mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Wolimy leasing niż kredyt

Wolimy leasing niż kredyt

Miniony rok pokazał, że w obliczu utrzymujących się niskich poziomów sprzedaży nowych samochodów, zdecydowanie lepiej ma się rynek leasingu samochodów niż rynek kredytów samochodowych.

Z danych zebranych przez Open Finance wynika, że o jedną czwartą skurczył się rynek kredytów samochodowych w 2011 roku. Z tymi danymi należy zestawić dane Związku Polskiego Leasingu mówiące o tym, że rynek wyleasingowanych pojazdów urósł w 2011 roku o 6,1 proc. w stosunku do roku ubiegłego.

Rynek kredytów samochodowych
Cały ubiegły rok zamknął się wynikiem 73,3 tys. udzielonych kredytów samochodowych o łącznej wartości 2,35 mld zł. Jest to wynik odpowiednio o 18,1 i 11,1 proc. gorszy niż w 2010 roku. W ujęciu kwartalnym obniżki są jeszcze bardziej znaczące. W IV kw. 2011 r. Polacy zaciągnęli niespełna 17 tys. kredytów samochodowych na łączną kwotę 754,6 mln zł. W analogicznym okresie 2010 r. było to prawie 22,8 tys. kredytów o łącznej wartości 859,2 mln zł. Pokazuje to, że utrzymuje się wciąż tendencja spadkowa i ten rok dla kredytów samochodowych może być jeszcze gorszy niż 2011.

Rynek leasingu pojazdów
Inaczej sytuacja przedstawiała się na rynku leasingu pojazdów. Dane Związku Polskiego Leasingu mówią o kilkuprocentowym wzroście rynku leasingu pojazdów. W 2011 r. firmy leasingowe obsłużyły transakcje o łącznej wartości niemal 17 mld zł (16.874 mln zł netto), w stosunku do 2010 roku, kiedy wartość netto transakcji wyniosła niemal 16 mld zł (dokładnie 15.898 mln zł). W 2011 roku zostało sfinansowanych leasingiem łącznie 147.841 pojazdów.

Wzrosty w sektorze leasingu to jednak zdecydowanie zasługa przedsiębiorców, wciąż leasing konsumencki (osób fizycznych) pozostaje w naszym kraju na marginesie. Głównymi filarami wzrostu w omawianym okresie były samochody ciężarowe, które zanotowały wzrost o 44,4%, jakkolwiek samochody osobowe zanotowały równie dobry wynik (wzrost o 34,9 % w stosunku do roku 2010) i w skali całego rynku, w 2011 roku uzyskały łączne finansowanie na kwotę równą 7.236,3 mln zł).

- Omawiane zestawienia pokazują, ze leasing pojazdów pozostaje nadal najbardziej popularnym sposobem ich finansowania. Przedsiębiorcy, którzy korzystają z oferty firm leasingowych zdają sobie sprawę z korzyści z nich wynikających. Mam tu na myśli przede wszystkim mniejsze koszty finansowania, mniej skomplikowane procedury i formalności z tym związane. Istotna jest także niższa dla przedsiębiorców cena przedmiotów finansowania leasingiem – ze względu na fakt, że firmy leasingowe mają zdecydowanie większe możliwości negocjacyjne z producentami i dealerami aut - komentuje ubiegłoroczne wyniki Ryszard Majewski, z-ca dyrektora departamentu sprzedaży Europejskiego Funduszu Leasingowego
Tematy w artykule: leasing kredyt samochodowy

Podobne wiadomości:

Rynek kredytów samochodowych i leasingu w górę

Rynek kredytów samochodowych i leasingu w...

Finanse i prawo 2014-10-23

Fiat Chrysler Automobiles tworzy bank

Fiat Chrysler Automobiles tworzy bank

Finanse i prawo 2015-01-27

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.

Zalando Zalando