mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > W wakacje zwrócą akcyzę?

W wakacje zwrócą akcyzę?

W ubiegłym tygodniu Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zwrocie nadpłaty akcyzy od aut sprowadzonych po wejściu Polski do Unii Europejskiej. Jeśli nie zajdą żadne nieprzewidziane sytuacje, być może już latem ustawa wejdzie w życie.

W wakacje zwrócą akcyzę?
Mimo iż od orzeczenia Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, który orzekł niezgodność pobieranej akcyzy z prawem unijnym, minęło już ok. czternaście miesięcy, wciąż prawie 2 mln kierowców, którzy sprowadzili używane samochody w terminie od wejścia Polski do UE do końca listopada 2006 r., nie doczekało się rozwiązań regulujących zasady zwrotu nadpłaty części akcyzy.

Chodzi oczywiście o auta starsze niż dwuletnie, które za rządów obowiązujących wcześniej przepisów obłożone były wyższym podatkiem akcyzowym, dochodzącym nawet do 65%. Według ETS takie zróżnicowanie stawek według wieku auta było sprzeczne z przepisami unijnymi.

Aby móc starać się o zwrot części zapłaconej akcyzy trzeba będzie koniecznie złożyć odpowiedni wniosek. Nadwyżki akcyzy nie będą zwracane z urzędu. Kwota zwrotu będzie wyliczana jako różnica pomiędzy faktycznie zapłaconym podatkiem akcyzowym, a kwotą akcyzy zawartą w cenie podobnego auta, tzn. tej samej marki, modelu, roku produkcji i jeśli będzie to możliwe, to również podobnie wyposażonego oraz o przybliżonym stanie technicznym.

Wraz ze zwrotem nadpłaty właścicielom (osobom, które zapłaciły podatek akcyzowy) należeć się będą również odsetki. Jeśli wniosek zostanie złożony do 30 dni od dnia wejścia ustawy w życie, wówczas odsetki należeć się będą od dnia zapłaty akcyzy do dnia jej zwrotu. Jeśli po tym terminie, wówczas odsetki naliczone będą tylko do trzydziestego dnia po wejściu ustawy w życie.

I choć od maja 2004 do listopada 2006 sprowadzono ponad 2,4 miliony samochodów, w wyniku czego skarb państwa wzbogacił się o ok. 2,5 mln zł z tytułu akcyzy, to zwróconych zostanie, według szacunków ministerstwa finansów, tylko 500 mln zł.
Tematy w artykule: sprowadzane samochody akcyza

Podobne wiadomości:

Akcyza samochodowa 2017 wejdzie z opóźnieniem

Akcyza samochodowa 2017 wejdzie z opóźnieniem

Finanse i prawo 2016-12-06

Nowa akcyza na samochody - rząd pracuje nad zmianami

Nowa akcyza na samochody - rząd pracuje nad...

Finanse i prawo 2016-10-13

Komentuj:

~Leon 2008-04-26

W krajach UE nie powinno być żadnych opłat za kupowane samochody w obrębie całej UE. Dlaczego Polski Parlament tak lekceważy prawo UE, jedocześnie uderza w najbiednieszych i wspiera bogate firmy samochodowe, które sprzedają nowe auta po wyzszych cenach jak w innych krajach UE. Posłowie pamiętajcie o tym że wybierają was właśnie ci którym póżniej nakładacie podatki w formie nielegalnej akcyzy na samochody. (kupię sobie w Szwecji i będę legalnie jeżdził na szwedzkich numerach) do tego się to sprowadza, a może jak już jesteśmy w UE, nie potrzeba takiej ilości posłów i ministrów no bo i poco, będzie mniej - to mniej kłótni iżenujących przepychanek.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Honda pracuje nad hybrydą
Honda pracuje nad hybrydą
Japoński producent postawił sobie bardzo ambitny cel. Do 2030 roku dwie trzecie samochodów sprzedawanych przez tą markę ma być napędzana układem hybrydowym. Dlatego inżynierowie pracują nad nowym rozwiązaniem.