mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Wyroki zamiast mandatów?

Wyroki zamiast mandatów?

Obecny mechanizm postępowania mandatowego prowadzonego wobec kierowców zarejestrowanych przez tzw. fotoradary powoduje, że ogromna liczba tego typu spraw trafia bezpośrednio do sądów. W efekcie następują niepotrzebne koszty oraz wydłużają się kolejki spraw czekających w sądach na rozpatrzenie.

Wyroki zamiast mandatów?
W świetle obowiązujących przepisów, jeśli kierowca został zatrzymany na skutek popełnienia wykroczenia drogowego, wystawiany jest mandat karny kredytowany. Co to oznacza? Od chwili jego przyjęcia (złożenia przez kierowcę czytelnego podpisu) staje się on prawomocny, co w razie jego nieopłacenia w terminie daje możliwość do przeprowadzenia stosownej egzekucji (np. poprzez ściągnięcie należności poprzez urząd skarbowy).

Inaczej wygląda natomiast sytuacja, gdy sprawca został przyłapany na wykroczeniu przez np. fotoradar. Jeśli przyznaje się do tego wykroczenia, odsyłając nadesłany mu przez organ prowadzący czynności druk oświadczenia, otrzymuje następnie drogą pocztową mandat karny zaoczny. Od momentu wypełnienia stosownej rubryki formularza mandatu, kierowca ma siedem dni na uiszczenie grzywny.

Sytuacje teoretycznie bardzo podobne, ale bardzo różniące się w momencie, kiedy sprawca wykroczenia nie opłaci w terminie mandatu. W pierwszym przypadku może minąć nawet kilka miesięcy, możemy nawet zapomnieć o mandacie lub mieć nadzieję, że nam się "upiekło". Liczmy się z tym jednak, że w stosownym czasie nastąpi egzekucja.

Zupełnie inaczej wygląda sytucja, kiedy nie dopełnimy obowiązku zapłaty tzw. mandatu zaocznego. A często, niekoniecznie musi to być z naszej winy (opóźnienia z winy poczty, nasza kilkudniowa zwłoka z odbiorem przesyłki). Przy tego typu sytuacjach, kiedy następuje zwłoka z płatnością, organ prowadzący sprawę jest zobowiązany wystąpić do sądu z wnioskiem o ukaranie. Co gorsza, uregulowanie mandatu zaocznego, ale z opóźnieniem, nie daje sądowi podstaw do odmowy wszczęcia lub umorzenia postępowania.

W wyniku tego, bardzo często dochodzi do niepotrzebnego zaangażoania sądów, zwiększenia kosztów postępowania, a także obniżenia prestiżu policji czy straży miejskiej (gminnej), które prowadzą powyższe czynności.

Sprawą zajął się już Rzecznik Praw Obywatelskich, który wysłał stosowne zapytanie do MSWiA o przedstawienie stanowiska w tej sprawie oraz o możliwość przeprowadzenia zmian w prawie, tak by mandat karny zaoczny został zastąpiony kredytowym, którego datą przyjęcia byłaby data odbioru przesyłki poleconej.
Tematy w artykule: mandaty

Podobne wiadomości:

Zapomniałeś prawa jazdy? I tak zabiorą

Zapomniałeś prawa jazdy? I tak zabiorą

Finanse i prawo 2016-11-11

Rząd zajął się likwidacją luki prawnej, która umożliwiała uniknięcie konsekwencji w związku z przekroczeniem prędkości w terenie zabudowanym o 50 km/h. Wystarczy, że kierowca oznajmił, że nie ma przy sobie dokumentu, a policja nie mogła go zatrzymać.

Tysiące Polaków jeździ bez OC

Tysiące Polaków jeździ bez OC

Finanse i prawo 2016-10-10

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Prześlij zdjęcie i zagraj o jedną z 30 nagród
Prześlij zdjęcie i zagraj o jedną z 30 nagród
Konkurs na 25-lecie magazynu "auto motor i sport". Zrób sobie zdjęcie z jubileuszowym wydaniem magazynu i prześlij je do nas koszystając z formularza na stronie. Masz szansę na wygranie jednej z 30 nagród. Weź udział!
Wydania cyfrowe auto motor i sport Wydania cyfrowe auto motor i sport