mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Wykroczenie drogowe nie będzie dyskwalifikować instruktora

Wykroczenie drogowe nie będzie dyskwalifikować instruktora

Wczoraj w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie znowelizowanej ustawy Prawo o ruchu drogowym, zgodnie z którą instruktorem nauki jazdy będzie mogła być osoba skazana za wykroczenie drogowe.

Wykroczenie drogowe nie będzie dyskwalifikować instruktora
Do tej pory jednym z warunków wykonywania zawodu instruktora nauki jazdy było, aby taka osoba nie była karana wyrokiem sądu lub orzeczeniem kolegium ds. wykroczeń za przestępstwo lub wykroczenie przeciwko bezpieczeństwu w ruchu drogowym. Oznaczało to, że w momencie ukarania przez sąd wyrokiem za wykroczenie przeciwko bezpieczeństwu w ruchu drogowym, ukarany był skreślany z listy instruktorów prowadzących szkolenia lub nie mógł ubiegać się o wpisanie na taką listę. Tymczasem, ukaranie za identyczne wykroczenie tylko w drodze mandatu karnego nie było przeszkodą do wykonywania zawodu instruktora. W praktyce oznaczało to, że zatrzymany do kontroli drogowej instruktor, który popełnił jakieś wykroczenie drogowe, nie mógł odmówić przyjęcia mandatu, gdyż istniało bardzo duże ryzyko, że w momencie niekorzystnego wyroku sądu (gdzie trafiała sprawa), tracił on prawo do wykonywania zawodu.

Na taką nierówność wobec prawa i niezgodność z konstytucją uwagę zwrócił Trybunał Konstytucyjny w swoim wyroku z 5 marca br. W ocenie Trybunału, drastyczne zróżnicowanie tej sytuacji, w zależności od trybu i formy wymierzenia sankcji za wykroczenie przeciwko bezpieczeństwu w ruchu drogowym – prowadzące do ewentualnej utraty prawa wykonywania zawodu, nie dało się usprawiedliwić na gruncie konstytucyjnym, a także stanowi nadmierną ingerencję w wolność wykonywania zawodu.

Propozycja zmiany w przepisach zakłada, że instruktorem może być osoba, która nie była karana wyrokiem sądu tylko za przestępstwa przeciwko bezpieczeństwo ruchu drogowego.
Tematy w artykule: prawo jazdy szkoła jazdy

Podobne wiadomości:

Mobilne prawo jazdy i dowód rejestracyjny w 2017

Mobilne prawo jazdy i dowód rejestracyjny w...

Finanse i prawo 2016-11-23

Punkty karne przez internet od 24 kwietnia

Punkty karne przez internet od 24 kwietnia

Aktualności 2017-04-04

Komentuj:

~nana 2008-10-24

zgadzam sie z decyzją przecież wykroczenie to nie zabujstwo a instruktor też chce żyć a dla niektórych ta praca jest jedyna i za wykroczenie jak naj bardziej powinni normalnie wykonywać prace!!!!nikt nie jest świety!!!

~vip 2008-10-24

bardzo dobra decyjzja ze w każdym wypadku za wykroczenie można dalej kontynuować prace instruktora nauki jazdy!!!!!przestepstwo wiadomo to jest gorsza sprawa .ale jezeli chodzi o wykrocznie to nie ma na swiecie osób które mają jakieś na koncie wykroczenie albo napewno bedą mieli !!!!!!

~phil 2008-10-24

nie wiem czy to takie dobre rozwiązanie, instruktor powinien byc czysty jak łza

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowa Dacia Duster – znamy pełny, polski cennik
Nowa Dacia Duster – znamy pełny, polski cennik
Siedem lat po premierze Dacii Duster pierwszej generacji, przyszedł czas na wprowadzenie kolejnego modelu. Polski importer podał właśnie pełny, oficjalny cennik modelu. Czy będzie drożej?