Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Wynajem zamiast kupna pojazdu

Wynajem zamiast kupna pojazdu

Okazuje się, że firmy coraz chętniej wynajmują samochody, niż je kupują. Jak wynika z danych Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów, ubiegły rok okazał się rekordowy pod względem wynajmu samochodów przez firmy.

Wynajem zamiast kupna pojazdu
Sektor wynajmu długoterminowego (CFM) urósł w 2015 roku o 16,6 proc., co jest najlepszym wynikiem w statystykach prowadzonych przez Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów. Tylko w ubiegłym roku przybyło blisko 21 tys. samochodów użytkowanych w tym systemie, co oznacza, że już co piąte auto firmowe jest wynajęte.

Dlaczego firmy coraz chętniej korzystają z wynajmu samochodów? Spowodowane jest to przede wszystkim rozliczeniami podatkowymi, w których wynajem średnio- lub długoterminowy generuje wymierne korzyści. Niepodważalną zaletą tego rozwiązania jest łatwość użytkowania i rozliczania eksploatacji auta (nie musimy martwić się chociażby o odsprzedaż). Dodatkowym atrybutem jest też szybka możliwość zmiany wynajętego samochodu na inny model, czy markę.

Firmy najchętniej wybierają usługę tzw. full serwis leasing. Obejmuje finansowanie floty w ramach leasingu operacyjnego i kompleksową obsługę administracyjną oraz serwisową aut służbowych. Na koniec 2015 roku było nim objętych ponad 105 tys. aut, czyli 71,7 proc. łącznego parku pojazdów. Firmy zrzeszone w związku, posiadające blisko 80-procentowy udział w rynku CFM, dysponowały na koniec ubiegłego roku prawie 147 tysiącami samochodów.

Klienci indywidualni nie są aż tak zainteresowani tą ofertą, bardziej korzystają z wynajmu krótkoterminowego, chociaż także w tej grupie obserwowane jest zainteresowanie ofertami obejmującymi dłuższe okresy. Dotyczy to jednak głownie samochodów premium.

Eksperci twierdzą, że rok 2016 będzie jeszcze lepszy pod względem ilości wynajmowanych samochodów przez firmy, a także klientów indywidualnych. Szacuje się, że równie popularny stanie się car sharing.
Tematy w artykule: leasing wynajem samochodow

Komentuj:

gordon 2016-10-20

ja mimo wszystko wolę mieć swoje ;)

~Lena 2016-10-13

Jest różnica bo auto nie jest Twoje. Płacisz za jego użytkowanie. Co do samochodu ja wybierałam z tego co mieli na stronie. Gościu mi podpowiedział co wybrać jak mu powiedziałąm co bym ciała żeby auto miało, chwila formalności i mogłam odebrać auto :)

~Barca 2016-10-12

Lenka to napisz mi na czym to polega ze na 36miesięcy za Fabie2 mam ratę 640 a na 60m 500PLn a ostateczne wychodzi 10k rónicy w dwa lata mniej do zapłaty ? Żeby nie być gołosłownym-http://www.leasetake.pl/listings/skoda-fabia-2/ Jak jest z wyborem aut, bo żona uparła ise na pomarańczowe, bo to "energetyczny" kolor ?!

~Lena 2016-10-03

Ja też skorzystałam z wynajmu długoterminowego. Przekonał mnie Pan z Leasetake, są z Wawy. Trafiłam przez reklamę do nich. Nie mogłam wziąć leasingu, a dzięki nim jeżdżę nowym autem Jestem bardzo zadowolona.

Moszybki 2016-09-28

Także uważam, że wynajem się opłaca, zwłaszcza dla firm - długoterminowy. Teraz wypożyczalnie mają nowe lub prawie nowe samochody, także mogą kupić dla Ciebie, jeżeli potrzebujesz konkretnego wyposażenia. Co mi się najbardziej podoba? Co kilka miesięcy wymieniam samochód na inny.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Przegląd samochodu - zapłacisz drożej!
Przegląd samochodu - zapłacisz drożej!
Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa pracuje nad zmianami w przepisach, które uderzą po kieszeni właścicieli samochodów, którzy nie zdążą na czas z podbiciem przeglądu. Podrożeje też cena tej usługi. Nowe przepisy mogą wejść w życie w ciągu dwóch lat.
Rozpoznaj modele Skody i wygraj Rozpoznaj modele Skody i wygraj