mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Ważne miejsce zamieszkania

Ważne miejsce zamieszkania

Obowiązkowa polisa OC to dość spore obciążenie dla naszego domowego budżetu. Okazuje się, że wysokość składki jest mocno uzależniona od miejsca naszego zamieszkania. Zobacz, w jakich rejonach Polski jest ona najniższa, a gdzie zapłacimy najwięcej za komunikacyjne OC.

Ważne miejsce zamieszkania
Razem z ekspertami z multiagencji CUK Ubezpieczenia sprawdziliśmy, gdzie za OC płaci się najwięcej, a gdzie najtaniej.

Wyliczenia przeprowadzono przy założeniu, że kupującym nową polisę jest 33-letni kierowca, który prawo jazdy ma od 10 lat i posiada 60% zniżek w OC. Wybrany do ubezpieczenia samochód to wyprodukowany i zarejestrowany w 2005 r. Opel Astra o pojemności 1.4l i mocy 90KM.

- Mapa obrazuje sposób kształtowania się kosztów OC w różnych województwach. Oczywiście ceny dotyczą ściśle określonych parametrów - kierowcy i auta – zmiana choćby jednego z elementów da inne koszty polisy. Wszystkie zmienne jest w stanie wziąć pod uwagę i korzystnie cenowo dopasować polisę tylko profesjonalny doradca, mający dostęp do ofert przynajmniej kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych – mówi Maciej Kuczwalski, ekspert CUK Ubezpieczenia.

W Gdańsku drogo
Ze wszystkich polskich miast wojewódzkich, to stolica Pomorza wyróżnia się najdroższymi składkami za obowiązkową polisę. Za ubezpieczenie samochodu wybranego do porównania i zarejestrowanego w Gdańsku według wyliczeń CUK Ubezpieczenia kierowcy muszą zapłacić co najmniej 469 zł. Interesująca wydaje się w tym zestawieniu pozycja Warszawy. Znani ze swobodnej interpretacji przepisów ruchu drogowego warszawiacy za OC zapłacą 454 zł, czyli o kilkanaście złotych mniej niż w najdroższym Gdańsku.

Na ubezpieczeniowej mapie Polski znajdą się jednak miejsca, w których składki nie są tak wysokie. Według danych CUK Ubezpieczenia najtańszych wśród wojewódzkich metropolii ubezpieczeń należy szukać w świętokrzyskim, lubelskim i podkarpackim. Zaledwie 315 zł za OC w Kielcach i Lublinie oraz 319 zł w Rzeszowie to odpowiednio 67 i 68 proc. gdańskiej ceny. Na cenowej mapie polis komunikacyjnych widać też wyraźny podział Północ-Południe. W stolicach województw leżących w północnej części Polski minimalne ceny OC, jakie można uzyskać dla przyjętego w wyliczeniach profilu kierowcy, są o kilkadziesiąt złotych wyższe niż w miastach wojewódzkich na południu naszego kraju.

Im dalej od miasta wojewódzkiego, tym taniej

Im dalej od drogiego Gdańska, tym ubezpieczenie OC można kupić w niższej cenie, choć nawet mniejsze miasta województwa pomorskiego trudno uznać za tanie. W Kartuzach OC dla przyjętego profilu kierowcy kosztuje co najmniej 335 zł, to o 134 zł mniej niż cena dla gdańszczan. Może być jednak jeszcze taniej. W Słupsku ten sam kierowca zapłaci 319 zł, co gwarantuje mu 32 proc. oszczędności w porównaniu z oddalonym o 120 km Gdańskiem.

Na tle innych polskich miast ceny nie prezentują się już tak korzystnie. OC tańsze niż w niezbyt dużych Kartuzach znaleźć można w kilku miastach wojewódzkich. W mniejszych miastach innych części kraju rozbieżności cenowe mogą okazać się jeszcze większe. Na przykład w liczącej blisko 60 tys. mieszkańców Białej Podlaskiej za OC kierowca Astry zapłaci zaledwie 267 zł. Tak duże różnice w cenach OC wynikają z liczby szkód komunikacyjnych w danym mieście i województwie. Każde towarzystwo dokładnie analizuje te dane, które są potem podstawą do wyliczania wielkości składek.

Z doradcą wszędzie taniej
Niezależnie od województwa i wielkości miasta rozpiętość pomiędzy najniższa możliwą do uzyskania ceną a najwyższą jest bardzo duża i zazwyczaj wynosi kilkaset złotych.  

- Niezależnie od cen w poszczególnych województwach czy miastach każdy kierowca może oszczędzić na składce, jeśli poradzi się doświadczonego doradcy. Podstawą jest porównanie ofert różnych ubezpieczycieli i to niezależnie od miasta, gdzie się mieszka. Na przykład w drogim Gdańsku ceny dla tego samego kierowcy i za ten sam samochód wahają się pomiędzy 469 zł a aż 1133 zł! W nieco tańszym Słupsku jest podobnie – tu rozpiętość cen to aż 458 złotych – tłumaczy Maciej Kuczwalski z CUK Ubezpieczenia. 

pomorskie
Gdańsk
Kartuzy
Słupsk
469 zł
335 zł
319 zł
wielkopolskie
Poznań
Grodzisk Wielkopolski
Konin
463 zł
369 zł
369 zł
mazowieckie
Warszawa
Piaseczno
Płock
454 zł
481 zł
334 zł
łódzkie
Łódź
Zgierz
Łowicz
452 zł
421 zł
322 zł
warmińsko-mazurskie
Olsztyn
Elbląg
Iława
421 zł
361 zł
329 zł
kujawsko-pomorskie
Bydgoszcz
Toruń
Inowrocław
404 zł
374 zł
322 zł
śląskie
Katowice
Częstochowa
Rybnik
378 zł
348 zł 351 zł
lubuskie
Zielona Góra
Żary
Nowa Sól
376 zł
329 zł
313 zł
podkarpackie
Rzeszów
Stalowa Wola
Jasło
319 zł
270 zł
264 zł
świętokrzyskie
Kielce
Jędrzejów
Starachowice
315 zł
306 zł
310 zł
lubelskie
Lublin
Zamość
Biała Podlaska
315 zł
290 zł
267 zł
źródło: CUK Ubezpieczenia

Podobne wiadomości:

YU! - sposób na tańsze OC

YU! - sposób na tańsze OC

Finanse i prawo 2017-01-27

Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu

Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz...

Finanse i prawo 2018-05-15

Komentuj:

~:) 2012-08-08

ZAMIESZKANIA czy ZAMELDOWANIA ?

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Volvo S60 zadebiutowało
Nowe Volvo S60 zadebiutowało
Kilka tygodni temu zadebiutowało nowe Volvo V60, a teraz przyszedł czas na wersję sedan. Model klasy średniej powalczy z takimi konkurentami jak Audi A4, Mercedes Klasy C czy BMW Serii 3.

Zalando Zalando