mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Walka o pełne odliczenie VAT od aut trwa

Walka o pełne odliczenie VAT od aut trwa

Polski rząd wnioskuje do Komisji Europejskiej o możliwość wprowadzenia kolejnego okresu przejściowego, jeśli chodzi o odliczanie podatku VAT przy zakupie auta na firmę, a tymczasem IBRM Samar wraz ze Związkiem Dealerów Samochodów przesłały do Ministerstwa Finansów propozycję innego uregulowania przepisów w tym zakresie.

Przypomnijmy - branża motoryzacyjna od lat apeluje o wprowadzenie pełnego odliczenia podatku VAT od nabywanych przez przedsiębiorców samochodów osobowych, wielokrotnie wskazując, że samochody "z kratką" nie są normalnym zjawiskiem rynkowym i stanowią wyłącznie reakcję przedsiębiorców na zbyt duży fiskalizm państwa. Samochód jest zwykłym narzędziem pracy, powinien być neutralny podatkowo dla przedsiębiorcy, zaś prywatne jego użytkowanie powinno być odrębnie uregulowane. Branża motoryzacyjna uważa, że nadeszła pora na zniesienie ograniczeń w prawie do odliczenia VAT na zakup nowych pojazdów mechanicznych i wprowadzenie prostych i przede wszystkim stabilnych rozwiązań sprzyjających rozwojowi rynku, akceptowalnych przez społeczeństwo.
Odesłanie przez Komisję Europejską wniosku rządu polskiego o derogację jest znakomitą okazją, żeby wprowadzić rozwiązania, które będą dobre dla polskiej gospodarki. IBRM Samar i ZDS uważają, że nie należy poprawiać, ani uzupełniać istniejącego wniosku o derogację, ale wspólnie z polskimi ekspertami przygotować rozwiązania, które będą służyć rozwojowi polskiej motoryzacji, a tym samym całej polskiej gospodarce i polskiemu społeczeństwu.

Uważają także, że zaproponowane we wniosku o derogację zmiany zakładające, że przedsiębiorcom miałoby przysługiwać prawo do odliczenia tylko do 50 proc. kwoty podatku VAT (obecnie 60 proc.) przy zakupie samochodów do działalności gospodarczej oraz wprowadzenie ograniczenia odliczenia do 50 procent kosztów eksploatacji pojazdów, w tym napraw i przeglądów serwisowych (obecnie pełne 100 procentowe odliczenie) nie pomogą w sposób istotny rozwojowi polskiej gospodarki, ale wręcz mogą przyczynić się do rozwoju szarej strefy, a w konsekwwencji ograniczenia miejsc pracy i wpływów podatkowych do budżetu państwa.

Rozumiejąc potrzebę konstruktywnego podejścia do problemu, przygotowana i przesłana została do Ministerstwa Finansów kierunkowa propozycja rozwiązania, które przy założeniu wprowadzenia pełnego odliczenia podatku VAT uregulowałoby problematyczną sprawę opodatkowania użytkowania prywatnego w kontekście podatku VAT. Propozycja ta zakłada wprowadzeniu ryczałtowego miesięcznego podatku VAT wynikającego z prywatnego użytkowania, płaconego przez firmę w okresie posiadania pojazdu. Co więcej, przyjęcie wnioskowanego rozwiązania zdecydowanie uprości obowiązujący aktualnie niejednoznaczny system obliczania pracownikowi podstawy opodatkowania do podatku dochodowego tytułem prywatnego użytkowania oraz  ucywilizuje i upowszechni świadomość istnienia takiego obowiązku.

Przygotowane rozwiązanie uwzględnia dwa podstawowe parametry (wartość pojazdu oraz koszt jego obsługi serwisowej wraz z częściami zamiennymi) i pozwala w sposób prosty obliczać wartość podatku od prywatnego użytkowania pojazdu w firmie zarówno w kontekście już obowiązującego w tym zakresie podatku dochodowego, jak i podatku VAT.

Przykładowo, przy pojeździe którego cena zakupu będzie wynosić ok. 78 tysięcy złotych (średnia cena pojazdów nabywanych przez firmy) miesięczny zryczałtowany podatek PIT (stawka 19%) wynikający z prywatnego użytku przy przyjętych założeniach mógłby wynosić 56 zł, natomiast VAT 68 zł. W przypadku zakupionych przez firmy na potrzeby prowadzonej działalności samochodów używanych, z uwagi na cenę zakupu wartość podatku byłaby relatywnie niższa.

IBRM Samar i ZDS liczą na to, że przekazany Ministerstwu Finansów materiał stanie się podstawą do poważnej merytorycznej dyskusji i przybliży nas do wprowadzenia rozwiązania akceptowalnego dla wszystkich stron, tak Ministerstwa Finansów, jak i polskich przedsiębiorców.

Podobne wiadomości:

Samochodem służbowym na wakacje - o czym należy pamiętać?

Samochodem służbowym na wakacje - o czym...

Przepisy i prawo jazdy 2015-07-24

Nowa akcyza na samochody - rząd pracuje nad zmianami

Nowa akcyza na samochody - rząd pracuje nad...

Finanse i prawo 2016-10-13

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
6 sprawdzonych patentów na zimę.
6 sprawdzonych patentów na zimę.
Zamarznięte szyby i czapa śniegu na dachu mogą być niebezpieczne dla Ciebie, otoczenia i Twojego portfela. Podpowiadamy, jak szybko odśnieżyć auto, a dzięki temu uniknąć 3 pkt. karnych i 500 zł mandatu, a przy okazji pospać nawet kwadrans dłużej.
Citroen C3 Aircross Citroen C3 Aircross