mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Więcej odszkodowań za kierowców bez OC

Więcej odszkodowań za kierowców bez OC

Ponad 73 mln złotych kosztowali w minionym roku – innych kierowców - nieubezpieczeni i niezidentyfikowani sprawcy wypadków drogowych - wynika z wstępnego podsumowania Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Jest to o 6 proc. więcej niż rok wcześniej.

Kwota ta to odszkodowania i świadczenia, które Fundusz - finansowany ze składek ubezpieczycieli - wypłacił ofiarom tych wypadków. W całym minionym roku do UFG wpłynęło 6,1 tys. szkód od osób poszkodowanych przez kierowców bez OC i niezidentyfikowanych. W tym czasie Fundusz wypłacił odszkodowania z 5,3 tys. szkód. Głównym źródłem finansowania UFG jest składka od firm sprzedających polisy komunikacyjne. W ubiegłym roku wyniosła ona łącznie prawie 119 mln złotych, o 24,7 mln więcej niż rok wcześniej. Od 1 stycznia 2013 roku nastąpił wzrost opłaty na Fundusz - z 1 do 1,3 proc. składek przypisanych brutto z obowiązkowych ubezpieczeń komunikacyjnych i rolnych.

Podwyżka ta wynikała  przede wszystkim z rosnących odszkodowań za nieubezpieczonych i niezidentyfikowanych sprawców wypadków drogowych (wyższe wypłaty za szkody osobowe), rozwoju ogólnopolskiej bazy danych polis komunikacyjnych oraz zmiany zasad rachunkowości Funduszu. Z ogólnej sumy składek wniesionych w 2013 roku na UFG - 91,4 proc. pochodziło od krajowych ubezpieczycieli, reszta czyli 8,6 proc. od zagranicznych towarzystw, głównie działających w Polsce w formie oddziałów. Rok wcześniej było to odpowiednio: 93,6 i 6,4 proc.. Fundusz szacuje, że w 2013 roku z tytułu ubezpieczeń obowiązkowych (OC komunikacyjne i rolników) towarzystwa zebrały łącznie 9,14 mld złotych, o około 3 proc. mniej niż przed rokiem.

Podobne wiadomości:

Ubezpieczenie OC przypisane do kierowcy zamiast samochodu - PiS proponuje zmiany

Ubezpieczenie OC przypisane do kierowcy...

Finanse i prawo 2017-12-18

Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu

Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz...

Finanse i prawo 2018-05-15

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Solaris wybuduje kolejny zakład
Solaris wybuduje kolejny zakład
Producent pojazdów komunikacji miejskiej z wielkopolskiego Bolechowa przygotowuje się do kolejnej inwestycji. Solaris Bus & Coach wybuduje piąty zakład produkcyjny. Spółka kupiła 8,3 ha w okolicach Środy Wielkopolskiej.

Zalando Zalando