Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Wyroki zamiast mandatów?

Wyroki zamiast mandatów?

Obecny mechanizm postępowania mandatowego prowadzonego wobec kierowców zarejestrowanych przez tzw. fotoradary powoduje, że ogromna liczba tego typu spraw trafia bezpośrednio do sądów. W efekcie następują niepotrzebne koszty oraz wydłużają się kolejki spraw czekających w sądach na rozpatrzenie.

Wyroki zamiast mandatów?
W świetle obowiązujących przepisów, jeśli kierowca został zatrzymany na skutek popełnienia wykroczenia drogowego, wystawiany jest mandat karny kredytowany. Co to oznacza? Od chwili jego przyjęcia (złożenia przez kierowcę czytelnego podpisu) staje się on prawomocny, co w razie jego nieopłacenia w terminie daje możliwość do przeprowadzenia stosownej egzekucji (np. poprzez ściągnięcie należności poprzez urząd skarbowy).

Inaczej wygląda natomiast sytuacja, gdy sprawca został przyłapany na wykroczeniu przez np. fotoradar. Jeśli przyznaje się do tego wykroczenia, odsyłając nadesłany mu przez organ prowadzący czynności druk oświadczenia, otrzymuje następnie drogą pocztową mandat karny zaoczny. Od momentu wypełnienia stosownej rubryki formularza mandatu, kierowca ma siedem dni na uiszczenie grzywny.

Sytuacje teoretycznie bardzo podobne, ale bardzo różniące się w momencie, kiedy sprawca wykroczenia nie opłaci w terminie mandatu. W pierwszym przypadku może minąć nawet kilka miesięcy, możemy nawet zapomnieć o mandacie lub mieć nadzieję, że nam się "upiekło". Liczmy się z tym jednak, że w stosownym czasie nastąpi egzekucja.

Zupełnie inaczej wygląda sytucja, kiedy nie dopełnimy obowiązku zapłaty tzw. mandatu zaocznego. A często, niekoniecznie musi to być z naszej winy (opóźnienia z winy poczty, nasza kilkudniowa zwłoka z odbiorem przesyłki). Przy tego typu sytuacjach, kiedy następuje zwłoka z płatnością, organ prowadzący sprawę jest zobowiązany wystąpić do sądu z wnioskiem o ukaranie. Co gorsza, uregulowanie mandatu zaocznego, ale z opóźnieniem, nie daje sądowi podstaw do odmowy wszczęcia lub umorzenia postępowania.

W wyniku tego, bardzo często dochodzi do niepotrzebnego zaangażoania sądów, zwiększenia kosztów postępowania, a także obniżenia prestiżu policji czy straży miejskiej (gminnej), które prowadzą powyższe czynności.

Sprawą zajął się już Rzecznik Praw Obywatelskich, który wysłał stosowne zapytanie do MSWiA o przedstawienie stanowiska w tej sprawie oraz o możliwość przeprowadzenia zmian w prawie, tak by mandat karny zaoczny został zastąpiony kredytowym, którego datą przyjęcia byłaby data odbioru przesyłki poleconej.
Tematy w artykule: mandaty

Podobne wiadomości:

Tysiące Polaków jeździ bez OC

Tysiące Polaków jeździ bez OC

Finanse i prawo 2016-10-10

Mandaty – skąd się wzięły? Po co są?

Mandaty – skąd się wzięły? Po co są?

Bezpieczna jazda 2016-08-22

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Łada XCode – crossover z Rosji
Łada XCode – crossover z Rosji
Podczas salonu samochodowego w Moskwie widzowie mogli zobaczyć ciekawy koncept, który już niedługo przeobrazi się w wersję produkcyjną. Łada zaprezentowała crossover o nazwie XCode.
Rozpoznaj modele Skody i wygraj Rozpoznaj modele Skody i wygraj