynowe zamknięte w weekendy?

Aktualności 2016-02-04

Komentuj:

~Czytelnik 2013-03-26

Mamy koniuec marca 2013 i co? I nic? Tyle są warte obietnice rządu Tuska!

~Piotr 2012-10-16

Z tego co widzę to faktycznie. W europie właściwie każdy tankuje sam. Czasami mam wrażenie, że jesteśmy krajem coraz bardziej obrośniętym w przypisy i normy. Chcemy być bardziej unijni niż sama UE. To nie jest dobrze bo coraz więcej ludzi kontroluje zamiast pracować. A tak na marginesie to trzeba jednak <a href="http://www.monitoring-gps.net/Wiadomosci/WiadomosciGet.aspx?id=19&tytul=kontrolowanie-zuzycia-paliwa">kontrolować paliwo</a> i to na każdym kroku. Nie ważne czy jest to benzyna, LPG czy CNG.

~nikifor 2012-10-16

a ja mam nadzieję, że <a href="http://www.monitoring-gps.net/Wiadomosci/WiadomosciGet.aspx?id=27&tytul=paliwo-cng">CNG</a> będzie niedlugo tak popularne u nas jak w krajach Europy Zach. Do tego jeszcze super monitoring pojazdów i będę uratowany :D

~nikifor 2012-10-16

a ja mam nadzieję, że <a href="http://www.monitoring-gps.net/Wiadomosci/WiadomosciGet.aspx?id=27&tytul=paliwo-cng">cng</a> będzie niedlugo tak popularne u nas jak w krajach Europy Zach. Do tego jeszcze super monitoring pojazdów i będę uratowany :D

Aldik 2012-10-04

A ja tam wole jak mi tankują :) Ale fakt, czasami czekanie na pracownika wnerwia i można by było samemu - raz tak zrobiłem to sie zdzwili na stacji :) - facet za mną obserwując jak ja to robie też sam zaczął L:)

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.