mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Wojna o VAT od aut trwa

Wojna o VAT od aut trwa

Ta decyzja Komisji Europejskiej może sprawić, że od przyszłego roku znowu do łask powrócą "kratki". Chyba że Ministerstwo Finansów zdecyduje się na jakiś bardziej redykalny krok i umożliwi na przykład przedsiębiorcom odliczanie pełnego podatku VAT od wszystkich pojazdów zakupionych na firmę.

Komisja Europejska zamierza dokładniej zbadać wniosek derogacyjny, jaki polskie Ministerstwo Finansów złożyło pod koniec minionego roku.

O co w nim chodziło? Rząd naszego kraju chciałby wydłużyć okres obowiązywania ograniczeń w prawie do odliczenia VAT na zakup nowych pojazdów do celów działalności gospodarczej na lata 2014–2018. W tym czasie podatnikom miałoby przysługiwać prawo do odliczenia tylko do 50 proc. kwoty naliczonego podatku VAT, nie więcej jednak niż 8 tys. zł.

Branży udało się jednak zablokować ten wniosek w Brukseli. Związek Dealerów Samochodów złożył bardzo obszerne pismo do Komisji Europejskiej mające na celu zablokowanie w tym organie europejskim wniosku rządu Rzeczypospolitej Polskiej o udzielenie kolejnej derogacji w pełnym odliczeniu podatku VAT.

W odpowiedzi na to pismo Dyrekcja Generalna ds. Podatków i Unii Celnej Komisji Europejskiej w piśmie z dnia 27.03.2013r., wskazała że "odpowiednie służby Komisji przeprowadzą dokładną kontrolę każdego wniosku państwa członkowskiego pod kątem zgodności wnioskowanego szczególnego środka (…). Komisja jest świadoma faktu, że prawo do odliczania podatku jest integralną częścią systemu VAT, w związku z tym podejmie ona działania w celu zapewnienia, że będzie ono ograniczone do zakresu niezbędnego (…)".

Jednocześnie, jak informuje portal Samar, wniosek polskiego rządu o derogację VAT został odesłany do Ministra Finansów celem jego uzupełnienia i poprawek. Tym samym wygląda na to, że przynajmniej na razie, udało się zastopować procedurę wprowadzania do polskiego systemu podatku VAT derogacji w stosowaniu dyrektywy.

Decyzja Komisji Europejskiej może oznaczać, że polskiej stronie nie uda się przed końcem roku ponownie uzyskać zwolnienia od prawa do odliczania podatku VAT na zakup nowych pojazdów wykorzystywanych w prowadzonej działalności gospodarczej. A to z kolei może znaczyć, że powrócimy do sytuacji prawnej sprzed trzech lat, kiedy to prawo do pełnego odliczania podatku VAT dawało między innymi nabycie samochodów osobowych z homologacją ciężarową, czyli popularnych swego czasu na naszych drogach "kratek".

Podobne wiadomości:

Nowa akcyza na samochody - rząd pracuje nad zmianami

Nowa akcyza na samochody - rząd pracuje nad...

Finanse i prawo 2016-10-13

Firmy stawiają na wynajem samochodów

Firmy stawiają na wynajem samochodów

Finanse i prawo 2015-08-11

Komentuj:

~Darek 2013-04-04

Ale Wam się żart udał: "Ministerstwo Finansów zdecyduje się na jakiś bardziej redykalny krok i umożliwi na przykład przedsiębiorcom odliczanie pełnego podatku VAT od wszystkich pojazdów zakupionych na firmę" Koń by się uśmiał.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Skoda Favorit - minęło 30 lat od premiery
Skoda Favorit - minęło 30 lat od premiery
W połowie roku 1982 roku projekt nowoczesnej, przednionapędowej Skody otrzymał zielone światło od ministerstwa oraz bardzo szybki termin wdrożenia do produkcji wieloseryjnej na początek sezonu 1985. W ten sposób powstała popularna Skoda Favorit.
Austria. Czas na oddech Austria. Czas na oddech