mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Wyrejestrowanie samochodu - jak to zrobić?

Wyrejestrowanie samochodu - jak to zrobić?

Przychodzi taki czas w żywocie naszego samochodu, że trzeba będzie go wyrejestrować lub zezłomować. Zobacz, jak zrobić to zgodnie z prawem.

Wyrejestrowanie samochodu - jak to zrobić?

Kiedy można wyrejestrować samochód?
Cały proces wyrejestrowania jest opisany w kodeksie drogowym. Jest kilka przypadków, które pozwalają właścicielowi samochodu złożyć odpowiedni wniosek. Kiedy można wyrejestrować samochód? Wtedy, gdy będziemy chcieli go zezłomować w stacji demontażu pojazdu. Kolejna sytuacja to kradzież samochodu. Gdy sprzedajemy samochód i wyjeżdża on za granicę, to również możemy złożyć taki wniosek. Dwa ostatnie przypadki to kasacja samochodu, w przypadku jego mocnego uszkodzenia oraz całkowitego zniszczenia, np. po wypadku.

Jakich dokumentów potrzebujemy?
Zanim udamy się do wydziału komunikacji, gdzie zostało zarejestrowane auto, musimy zebrać komplet dokumentów. Nie wystarczy mieć ze sobą sam dowód rejestracyjny. Potrzebne będą do tego jeszcze: karta pojazdu (jeżeli została wydana), tablice rejestracyjne, dokument potwierdzający zawarcie ubezpieczenia OC, a także opłata skarbowa za decyzję o wyrejestrowaniu pojazdu. Poza tym musimy mieć ze sobą dowód osobisty oraz upoważnienie, jeżeli samochód nie należał do nas. Gdy pojazd był zarejestrowany na firmę, do kompletu dokumentów musimy dołożyć jeszcze zaświadczenie o wpisie z ewidencji działalności gospodarczej oraz wypis z KRS (w przypadku osoby prawnej).

W zależności od powodu wyrejestrowania musimy skompletować jeszcze inne dokumenty. Jeżeli nasz samochód został skradziony, musimy najpierw zgłosić taki fakt na policję i uzyskać odpowiednią notatkę. Gdy przekazujemy samochód na złom, punkt demontażu wystawia odpowiednie zaświadczenie. Gdy sprzedaliśmy samochód za granicę, potrzebny będzie dokument potwierdzający ten fakt, czyli umowa lub kopia dokumentu potwierdzającego zagraniczną rejestrację. W ostatnim przypadku będziemy musieli dołączyć do wniosku tłumaczenie takich dokumentów.  

W momencie, gdy np. nasz samochód skradziono z kompletem dokumentów, to nie będziemy ich mogli dołączyć do wniosku. Na taką okoliczność wystarczy napisać specjalne oświadczenie.

Ile kosztuje wyrejestrowanie samochodu?
Składając wniosek, musimy dokonać opłaty skarbowej wynoszącej 10 zł. W przypadku składania wniosku za kogoś, opłata za pełnomocnictwo wynosi 17 zł. Jeżeli doszło do trwałej lub zupełnej utraty pojazdu bez zmiany w zakresie prawa własności, jesteśmy zobligowani do dokonania wpłaty na rzecz gminy. Reguluje to art. 79 ust. 1 pkt.5 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Zgodnie z rozporządzeniem opłata jest ustalana według specjalnie przygotowanego algorytmu. Średnio taki koszt wynosi od 800 do 1000 zł.

Czy można ponownie zarejestrować samochód?
Czasami zdarza się, że zbyt pochopnie podjęliśmy decyzję o wyrejestrowaniu samochodu i chcemy go ponownie zarejestrować. Niestety, w większości przypadków nie będziemy mogli tego zrobić, ale kodeks przewiduje kilka wyjątków.

Możliwość ponownej rejestracji zachodzi, gdy: auto zostało odzyskane po kradzieży, pojazd jest zabytkowy, auto posiada co najmniej 25 lat i zostało uznane przez rzeczoznawcę za unikat lub egzemplarz mający szczególne znaczenie dla udokumentowania historii motoryzacji, jest to ciągnik lub przyczepa rolnicza, auto zostało wywiezione z kraju lub sprzedane za granicą.


Podobne wiadomości:

Rejestracja auta używanego krok po kroku

Rejestracja auta używanego krok po kroku

Zakup i sprzedaż samochodu 2016-05-01

Znalazłeś w sieci świetną ofertę sprzedaży samochodu, pojechałeś i kupiłeś wymarzone auto. Pewnie jesteś zadowolony, że wielomiesięczne poszukiwania za Tobą. Ale zanim będziesz mógł cieszyć się z auta na całego, musisz przejść urzędniczo-papierkową ścieżkę zdrowia i zarejestrować pojazd. Ten temat tylko z pozoru wydaje się być skomplikowany, bo dzięki naszym wskazówkom zarejestrujesz swój nowy samochód szybko i bez stresu.


Trzecia tablica będzie w końcu legalna

Trzecia tablica będzie w końcu legalna

Finanse i prawo 2015-12-28

Komentuj:

~pit 2014-11-07

co za idiota pisał ten artykuł?? W Polsce nie można wyrejestrować samochodu. W Niemczech można zarejestowac np tylko na lato, potem wyrejestrować i pol roku nie placic

~niezadowolony 2014-10-19

aqq

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.