mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Wykroczenie drogowe nie będzie dyskwalifikować instruktora

Wykroczenie drogowe nie będzie dyskwalifikować instruktora

Wczoraj w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie znowelizowanej ustawy Prawo o ruchu drogowym, zgodnie z którą instruktorem nauki jazdy będzie mogła być osoba skazana za wykroczenie drogowe.

Wykroczenie drogowe nie będzie dyskwalifikować instruktora
Do tej pory jednym z warunków wykonywania zawodu instruktora nauki jazdy było, aby taka osoba nie była karana wyrokiem sądu lub orzeczeniem kolegium ds. wykroczeń za przestępstwo lub wykroczenie przeciwko bezpieczeństwu w ruchu drogowym. Oznaczało to, że w momencie ukarania przez sąd wyrokiem za wykroczenie przeciwko bezpieczeństwu w ruchu drogowym, ukarany był skreślany z listy instruktorów prowadzących szkolenia lub nie mógł ubiegać się o wpisanie na taką listę. Tymczasem, ukaranie za identyczne wykroczenie tylko w drodze mandatu karnego nie było przeszkodą do wykonywania zawodu instruktora. W praktyce oznaczało to, że zatrzymany do kontroli drogowej instruktor, który popełnił jakieś wykroczenie drogowe, nie mógł odmówić przyjęcia mandatu, gdyż istniało bardzo duże ryzyko, że w momencie niekorzystnego wyroku sądu (gdzie trafiała sprawa), tracił on prawo do wykonywania zawodu.

Na taką nierówność wobec prawa i niezgodność z konstytucją uwagę zwrócił Trybunał Konstytucyjny w swoim wyroku z 5 marca br. W ocenie Trybunału, drastyczne zróżnicowanie tej sytuacji, w zależności od trybu i formy wymierzenia sankcji za wykroczenie przeciwko bezpieczeństwu w ruchu drogowym – prowadzące do ewentualnej utraty prawa wykonywania zawodu, nie dało się usprawiedliwić na gruncie konstytucyjnym, a także stanowi nadmierną ingerencję w wolność wykonywania zawodu.

Propozycja zmiany w przepisach zakłada, że instruktorem może być osoba, która nie była karana wyrokiem sądu tylko za przestępstwa przeciwko bezpieczeństwo ruchu drogowego.
Tematy w artykule: prawo jazdy szkoła jazdy

Podobne wiadomości:

Prawo jazdy - szykują się kolejne zmiany?

Prawo jazdy - szykują się kolejne zmiany?

Finanse i prawo 2017-06-29

Punkty karne przez internet od 24 kwietnia

Punkty karne przez internet od 24 kwietnia

Aktualności 2017-04-04

Komentuj:

~nana 2008-10-24

zgadzam sie z decyzją przecież wykroczenie to nie zabujstwo a instruktor też chce żyć a dla niektórych ta praca jest jedyna i za wykroczenie jak naj bardziej powinni normalnie wykonywać prace!!!!nikt nie jest świety!!!

~vip 2008-10-24

bardzo dobra decyjzja ze w każdym wypadku za wykroczenie można dalej kontynuować prace instruktora nauki jazdy!!!!!przestepstwo wiadomo to jest gorsza sprawa .ale jezeli chodzi o wykrocznie to nie ma na swiecie osób które mają jakieś na koncie wykroczenie albo napewno bedą mieli !!!!!!

~phil 2008-10-24

nie wiem czy to takie dobre rozwiązanie, instruktor powinien byc czysty jak łza

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
MUSI BYĆ COOL
MUSI BYĆ COOL
Ten nowoczesny samochód miejski, dzięki nadmuchanej karoserii, nietypowym reflektorom, innowacyjnym panelom Airbump i dziesiątkom dostępnych wersji kolorystycznych sprawił, że kierowca wreszcie może wyrazić swoją osobowość.