mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Wolą za gotówkę niż w leasing

Wolą za gotówkę niż w leasing

Jak pokazują badania, większość działających w Polsce firm zakup auta finansuje z własnych środków. Tymczasem na Zachodzie przedsiębiorcy zdecydowanie chętniej korzystają z leasingu.

Według międzynarodowego badania Barometr CVO struktura pojazdów firmowych w Polsce odbiega od przeciętnej ogólnoeuropejskiej. Dotyczy to zwłaszcza średnich i dużych przedsiębiorstw. W naszym kraju zakup samochodu firmowego aż w około 55 procentach finansowany jest ze środków własnych, a tylko blisko 40 procent pozyskuje auta wykorzystując leasing finansowy lub operacyjny. Nawet na najbliższym nam rynku czeskim odsetek ten wynosi około 60 procent.

W Polsce, w segmencie dużych firm, wskaźnik finansowania pojazdów firmowych za pośrednictwem leasingu operacyjnego wygląda jeszcze gorzej i wynosi zaledwie 20 procent. W Czechach jest to już 29 procent. W krajach zachodniej Europy wskaźnik ten w większości przypadków przekracza granicę 50%. W Niemczech i Portugalii – 49%, w Belgii – 61%, w Hiszpanii – 69%, a największy jest we Francji i Włoszech, gdzie wynosi on aż 82%. Jedynym wyjątkiem jest Szwajcaria ze wskaźnikiem 15 procent.

Archaiczna struktura polskiego rynku aut firmowych wynika w dużej mierze z dominacji firm mikro i małych wśród rodzimych przedsiębiorstw. Dla nich leasing jest wciąż jeszcze mało znanym narzędziem. Ale brak wiedzy w tym zakresie deklaruje aż 36% menedżerów ds. zarządzania flotą w największych firmach (powyżej 500 pracowników). Co więcej, aż 23% tej grupy respondentów nie zna nawet stosunkowo prostego źródła finansowania, jakim jest leasing finansowy.

Polskie firmy świadczące usługi car fleet management czeka zatem jeszcze ogromna praca edukacyjna. Spowolnienie gospodarcze i redukcja kosztów operacyjnych w firmach może być dobrym pretekstem do rozważenia outsourcingu usług związanych z zarządzaniem flotą samochodową.

– Zmiana archaicznej struktury finansowania aut korporacyjnych w naszym kraju może przynieść wymierne efekty dla polskich przedsiębiorstw. Skorzystanie z usługi car fleet management jest korzystne dla każdej firmy, ponieważ pozwala zoptymalizować koszty, a dzięki temu lepiej długofalowo zarządzać finansami i strukturą przedsiębiorstwa – twierdzi Janusz Kowalik, Dyrektor Generalny firmy Arval.
Tematy w artykule: leasing rynek polski zakup samochodu

Podobne wiadomości:

Skody najpopularniejsze - sprzedaż w I...

auto motor i sport 0000-00-00

Sprzedaż nowych aut w Polsce - najlepszy czerwiec od lat

Sprzedaż nowych aut w Polsce - najlepszy...

Aktualności 2015-07-15

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.