mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Walka o pełny VAT trafia do Komisji Europejskiej

Walka o pełny VAT trafia do Komisji Europejskiej

Branża motoryzacyjna w naszym kraju na różne sposoby walczy o pełny odpis podatku VAT od samochodów zakupionych "na firmę". Tym razem wystosowane zostało pismo do Komisji Europejskiej, a więc instytucji, która zadecyduje o "być albo nie być" dla wniosku o derogację w podatku VAT na lata 2014-2018.

Związek Dealerów Samochodów wystosował do Komisji Europejskiej pismo, w którym apeluje o wnikliwą analizę rządowego wniosku o derogację stosowania dyrektywy VAT na lata 2014-2018. Związek zarzuca propozycji rządowej brak merytorycznego i finansowego uzasadnienia dla przyjętych rozwiązań, brak konsultacji z przedsiębiorcami oraz wnosi, aby Komisja "wyręczyła" polski sąd administracyjny i upubliczniła jego treść (27 czerwca przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Warszawie odbędzie się rozprawa w przedmiocie upublicznienia pierwszego, zwróconego wniosku złożonego przez rząd do Komisji Europejskiej).

11 czerwca na posiedzeniu Rady Ministrów został przyjęty kolejny wniosek o derogację stosowania dyrektywy VAT na lata 2014-2018, który zostanie złożony do Komisji Europejskiej. Zgodnie z jedyną dostępną tym zakresie informacją, którą jest krótki rządowy komunikat prasowy, Polska chce wydłużyć okres obowiązywania ograniczeń w prawie do odliczenia VAT na zakup nowych samochodów do celów działalności gospodarczej na lata 2014–2018. W tym okresie podatnikom miałoby przysługiwać prawo do odliczenia tylko do 50 proc. kwoty podatku naliczonego. Ograniczenie dotyczyć ma zarówno wydatków na zakup pojazdów, jak i zakup usług wynikających z umowy najmu, dzierżawy, leasingu (lub umów podobnych), jak również kosztów eksploatacyjnych tych pojazdów (kosztów napraw i serwisu).

Cała branża motoryzacyjna apelowała do rządu polskiego o wykorzystanie faktu odesłania przez Komisję pierwszego wniosku (dla przypomnienia, pod koniec lutego wniosek rządu o derogację VAT złożony w listopadzie 2012 roku został przez Brukselę odesłany do Ministra Finansów celem jego uzupełnienia i poprawek) na poważną, ekspercką dyskusję tak, aby wypracować rozwiązanie docelowe, korzystne zarówno dla przedsiębiorców, jak i budżetu.

Niestety - mimo ogromnego zaangażowania branży, po raz kolejny w tajemnicy "serwuje" się polskiej gospodarce szkodliwe rozwiązania. Rozwiązania, które według najnowszych w tym zakresie wyliczeń przygotowanych przez IBRM Samar przyniosą nie tylko dalsze pogłębianie się kryzysu w sprzedaży pojazdów, ale także stratę nawet 4 mld złotych w porównaniu do rozwiązania wskazywanego przez branżę.

Zdaniem polskich dealerów propozycja wskazana we wniosku rządu RP o nową derogację jest działaniem całkowicie pozornym i ma ona w rzeczywistości na celu wyłączenie "neutralności" podatku VAT.
W piśmie do Komisji wskazano, że wszelkie "zabiegi" dotyczące modyfikowania systemu podatku VAT od pojazdów firmowych w Polsce w każdym przypadku skutkowały dużymi wahaniami w sprzedaży pojazdów w krótkim okresie czasu, które powodowały znaczne zakłócenia w normalnym funkcjonowaniu i rozwoju przedsiębiorstw prowadzących dystrybucję nowych pojazdów w Polsce.

Podobne wiadomości:

Samochodem służbowym na wakacje - o czym należy pamiętać?

Samochodem służbowym na wakacje - o czym...

Przepisy i prawo jazdy 2015-07-24

Firmy stawiają na wynajem samochodów

Firmy stawiają na wynajem samochodów

Finanse i prawo 2015-08-11

Komentuj:

~Andrus 2013-06-19

nie cieprie Unii i jej instytucji, ale czasami uda im się coś dobrego zadziałać, może i tym razem będzie podobnie

~ggg 2013-06-18

a rostowskiego za jego działania to powinni najpierw wyrzucić na zbity pysk, a następnie pod trybunał postawić

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.