mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Wykroczenie drogowe nie będzie dyskwalifikować instruktora

Wykroczenie drogowe nie będzie dyskwalifikować instruktora

Wczoraj w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie znowelizowanej ustawy Prawo o ruchu drogowym, zgodnie z którą instruktorem nauki jazdy będzie mogła być osoba skazana za wykroczenie drogowe.

Wykroczenie drogowe nie będzie dyskwalifikować instruktora
Do tej pory jednym z warunków wykonywania zawodu instruktora nauki jazdy było, aby taka osoba nie była karana wyrokiem sądu lub orzeczeniem kolegium ds. wykroczeń za przestępstwo lub wykroczenie przeciwko bezpieczeństwu w ruchu drogowym. Oznaczało to, że w momencie ukarania przez sąd wyrokiem za wykroczenie przeciwko bezpieczeństwu w ruchu drogowym, ukarany był skreślany z listy instruktorów prowadzących szkolenia lub nie mógł ubiegać się o wpisanie na taką listę. Tymczasem, ukaranie za identyczne wykroczenie tylko w drodze mandatu karnego nie było przeszkodą do wykonywania zawodu instruktora. W praktyce oznaczało to, że zatrzymany do kontroli drogowej instruktor, który popełnił jakieś wykroczenie drogowe, nie mógł odmówić przyjęcia mandatu, gdyż istniało bardzo duże ryzyko, że w momencie niekorzystnego wyroku sądu (gdzie trafiała sprawa), tracił on prawo do wykonywania zawodu.

Na taką nierówność wobec prawa i niezgodność z konstytucją uwagę zwrócił Trybunał Konstytucyjny w swoim wyroku z 5 marca br. W ocenie Trybunału, drastyczne zróżnicowanie tej sytuacji, w zależności od trybu i formy wymierzenia sankcji za wykroczenie przeciwko bezpieczeństwu w ruchu drogowym – prowadzące do ewentualnej utraty prawa wykonywania zawodu, nie dało się usprawiedliwić na gruncie konstytucyjnym, a także stanowi nadmierną ingerencję w wolność wykonywania zawodu.

Propozycja zmiany w przepisach zakłada, że instruktorem może być osoba, która nie była karana wyrokiem sądu tylko za przestępstwa przeciwko bezpieczeństwo ruchu drogowego.
Tematy w artykule: prawo jazdy szkoła jazdy

Podobne wiadomości:

Prawo jazdy - koniec z oblewaniem na egzaminach

Prawo jazdy - koniec z oblewaniem na...

Finanse i prawo 2017-03-20

Prawo jazdy - szykują się kolejne zmiany?

Prawo jazdy - szykują się kolejne zmiany?

Finanse i prawo 2017-06-29

Komentuj:

~nana 2008-10-24

zgadzam sie z decyzją przecież wykroczenie to nie zabujstwo a instruktor też chce żyć a dla niektórych ta praca jest jedyna i za wykroczenie jak naj bardziej powinni normalnie wykonywać prace!!!!nikt nie jest świety!!!

~vip 2008-10-24

bardzo dobra decyjzja ze w każdym wypadku za wykroczenie można dalej kontynuować prace instruktora nauki jazdy!!!!!przestepstwo wiadomo to jest gorsza sprawa .ale jezeli chodzi o wykrocznie to nie ma na swiecie osób które mają jakieś na koncie wykroczenie albo napewno bedą mieli !!!!!!

~phil 2008-10-24

nie wiem czy to takie dobre rozwiązanie, instruktor powinien byc czysty jak łza

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.