mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Więcej odszkodowań za nieubezpieczonych kierowców

Więcej odszkodowań za nieubezpieczonych kierowców

Prawie 53 mln złotych kosztują właścicieli pojazdów w Polsce - nieubezpieczeni i niezidentyfikowani sprawcy wypadków. Tyle Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny wypłacił - ofiarom takich wypadków - łącznie w 2011 roku. Do Funduszu zgłaszanych jest coraz więcej drobnych szkód.

O ile suma wypłaconych w 2011 r. przez UFG odszkodowań wzrosła o 5 proc., to ich liczba o ponad 30 procent - do 4,2 tysiąca szkód. Największy wzrost odnotowano w liczbie odszkodowań za nieubezpieczonych sprawców: o 38 proc. do prawie 3,2 tysiąca szkód.

- Mimo wzrostu liczby szkód łączna wysokość wypłat Funduszu utrzymywała się na poziomie podobnym do poprzednich dwóch latach – mówi Elżbieta Wanat-Połeć, prezes UFG. – Coraz więcej zgłaszanych jest drobnych szkód spowodowanych przez nieubezpieczonych sprawców – dodaje. W 2012 r. tendencja ta zaczyna się jednak odwracać i wzrost odszkodowań jest znacznie wyższy. W I kwartale tego roku UFG wypłacił bowiem ponad 20 mln złotych odszkodowań, podczas gdy rok wcześniej było to 13 mln złotych. – Poczekałabym jednak, z oceną czy jest to stała tendencja czy tylko chwilowy trend - do wyników półrocza czy nawet całego roku
– uspokaja prezes Funduszu.
 
W ubiegłym roku łączne koszty Funduszu wyniosły 102,3 mln złotych, o około 8 mln złotych więcej niż rok wcześniej. Wynika to m.in. ze wzrostu kosztów administracyjnych, a w szczególności kosztów zakupu licencji do systemu udostępniania danych z bazy polis komunikacyjnych Ośrodka Informacji UFG. Korzystają z niej głównie ubezpieczyciele i ich klienci, ale również policja, nadzór finansowy itd.

- Ostatnie lata charakteryzują się bardzo dużym wzrostem zasilania bazy danymi o polisach, przez firmy ubezpieczeniowe oraz poprawą terminowości ich przesyłania. Kompletność danych w bazie przekracza 90 procent i skoro wszyscy dążą do jej napełnienia oznacza to, że baza jest wykorzystywana – zaznacza prezes UFG.

W omawianym okresie dochody Funduszu wyniosły 120,9 mln złotych (wzrost o 49 proc. w stosunku do danych z przed roku). Składają się na nie, nie tylko składki ubezpieczycieli (89 mln zł), ale i regresy do nieubezpieczonych sprawców wypadków (16 mln zł) czy kary za brak obowiązkowego OC (14 mln zł).

W 2011 r., po raz pierwszy od kilku lat, UFG osiągnął zysk z działalności bieżącej. Tym samym nie następuje już uszczuplanie środków zabezpieczających szczelność systemu ubezpieczeń OC rolnych i komunikacyjnych. Jednak ubiegłoroczne koszty (102,3 mln zł) - zgodnie z przepisami obowiązującymi do końca 2011 roku – zostały obciążone skumulowaną stratą z lat ubiegłych, w łącznej wysokości – 65,2 mln zł (tak ogromne straty wynikały ze zbyt niskiej składki, którą ubezpieczyciele wpłacali na rzecz tej instytucji).

Ostatecznie w 2011 roku Fundusz miał stratę w wysokości 46,8 mln złotych. Od bieżącego roku skumulowana strata z lat poprzednich będzie już obciążać fundusz statutowy UFG.

Podobne wiadomości:

Kary za brak OC w 2018 roku będą wyższe

Kary za brak OC w 2018 roku będą wyższe

Aktualności 2017-10-26

Dzięki UFG poznasz historię swojego ubezpieczenia

Dzięki UFG poznasz historię swojego...

Aktualności 2016-07-07

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Solaris wybuduje kolejny zakład
Solaris wybuduje kolejny zakład
Producent pojazdów komunikacji miejskiej z wielkopolskiego Bolechowa przygotowuje się do kolejnej inwestycji. Solaris Bus & Coach wybuduje piąty zakład produkcyjny. Spółka kupiła 8,3 ha w okolicach Środy Wielkopolskiej.

Zalando Zalando