mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Wymiana prawa jazdy - ostatni dzwonek

Wymiana prawa jazdy - ostatni dzwonek

Jeszcze tylko miesiąc pozostał na wymianę prawa jazdy. Od 1 lipca wszystkie dokumenty wydane do 30 czerwca 1999 r., a także nowsze ale w formie papierowej tracą ważność.

Wymiana prawa jazdy - ostatni dzwonek

Jak można było się domyślać, większość kierowców z wymianą prawa jazdy czeka do ostatniej chwili. Według różnych szacunków w poszczególnych starostwach nawet 50% kierowców nie dopełniło jeszcze tego obowiązku. A czas leci i coraz trudniej będzie zdążyć w wyznaczonym terminie z wymianą. Urzędnicy na wymianę prawa jazdy mają maksimum 30 dni, tak więc aby uniknąć w lipcu przykrej sytuacji z nieważnym prawkiem należałoby niezwłocznie udać się do urzędu. Tym bardziej, iż jeszcze w pierwszych dniach czerwca powinno tam być stosunkowo luźno. A z każdym kolejnym tygodniem trzeba się liczyć z koniecznością odstania swojego w kolejce. Nawet jeśli złożymy stosowny wniosek wraz z dokumentami na początku czerwca to i tak nie będziemy mieć pewności, iż zdążymy otrzymać nowe prawo jazdy przed końcem miesiąca.
 
A to wiąże się z tym, iż nie będziemy mogli w tym czasie prowadzić auta. Szczególnie ci wszyscy, którzy w wykonywanej pracy jeżdżą autami, powinni jak najszybciej postarać się o złożenie wniosków. Jazda z nieważnym dokumentem będzie nas kosztować, w przypadku kontroli drogowej, 50 zł. Niektóre zakłady ubezpieczeniowe żądają zwrotu wypłaconego odszkodowania, jeśli kierowca biorący udział w wypadku miał nieważne prawo jazdy. I choć wg Biura Rzecznika Ubezpieczonych takie działanie jest niezgodne z prawem (inaczej jeśli kierujący nie ma w ogóle prawa jazdy lub zostało mu ono odebrane z powodu np. przekroczenia liczby punktów karnych lub jazdy pod wpływem alkoholu), to zawsze może sprawić nam wiele kłopotów.
 
Składając dokumenty o wymianę prawa jazdy, należy złożyć: wypełniony wniosek, dowód dokonania opłaty za wydanie prawa jazdy (71 zł) fotografię o wymiarach 3,5 x 4,5 cm oraz kserokopię posiadanego prawa jazdy. Możliwe jest złożenie wniosu za pośrednictwem poczty, jednak odbiór dokumentu powinien nastąpić osobiście. 30 czerwca nie jest oczywiście ostatecznym terminem wymiany prawa jazdy. Kto nie jest np. aktywnym kierowcą może uczynić to bez żadnych konskwencji w późniejszym czasie. Oczywiście poza zakazem kierowania samochodami.
 
Obecna wymiana praw jazdy jest ostatnim etapem wymiany papierowych dokumentów na nowe, plastikowe. Niestety, to nie koniec najprawdopodobniej procesu wymiany praw jazdy. Państwa unijne, a więc i Polska, zgodziły się bowiem na wprowadzenie jednolitego wzoru dokumentu. Jednak ten proces potrwa nawet i przez 25 lat, więc na razie można chyba nie myśleć o kolejnych odwiedzinach w urzędach.
 
Czytaj także:
Będzie unijne prawo jazdy (2006-03-29)


Podobne wiadomości:

Będzie unijne prawo jazdy

Będzie unijne prawo jazdy

Finanse i prawo 2006-03-29

Komentuj:

~AL 2006-07-03

mam ten sam problem co wkurzony tyle że 5 czerwca złożyłem wniosek, 30 dni juz mija a ja nawet nie mam rozpoczetego postępowania(WPW), całe szczęście ze dostałem od nich zaświadczenie iz złożyłem dokumenty od 5 czerwca moga mnie mandatami karać i tak ich nie zapłace tylko zawioze do wydziału komunikacji i zostawiem im do zapłaty .... mieli 30 dni nie wyrobili się ich problem.

~do_wkurzonego 2006-07-03

ja bym zrobil awanturę w urzedzie i napisał skargę do przełozonych. podobno jest za dużo urzedników...

~wkurzony 2006-07-01

Złożyłem wniosek 30 maja jednak urząd nie zdążył z terminem 30 dni na załatwienie sprawy. Zwróciłem się do nich o wyjaśnienie to stwierdzili, że to wina kolejek i nic mi ie poradzą. Nie mogą również wydać żadnego zaświadczenia o swojej opieszałości. Wyjeżdżam w długą trasę bez ważnego prawa jazdy przez nieudolność urzędników. Wiem również, że w/w urząd już wydał nowe prawa jazdy innym osobom, które wniosek złożyły wiele dni po terminie. Poradźcie co zrobilibyście na moim miejscu.

~slx 2006-06-30

***Otóż obowiązująca ustawa "Prawo o ruchu drogowym" w art. 150 ust. 1 jasno stwierdza, iż "prawa jazdy i inne dokumenty uprawniające do kierowania pojazdami lub potwierdzające dodatkowe kwalifikacje i wymagania w stosunku do kierujących pojazdami, wydane na podstawie dotychczasowych przepisów zachowują ważność do czasu ich wymiany". Jasno z tego wynika, iż do czasu, kiedy zdecydujemy się wymienić dotychczasowe prawo jazdy na nowe poprzez złożenie odpowiedniego wniosku i otrzymamy nowy dokument, stare prawo jazdy jest cały czas ważne. Tymczasem Marek Pol, jako minister infrastruktury, w swoim rozporządzeniu wydanym trzy lata temu samoistnie ustalił, iż prawo jazdy traci ważność, jeśli w określonych terminach nie dokonamy wymiany na nowy dokument.*** www,nczas,com/?a=show_article&id=2507

~alek 2006-06-01

dobrze myslisz! chodzi tylko i wyłacznie o kasę - dlaczego nie mogliby tak zrobic, ze nowi kierowcy, czy zmieniający z powodu np. zmiany danych mieliby nowe dokumenty, a pozostali stare - ale dobro ludzi się jak widac w ogóle nie liczy

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.

Zalando Zalando