mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Wolą za gotówkę niż w leasing

Wolą za gotówkę niż w leasing

Jak pokazują badania, większość działających w Polsce firm zakup auta finansuje z własnych środków. Tymczasem na Zachodzie przedsiębiorcy zdecydowanie chętniej korzystają z leasingu.

Według międzynarodowego badania Barometr CVO struktura pojazdów firmowych w Polsce odbiega od przeciętnej ogólnoeuropejskiej. Dotyczy to zwłaszcza średnich i dużych przedsiębiorstw. W naszym kraju zakup samochodu firmowego aż w około 55 procentach finansowany jest ze środków własnych, a tylko blisko 40 procent pozyskuje auta wykorzystując leasing finansowy lub operacyjny. Nawet na najbliższym nam rynku czeskim odsetek ten wynosi około 60 procent.

W Polsce, w segmencie dużych firm, wskaźnik finansowania pojazdów firmowych za pośrednictwem leasingu operacyjnego wygląda jeszcze gorzej i wynosi zaledwie 20 procent. W Czechach jest to już 29 procent. W krajach zachodniej Europy wskaźnik ten w większości przypadków przekracza granicę 50%. W Niemczech i Portugalii – 49%, w Belgii – 61%, w Hiszpanii – 69%, a największy jest we Francji i Włoszech, gdzie wynosi on aż 82%. Jedynym wyjątkiem jest Szwajcaria ze wskaźnikiem 15 procent.

Archaiczna struktura polskiego rynku aut firmowych wynika w dużej mierze z dominacji firm mikro i małych wśród rodzimych przedsiębiorstw. Dla nich leasing jest wciąż jeszcze mało znanym narzędziem. Ale brak wiedzy w tym zakresie deklaruje aż 36% menedżerów ds. zarządzania flotą w największych firmach (powyżej 500 pracowników). Co więcej, aż 23% tej grupy respondentów nie zna nawet stosunkowo prostego źródła finansowania, jakim jest leasing finansowy.

Polskie firmy świadczące usługi car fleet management czeka zatem jeszcze ogromna praca edukacyjna. Spowolnienie gospodarcze i redukcja kosztów operacyjnych w firmach może być dobrym pretekstem do rozważenia outsourcingu usług związanych z zarządzaniem flotą samochodową.

– Zmiana archaicznej struktury finansowania aut korporacyjnych w naszym kraju może przynieść wymierne efekty dla polskich przedsiębiorstw. Skorzystanie z usługi car fleet management jest korzystne dla każdej firmy, ponieważ pozwala zoptymalizować koszty, a dzięki temu lepiej długofalowo zarządzać finansami i strukturą przedsiębiorstwa – twierdzi Janusz Kowalik, Dyrektor Generalny firmy Arval.
Tematy w artykule: leasing rynek polski zakup samochodu

Podobne wiadomości:

Nowa Skoda za 1 procent miesięcznie

Nowa Skoda za 1 procent miesięcznie

Finanse i prawo 2016-02-24

Wciąż importujemy coraz więcej używanych samochodów

Wciąż importujemy coraz więcej używanych...

Aktualności 2015-06-16

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.