mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Wolimy leasing niż kredyt

Wolimy leasing niż kredyt

Miniony rok pokazał, że w obliczu utrzymujących się niskich poziomów sprzedaży nowych samochodów, zdecydowanie lepiej ma się rynek leasingu samochodów niż rynek kredytów samochodowych.

Z danych zebranych przez Open Finance wynika, że o jedną czwartą skurczył się rynek kredytów samochodowych w 2011 roku. Z tymi danymi należy zestawić dane Związku Polskiego Leasingu mówiące o tym, że rynek wyleasingowanych pojazdów urósł w 2011 roku o 6,1 proc. w stosunku do roku ubiegłego.

Rynek kredytów samochodowych
Cały ubiegły rok zamknął się wynikiem 73,3 tys. udzielonych kredytów samochodowych o łącznej wartości 2,35 mld zł. Jest to wynik odpowiednio o 18,1 i 11,1 proc. gorszy niż w 2010 roku. W ujęciu kwartalnym obniżki są jeszcze bardziej znaczące. W IV kw. 2011 r. Polacy zaciągnęli niespełna 17 tys. kredytów samochodowych na łączną kwotę 754,6 mln zł. W analogicznym okresie 2010 r. było to prawie 22,8 tys. kredytów o łącznej wartości 859,2 mln zł. Pokazuje to, że utrzymuje się wciąż tendencja spadkowa i ten rok dla kredytów samochodowych może być jeszcze gorszy niż 2011.

Rynek leasingu pojazdów
Inaczej sytuacja przedstawiała się na rynku leasingu pojazdów. Dane Związku Polskiego Leasingu mówią o kilkuprocentowym wzroście rynku leasingu pojazdów. W 2011 r. firmy leasingowe obsłużyły transakcje o łącznej wartości niemal 17 mld zł (16.874 mln zł netto), w stosunku do 2010 roku, kiedy wartość netto transakcji wyniosła niemal 16 mld zł (dokładnie 15.898 mln zł). W 2011 roku zostało sfinansowanych leasingiem łącznie 147.841 pojazdów.

Wzrosty w sektorze leasingu to jednak zdecydowanie zasługa przedsiębiorców, wciąż leasing konsumencki (osób fizycznych) pozostaje w naszym kraju na marginesie. Głównymi filarami wzrostu w omawianym okresie były samochody ciężarowe, które zanotowały wzrost o 44,4%, jakkolwiek samochody osobowe zanotowały równie dobry wynik (wzrost o 34,9 % w stosunku do roku 2010) i w skali całego rynku, w 2011 roku uzyskały łączne finansowanie na kwotę równą 7.236,3 mln zł).

- Omawiane zestawienia pokazują, ze leasing pojazdów pozostaje nadal najbardziej popularnym sposobem ich finansowania. Przedsiębiorcy, którzy korzystają z oferty firm leasingowych zdają sobie sprawę z korzyści z nich wynikających. Mam tu na myśli przede wszystkim mniejsze koszty finansowania, mniej skomplikowane procedury i formalności z tym związane. Istotna jest także niższa dla przedsiębiorców cena przedmiotów finansowania leasingiem – ze względu na fakt, że firmy leasingowe mają zdecydowanie większe możliwości negocjacyjne z producentami i dealerami aut - komentuje ubiegłoroczne wyniki Ryszard Majewski, z-ca dyrektora departamentu sprzedaży Europejskiego Funduszu Leasingowego
Tematy w artykule: leasing kredyt samochodowy

Podobne wiadomości:

Rynek kredytów samochodowych i leasingu w górę

Rynek kredytów samochodowych i leasingu w...

Finanse i prawo 2014-10-23

Wynajem zamiast kupna pojazdu

Wynajem zamiast kupna pojazdu

Finanse i prawo 2016-02-01

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.