mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Wynajem zamiast kupna pojazdu

Wynajem zamiast kupna pojazdu

Okazuje się, że firmy coraz chętniej wynajmują samochody, niż je kupują. Jak wynika z danych Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów, ubiegły rok okazał się rekordowy pod względem wynajmu samochodów przez firmy.

Wynajem zamiast kupna pojazdu
Sektor wynajmu długoterminowego (CFM) urósł w 2015 roku o 16,6 proc., co jest najlepszym wynikiem w statystykach prowadzonych przez Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów. Tylko w ubiegłym roku przybyło blisko 21 tys. samochodów użytkowanych w tym systemie, co oznacza, że już co piąte auto firmowe jest wynajęte.

Dlaczego firmy coraz chętniej korzystają z wynajmu samochodów? Spowodowane jest to przede wszystkim rozliczeniami podatkowymi, w których wynajem średnio- lub długoterminowy generuje wymierne korzyści. Niepodważalną zaletą tego rozwiązania jest łatwość użytkowania i rozliczania eksploatacji auta (nie musimy martwić się chociażby o odsprzedaż). Dodatkowym atrybutem jest też szybka możliwość zmiany wynajętego samochodu na inny model, czy markę.

Firmy najchętniej wybierają usługę tzw. full serwis leasing. Obejmuje finansowanie floty w ramach leasingu operacyjnego i kompleksową obsługę administracyjną oraz serwisową aut służbowych. Na koniec 2015 roku było nim objętych ponad 105 tys. aut, czyli 71,7 proc. łącznego parku pojazdów. Firmy zrzeszone w związku, posiadające blisko 80-procentowy udział w rynku CFM, dysponowały na koniec ubiegłego roku prawie 147 tysiącami samochodów.

Klienci indywidualni nie są aż tak zainteresowani tą ofertą, bardziej korzystają z wynajmu krótkoterminowego, chociaż także w tej grupie obserwowane jest zainteresowanie ofertami obejmującymi dłuższe okresy. Dotyczy to jednak głownie samochodów premium.

Eksperci twierdzą, że rok 2016 będzie jeszcze lepszy pod względem ilości wynajmowanych samochodów przez firmy, a także klientów indywidualnych. Szacuje się, że równie popularny stanie się car sharing.
Tematy w artykule: leasing wynajem samochodow

Podobne wiadomości:

Salon aut poleasingowych - w końcu kupimy...

auto motor i sport 2015-12-15

W Polsce kupno auta używanego to często loteria. Teraz, dzięki pierwszemu salonowi aut poleasingowych, zakup samochodu z drugiej ręki może stać się taką samą przyjemnością, co nowego. Zaznaczmy, że znacznie tańszą przyjemnością.

Komentuj:

~tyrion 2017-07-11

Myślę, że wszystko zależy od wielkości floty, użytkowania i wielu innych czynników. Ja dużo wynajmuję bo w zależności od sezonu mam zróżnicowane zapotrzebowanie na samochody. Z reguły wypożyczam z firmy Bziuk i bardzo sobie chwalę. Na pewno wychodzi mi to taniej niż utrzymywać sporą już kolekcję.

~Andrew 2017-02-26

Wiele jest za i przeciw. Wynajem też ma swoje plusy. Moja firma wynajmuje w Panek. Ta wypożyczalnia zresztą rusza teraz z Car Sharingiem na terenie Warszawy i wydaje mi się, ze z tego też czasami skorzystamy.

Moszybki 2017-02-01

Jeżeli ktoś jest zainteresowany wynajmem długoterminowym, polecam sprawdzić http://mirent.pl/wynajem-dlugoterminowy-oferty-specjalne/ i to teraz na początku roku, bo pewnie zmieni się za chwilę.

~Adam 2016-10-30

Nie widze jak Ci sie to spina. 5-7 tyś za auto. Dajmy na to 6 tyś. Ile nim pojeździsz ?? 2 lata ? Trzy ? To jest 200 PLN miesięcznie. Do tego naprawy, bo coś tam z elektryką, bo trzeba klocki i tarcze wymienić bo zajerzdzone. A to jakaś pierdoła w silniku pójdzie za 20 PLN ale trzeba wydać 200 za serwis żeby ją wymienić. Spalanie truchła ze 2-4 litry wyższe niż nowego auta. Dodajmy składkę na ubezpieczenie truchła ze 200 miesięcznie. o AC nie ma co mazyć i mamy.I się robi 450 miesięcznie. Za taka kwotę to możesz na Leasetake wynająć nową skodę. Że mniejsze auto i nie tak prestiżowe jak 15 lotni Passerati w TDI ? No wiem ale pali w mieście do 6 litrów i mam w d***e czy się popsuje czy nie. Nie moja odpowiedzialność.

burzujka 2016-10-29

Ale w przypadku firm niekoniecznie trzeba mieć całą flotę samochodów na własność. Później te samochody są mocno wyeksploatowane i nawet ze sprzedażą jest problem. Wiem co mówię, bo to osobiście przerabiałam. Większość firm korzysta z małych i ekonomicznych samochodów - one mają tylko jeździć i być tanie w użytkowaniu, mają mało palić i to wszystko. Rzuciłam okien na oferte tego leasetake i mają np. skodę citigo za 313zł miesięcznie i to jest dobra oferta.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
6 sprawdzonych patentów na zimę.
6 sprawdzonych patentów na zimę.
Zamarznięte szyby i czapa śniegu na dachu mogą być niebezpieczne dla Ciebie, otoczenia i Twojego portfela. Podpowiadamy, jak szybko odśnieżyć auto, a dzięki temu uniknąć 3 pkt. karnych i 500 zł mandatu, a przy okazji pospać nawet kwadrans dłużej.
Citroen C3 Aircross Citroen C3 Aircross