mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Wiadomo, jak zwrócą akcyzę

Wiadomo, jak zwrócą akcyzę

W końcu, bo po trzech miesiącach od ogłoszenia orzeczenia Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie zgodności z prawem unijnym przepisów odnośnie opodatkowania samochodów akcyzą, resort finansów opracował zasady zwrotu niesłusznie pobranej części akcyzy.

Przygotowany projekt ustawy o zwrocie podatku akcyzowego zapłaconego z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego albo importu samochodu osobowego określa, kto i w jakim terminie może się starać o zwrot części podatku akcyzowego oraz jak przysługujący nam zwrot wyliczyć.

O zwrot akcyzy mogą się starać właściciele samochodów  starszych niż dwuletnie nabytych i sprowadzonych do kraju w okresie od 1 maja 2004 r. do 30 listopada 2006 r. Według projektu ustawy zwrot przysługuje osobom, która jest właścicielem auta w momencie składania wniosku o zwrot podatku.

"Zwrot przysługuje osobie, która faktycznie poniosła ekonomiczny ciężar nienależnie zapłaconego podatku. Uprawnionym do zwrotu nie jest osoba, która już otrzymała podatek wraz z zapłatą ceny samochodu dokonaną przez nabywcę, ale kolejny właściciel, ponieważ to on zapłacił cenę wyższą niż by to uczynił, gdyby nie wliczono w nią podatku akcyzowego." - wyjaśnia MF.

Kwota akcyzy do zwrotu stanowi różnicę kwoty akcyzy obliczonej i zapłaconej zgodnie z zasadami obowiązującymi przed 1 grudnia 2006 r. (stawki zależne od wieku samochodu) oraz kwoty obecnie obowiązującego podatku akcyzowego obliczanego według stawki akcyzy - 13,6 % dla samochodów osobowych o pojemności silnika powyżej 2000 cm3 oraz 3,1% dla pozostałych (bez względu na wiek), z uwzględnieniem wartości rynkowej pojazdu.

Kwotę akcyzy podlegającą zwrotowi oblicza się według następującego wzoru:
Z = a – n
gdzie:
Z – kwota akcyzy do zwrotu,
a – kwota zapłaconego podatku akcyzowego,
n – podatek akcyzowy zawarty w cenie samochodu osobowego zarejestrowanego na terytorium kraju, ustalany odpowiednio:
(1) - dla samochodów osobowych o pojemności skokowej silnika powyżej 2000 cm3 zgodnie ze wzorem: n = (wartość rynkowa samochodu : 1,22 : 1,136) x 0,136
(2) - dla pozostałych samochodów osobowych zgodnie ze wzorem:
n = (wartość rynkowa samochodu : 1,22 : 1,031) x 0,031

Średnia wartość rynkowa samochodu ustalana jest na podstawie obowiązującej w miesiącu zapłaty podatku akcyzowego z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego albo importu samochodu osobowego, średniej ceny samochodu osobowego zarejestrowanego na terytorium kraju tej samej marki, modelu, roku produkcji, wyposażenia oraz o przybliżonym stanie technicznym, co nabyty samochód, od którego zapłacono podatek akcyzowy. W praktyce będą ją ustalać właściwe urzędy celne, do których będziemy zwracać się o zwrot akcyzy. W tym celu będą mogły się posiłkować tabelarycznymi zestawieniami średnich wartości rynkowych w określonym miesiącu oraz opiniami biegłych.

O zwrot akcyzy będzie można wystąpić w ciągu pięciu lat od wejścia w życie ustawy. Z kolei urzędy celne będą miały sześć miesięcy na wydanie decyzji w sprawie.

Według szacunków Ministerstwa Finansów całościowa kwota zwrotu części podatku akcyzowego wyniesie budżet państwa ok. 580 mln zł. W okresie od 1 maja 2004 do 30 listopada 2006 r. do kraju zostało sprowadzonych 2,45 mln używanych aut, a przychody budżetowe tylko z tytułu akcyzy od tych aut wyniosły 2,3 miliarda złotych.

Tematy w artykule: akcyza

Podobne wiadomości:

Akcyza samochodowa 2017 wejdzie z opóźnieniem

Akcyza samochodowa 2017 wejdzie z opóźnieniem

Finanse i prawo 2016-12-06

Rejestracja auta używanego krok po kroku

Rejestracja auta używanego krok po kroku

Zakup i sprzedaż samochodu 2016-05-01

Znalazłeś w sieci świetną ofertę sprzedaży samochodu, pojechałeś i kupiłeś wymarzone auto. Pewnie jesteś zadowolony, że wielomiesięczne poszukiwania za Tobą. Ale zanim będziesz mógł cieszyć się z auta na całego, musisz przejść urzędniczo-papierkową ścieżkę zdrowia i zarejestrować pojazd. Ten temat tylko z pozoru wydaje się być skomplikowany, bo dzięki naszym wskazówkom zarejestrujesz swój nowy samochód szybko i bez stresu.


Komentuj:

~Henio 2007-04-26

no ale jak ktos sprowadzil auto, potem zaplacil akcyze to przy odsprzedazy z cala pewnoscia wliczyl sobie jej koszty do ceny sprzedazy, ale faktycznie granda z tymi 6 miesiacami, mysmy musieli zaplacic w ciagu 5 dni SKANDAL

~Kris 2007-04-23

Kolejny przękręt w MF.Jak można oddawać pieniądze kolejnemu właścicielowi samochodu?Przecież to nie on poniósł koszty akcyzy lecz pierwszy właściciel.Samochód został sprzedany za cenę rynkową.Co mu do akcyzy.MF pobrało pieniądze- podatki po raz kolejny przy sprzedaży auta.Szczególnie jeśli auto jest na firmę to VAT i Dochodowy.Sześć miesięcy na decyzję a my musieliśmy zapłacić w ciągu kilku dni. Kolejny temat do zaskarżenia w Trybunale Europejskim.Co to za państwo???

~importer 2007-04-20

i bardzo super, ale widac ze sie nie spieszyli, a kazde opoznienie w zaplacie to odsetki karne, a teraz oni maja aż szesc meisiecy na zwrot, granda!!

~rusałka 2007-04-19

to kiedy zwrócą??

~liberał 2007-04-19

A myślałem ,że zwrócą w ZĘBACH . Przecież okradli to i powinni przynieść w zębach z przeprosinami i kwiatami . Po co my do tej socjalistycznej UE weszliśmy skoro nasz kraj NIE PRZESTRZEGA ich przepisów ?

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.