mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Wypożyczalnie samochodowe - wynajmuj z głową na karku

Wypożyczalnie samochodowe - wynajmuj z głową na karku

Zamierzasz podróżować w czasie wakacji, a nie masz samochodu? Możesz skorzystać z wielu ofert wypożyczalni samochodu. Zanim się jednak na to zdecydujesz, sprawdź na co zwrócić uwagę przed dokonaniem wynajmu.

Wypożyczalnie samochodowe - wynajmuj z głową na karku
Na początek dobrze jest z ofertami wynajmu zapoznać się już wcześniej. W zaciszu własnego domu można na spokojnie przekalkulować wszystkie interesujące nas oferty, sprawdzisz rzetelność potencjalnej firmy użyczającej samochód i dokładnie zapoznać się z warunkami umowy. Będąc już za granicą często myślimy zbyt pochopnie. Zamiast skupić się na właściwej interpretacji umowy myślimy już o odpoczynku. Łatwo wtedy przeoczyć istotne kwestie, które później mogą okazać się poważnym obciążeniem dla naszego portfela.

Niektóre wypożyczalnie żądają od wynajmującego uiszczenia kaucji zwrotnej. Jej wysokość zależy od wypożyczalni i klasy pojazdu. W sieciowych wypożyczalniach kaucja jest najczęściej dopuszczalna tylko w formie blokady na karcie kredytowej. W lokalnych wypożyczalniach kaucja może być pobrana lub zabezpieczona w różnych formach: gotówką, wekslem, wpłacona przelewem.

Aby utrzymać w ryzach wszystkie koszty związane z wynajmem samochodu, należy zwrócić szczególną uwagę na to czy dana oferta zawiera już kompletną cenę usługi, bez charakterystycznych gwiazdek odnoszących się do zakamuflowanych warunków umowy, napisanych drobnym drukiem gdzieś na końcu umowy. Ponadto w dokumencie powinny być jasno określone informacje z jakim stanem baku paliwa i w jakim terminie należy zwrócić samochód. W tej pierwszej kwestii najlepszym rozwiązaniem jest tzw. opcja "Full-to-Full". Innymi słowy odbieramy wybrane auto z pełnym bakiem i z taką też ilością paliwa go oddajemy. Jest to opcja najbardziej sprawiedliwa, ponieważ nie ma w niej żadnych ukrytych dopłat z uwagi na wysokie ceny benzyny. W tej drugiej zaś warto dowiedzieć się jakie są przewidziane następstwa spóźnienia, by nie zostać zaskoczonym kosztem następnej doby po półgodzinnym spóźnieniu spowodowanym korkiem na autostradzie. Z doświadczenia wiemy, że są wypożyczalnie dające możliwość nawet kilkugodzinnego spóźnienia, bez ponoszenia dodatkowych kosztów.

Lokalne firmy typu "Rent a car" za granicą, bazując na niewiedzy lub nieznajomości języka, często wymuszają na klientach uwzględnienie zbyt wygórowanych opłat za paliwa. Często koszty pierwszego, pełnego tankowania paliwa są przeszacowane i klienci za zawartość zbiornika muszą płacić więcej, niż gdyby tankowanie samochodu przeprowadzili sami na stacji benzynowej. Dlatego w tym miejscu warto dobrze przeanalizować oferty, które z wejścia wyglądają okazyjnie. Należy sprawdzić co jest wliczone w cenę najmu (kilometry, ubezpieczenia czy ew. dodatkowy kierowca).

A propos ubezpieczenia. Nie rozsądne jest także wypożyczenie pojazdu bez pełnego pakietu ubezpieczenia auto casco. Oferty bez takich świadczeń najlepiej wyrzucić do kosza, bo może się okazać, że wypożyczany pojazd ma jakieś ukryte wady mechaniczne, za które później właściciel będzie chciał nas obciążyć kosztami naprawy. Tak może być też w przypadku drobnych defektów, które mogą przydarzyć się na każdym etapie podróży: przebita opona, uszkodzone felgi, podwozie lub zarysowania karoserii. Naturalnie pakiet auto casco powinien zawierać ubezpieczenie przed kradzieżą! Jeśli palisz papierosy w aucie również uważaj - za dewastację wnętrza spowodowaną na przykład przypaleniem tapicerki, także możesz zostać obciążony dodatkowymi kosztami.

Każda umowa powinna być sporządzana na papierze, w dwóch jednakowo brzmiących egzemplarzach. Przed wyjazdem wspólnie z pracownikiem firmy należy dokonać dokładnych oględzin pojazdu i każdą ewentualną wadę pojazdu należy opisać w formularzu zdawczo-odbiorczym. Generalna zasada - nie wypożyczajmy auta, które nawet w najmniejszym stopniu budzi nasze obawy co do sprawności.

Podobne wiadomości:

Sposób na tańsze ubezpieczenie OC

Sposób na tańsze ubezpieczenie OC

Finanse i prawo 2016-11-09

Kary za brak OC w 2018 roku będą wyższe

Kary za brak OC w 2018 roku będą wyższe

Aktualności 2017-10-26

Komentuj:

Arton 2014-05-23

Dokładnie trzeba wypożyczać z głową. Nie raz się naciąłem i dopłaciłem do interesu. Teraz wypożyczam w ipanek pl. Za każdym razem zwrot kaucji, a nawet teraz mam stałą zniżkę.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Lexus UX - premiera w Genewie
Lexus UX - premiera w Genewie
Spekulacje na temat nowego crossovera od Lexusa weszły na wyższy poziom. Norweski oddział marki potwierdził plotki - lada moment na salonie w Genewie pojawi się zupełnie nowy model UX.