mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Wysoka akcyza będzie szkodliwa

Wysoka akcyza będzie szkodliwa

"Tak drastyczna podwyżka akcyzy spowoduje wiele negatywnych skutków o charakterze gospodarczym i ekologicznym" – ostrzega Andrzej Arendarski, prezes Krajowej Izby Gospodarczej.

Krajowa Izba Gospodarcza przestrzega przed planowaną na wrzesień br. podwyżką akcyzy na olej opałowy z 232 zł/1000 litrów do 1048 zł i gaz płynny służący do napędu samochodów z 695 zł/1000 litrów do 1000 zł. Choć sama idea zrównania akcyzy na olej opałowy i napędowy wydaje się słuszna, to jednak z pewnością nie w postaci tak gwałtownej podwyżki.
 
Planowana podwyżka może z jednej strony zdecydowanie podnieść koszty produkcji wielu firm, a tym samym doprowadzić do likwidacji wielu miejsc pracy, co także dostrzega Ministerstwo Finansów, a z drugiej może spowodować przejście wielu przedsiębiorców na naturalne źródła energii takie jak węgiel ziemny czy opał drzewny, które znacznie obciążają środowisko.
 
Podwyżka stawek akcyzy na olej opałowy i gaz płynny służący do napędu samochodów może się odbyć tylko i wyłącznie w formie ustawowej. Natomiast proponowana podwyżka została przedstawiona na stronach ministerstwa w projekcie rozporządzenia.
 
Mając na względzie negatywne skutki podwyższenia akcyzy na olej opałowy i gaz płynny służący do napędu samochodów dla polskiej gospodarki i polskiego społeczeństwa, Krajowa Izba Gospodarcza zaapelowała do Premiera o rezygnację lub znaczące ograniczenie tych propozycji.
 
Czytaj także:

Akcyza do góry! (2006-04-25)

 


Podobne wiadomości:

Akcyza do góry!

Akcyza do góry!

Finanse i prawo 2006-04-25

Komentuj:

~magister 2006-06-01

wiadomo o tym od dawna, ze im wyzsze podatki, tym nizsza motywcja do pracy i zarobkow, a zaczyna się szeroko rozumiana kombinatoryka

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.