mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Wysokimi, kilkutysięcznymi mandatami w kierowców

Wysokimi, kilkutysięcznymi mandatami w kierowców

Wysokie mandaty za prowadzenie samochodu bez wymaganych uprawnień czy też za znaczne przekroczenie dozwolonej prędkości bądź przejazd na czerwonym świetle - niebawem kary za łamanie przepisów drogowych mogą dorównać poziomowi europejskiemu i mogą być rujnujące dla naszego budżetu domowego.

Wysokimi, kilkutysięcznymi mandatami w kierowców
Dziś wysokość mandatów w Polsce jest na dużo niższym poziomie niż w krajach zachodniej Europy. Dlatego też, po opuszczeniu granic Polski, często nagle stajemy się przepisowymi kierowcami, podczas gdy na naszych drogach bardzo często świadomie łamiemy przepisy ruchu drogowego. Stosunkowo niska kara grzywny sprawia, że bardziej boimy się otrzymania punktów karnych, które mogą skutkować odebraniem prawa jazdy, niż kilkusetzłotowego mandatu.

Czy to się zmieni? Niewykluczone, że tak, a to za sprawą dwóch projektów nowelizacji przepisów, które zakładają drastyczny wzrost kar za niektóre występki.

Jazda bez ważnego prawa jazdy

Zwiększone wymagania dotyczące uzyskania uprawnień do prowadzenia samochodu, a także stosunkowo niskie kary za jazdę bez prawa jazdy (od 20 do 5.000 zł) skutkują tym, że rośnie liczba osób zatrzymywanych przez policję, nie posiadająca stosownych uprawnień. Istnieje grupa osób, którzy celowo nie decydują się przystąpić do kursu i egzaminu na prawa jazdy, gdyż jest to dla nich bardziej opłacalne (ryzyko zatrzymania jest w opinii takich osób o wiele mniejszej niż koszt ekonomiczny i emocjonalny przystąpienia do kursu oraz egzaminu na prawo jazdy, który muszą ponieść).

Aby zapobiec temu procederowi, powstał projekt nowelizacji Kodeksu wykroczeń oraz ustawy Prawo o ruchu drogowym (autorstwa PSL), który zakłada zwiększenie sankcji za kierowanie samochodem bez posiadania wymaganych uprawnień na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu, w postaci kary aresztu, ograniczenia wolności (do 3 lat) albo grzywny nie niższej niż 3.000 zł. Dla recydywistów przewidziany zostanie ponadto zakaz prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat.

Ponadto, w określonych przypadkach sąd będzie mógł orzekać również przepadek samochodu. W sytuacji, gdy pojazd nie będzie należał do kierującego, orzeczenie o jego przepadku będzie możliwe, o ile kierował nim za zgodą właściciela.

Przekroczenie prędkości i jazda na czerwonym

Z kolei inny projekt nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym (autorstwa PO) celuje w tych kierowców, którzy nie baczą na ograniczenia prędkości czy sygnalizację świetlną. Obecnie najwyższy mandat za te wykroczenia wynosi 500 zł (przekroczenie dozwolonej prędkości o ponad 50 km/h), jednak, po ewentualnych zmianach, stawki maksymalnych grzywien mogą wzrosnąć. I to nawet kilkukrotnie.

Pomysłodawcy chcieliby, aby wysokość mandatów była uzależniona od wysokości średniego wynagrodzenia. Za jazdę z prędkością o ponad 50 km/h wyższą od dopuszczalnej groziłaby kara grzywna w wysokości równej 20 proc. średniej pensji, czyli, przy uwzględniu dzisiejszych danych GUS, ok. 730 zł. Gdyby taka przejażdżka zdarzyła nam się na obszarze zabudowanym, wówczas kara byłaby automatycznie podwajana.

Jeszcze dotkliwiej karani byliby notorycznie łamiący przepisy kierowcy. Od czwartego wykroczenia w danym roku każdy mandat byłby wyższy o kolejne 50 proc., co w przypadku wspomnianego przekroczenia prędkości na obszarze zabudowanym skończyłoby się mandatem w wysokości prawie 2.200 zł.

Przypomnijmy, że nowelizacja ww. ustawy wprowadza również nieuchronność kary, w przypadku "złapania" naszego samochodu przez fotoradar. Nałożenie mandatu w trybie administracyjnym pozwoli uniknąć zrzucania odpowiedzialności na innych kierowców. Nowe przepisy zakładają, że karę grzywny będzie musiał zapłacić właściciel bądź posiadacz pojazdu.

Podobne wiadomości:

Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu

Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz...

Finanse i prawo 2018-05-15

Fotoradary - wszystko co musisz o nich...

auto motor i sport 2015-01-30

Cała Polska żyje w strachu. Jeśli gdzieś jest kawałek prostej drogi i nie ma
niebezpieczeństw, które spowalniają ruch, jest tam szansa na fotoradar. Ale wróg to czy przyjaciel?

Komentuj:

pswbzyk 2015-02-17

Zawodowy Kierowco piszesz że nie widzisz łamiących przepisy i piratów drogowych. Jesteś w błędzie, ślepy i przydał by ci się okulista, a może z rutyny sam tak łamiesz przepisy i nie widzisz rużnicy co do innych. Ja sam jeżdźę zawodowo dzień w dzień i dzień w dzień widzę rażące łamanie przepisów i ludzi którzy drwią z Polskiego Prawa jest to kilka a nawet czasami kilkanaście zdarzeń dziennie. Przez takich dupków moi rodzice omal nie stracili życia. Mój tata też był zawodowym kierowcą, ma każdą kategorię prawa jazdy i na każdej jeździł zawodowo, bezkolizyjnie i bezwypadkowo aż do emerytury, a na emeryturze został skasowany nie ze swojej winy i jak czytam takich zawodowych kierowców jak Ty co łamią przepisy to aż mnie krew zalewa. Odbierać piratom samochody.

pswbzyk 2015-02-17

Prawidłowo. Karać doszczętnie piratów i zabierać auta, może wtedy nie będzie drwił z prawa.

~bko 2015-01-26

fotoradary, odcinkowy pomiar prędkości, fotoradary sprawdzające kto przejeżdża na czerwonym świetle, podwyżki mandatów, zabeiranie prawa jazdy - czytylko mi się wydaje, że kierowców w naszym kraju traktuje się tylko jako źródło finansowania budżetu państwa i gmin? niech dokończą sensowną sieć dróg szybkiego ruchu - spadną i wypadki i liczba ukaranych kierowców

~maur 2015-01-24

Wyskość mandatów powinna korelować z zarobkami tak jak w skandynawi. Wtedy nie bylo by kalkulacji mandatu w podróż. Dla tych którzy nie przeginają podwyżka kar niegroźna.

~Marek 2015-01-23

Może wreszcie kierowcy tirów w terenie zabudowanym zwolnią z 90 do 50?

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.