mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Wiesz, kiedy mogą zabrać dowód rejestracyjny?

Wiesz, kiedy mogą zabrać dowód rejestracyjny?

Patrole drogowe kojarzą się kierowcom głównie z "suszarkami" i z kontrolą trzeźwości. To jednak uproszczenie. Spotkanie z patrolem może zakończyć się zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego. Kiedy policja dokona takiej czynności? I co dalej czeka kierowcę?

Wiesz, kiedy mogą zabrać dowód rejestracyjny?
Przesłanek do zatrzymania dowodu rejestracyjnego jest co najmniej kilka. Policjant zatrzyma dokument, jeżeli stwierdzi (lub będzie miał uzasadnione przypuszczenie), że pojazd zagraża bezpieczeństwu, porządkowi ruchu lub narusza wymagania ochrony środowiska. Powodem do zabrania dowodu może być też brak badania technicznego lub nieprawidłowe wyznaczenie jego terminu. Na baczności powinni mieć się kierowcy korzystający ze zniszczonego i nieczytelnego dokumentu – wówczas policja ma prawo do jego zatrzymania. Tak samo stanie się też wtedy, kiedy stróże prawa będą mieli uzasadnione podejrzenie, że dowód rejestracyjny został przerobiony czy nawet podrobiony, a dane w nim zawarte nie odpowiadają stanowi faktycznemu.

Chodzi o OC
– Kierowcy dla własnego dobra powinni zwrócić też uwagę, gdzie dokonują badań technicznych – mówi Katarzyna Florkowska z serwisu Korkowo.pl. – Kodeks Drogowy stawia sprawę jasno. Jeśli badanie takie wykonała jednostka nieupoważniona, to jest to podstawa do zatrzymania dowodu rejestracyjnego. Zmotoryzowani powinni pamiętać też o ubezpieczeniu. Kierowca powinien okazać dokument, który potwierdza posiadanie obowiązkowego ubezpieczenia OC – w przeciwnym razie będzie musiał pożegnać się ze swoim dowodem rejestracyjnym.

Zabrali dowód i co dalej?
Co dzieje się kiedy policja zatrzymuje dowód rejestracyjny? W takiej sytuacji policjant wydaje kierowcy pokwitowanie. Może też zezwolić kierowcy na warunkowe używanie pojazdu przez maksymalnie 7 dni. Jednak uwaga! Warunkowe korzystanie z samochodu nie zostanie przyznane kierowcy, w trzech przypadkach. Jeśli nie okaże on OC, jeśli pojazd zagraża bezpieczeństwu lub narusza wymagania ochrony środowiska. Jeśli zatrzymany dokument został uznany za (prawdopodobnie) podrobiony czy zafałszowany, lub kierowca nie miał OC, to policja odsyła go do organu, który go wydał.

Jak można odzyskać swój dowód rejestracyjny? Prawo mówi jasno. Zwrot dowodu następuje niezwłocznie po ustaniu przyczyny uzasadniającej jego zatrzymanie. Czyli na przykład po okazaniu dokumentu, potwierdzającego posiadanie ubezpieczenia OC lub po wykonaniu niezbędnych napraw naszego samochodu.
Tematy w artykule: policja dowod rejestracyjny kontrola

Podobne wiadomości:

Od 1 stycznia nie unikniesz zatrzmania prawa jazdy

Od 1 stycznia nie unikniesz zatrzmania prawa...

Finanse i prawo 2017-01-04

Święta 2016 na drogach – mniej wypadków, mniej pijanych

Święta 2016 na drogach – wypadków,...

Aktualności 2016-12-27

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Skoda Karoq - oto następca Yeti!
Skoda Karoq - oto następca Yeti!
Po ośmiu latach przyszedł czas na następcę Skody Yeti. Nowy model zmienił się tak bardzo, że otrzymał nową nazwę - Karoq. Znamy już pierwsze szczegóły na temat kompaktowego SUV-a z Mlada Boleslav.