mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Wątpliwości co do zmian VAT

Wątpliwości co do zmian VAT

Nie milkną echa przyjętej przez Sejm nowelizacji ustawy o podatku VAT, a dotyczącej opodatkowania samochodów osobowych z homologacją ciężarową.

Prezentujemy opinię Rady Podatkowej PKPP Lewiatan do rządowego projektu z dnia 15 listopada 2010 r. ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług i ustawy o transporcie drogowym w kwestii zmiany zasad odliczeń podatku od towarów i usług (VAT) z tytułu nabycia i leasingu samochodów:

Odnosząc się do projektowanych zasad odliczeń podatku VAT z tytułu nabycia i leasingu samochodów, należy stanowczo podkreślić, że proponowane przez rząd przepisy będące skutkiem wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z dnia 22 grudnia 2008 r. w sprawie spółki Magoora sp. z o.o. (C-414/07), dotyczącego interpretacji przepisów szóstej dyrektywy Rady (77/388/EWG z dnia 17 maja 1977 r.) w sprawie harmonizacji ustawodawstw państw członkowskich w odniesieniu do podatków obrotowych - wspólny system podatku od wartości dodanej: ujednolicona podstawa wymiaru podatku (Dz. Urz. WE L 145 z 13.06.1977, str. 1, z późn. zm.) wprowadzają jedynie jeszcze większy chaos, a obecny ich kształt budzi wątpliwości na gruncie zgodności tych przepisów z prawem wspólnotowym. W naszej ocenie, co zresztą wielokrotnie podkreślaliśmy, należy pozwolić na pełne odliczenie wszystkich samochodów oraz wypracować nowe zasady zryczałtowanego opodatkowania użytku prywatnego.

Zważywszy na fakt, że prace nad projektem ustawy ciągle trwają, istnieje ryzyko, że wejdzie ona w życie bez koniecznego vacatio legis. Tymczasem zasady przyzwoitej legislacji wymagają zachowania racjonalnego vacatio legis (co najmniej 14 dni). Jest to niezwykle istotne zważywszy na fakt, że rozwiązania ustawy spowodują pogorszenie sytuacji podatników, jak również na okoliczność, że niemal równocześnie może wejść w życie kilka innych ustaw zmieniających przepisy ustawy o VAT.

Podobne wiadomości:

Nowa Skoda za 1 procent miesięcznie

Nowa Skoda za 1 procent miesięcznie

Finanse i prawo 2016-02-24

Wynajem zamiast kupna pojazdu

Wynajem zamiast kupna pojazdu

Finanse i prawo 2016-02-01

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Skoda Octavia 1.5 TSI już w salonach
Skoda Octavia 1.5 TSI już w salonach
Skoda Octavia jest najchętniej kupowanym modelem w Polsce. Teraz do jej oferty dołącza wersja napędzana silnikiem 1.5 TSI.