mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Wyższa opłata paliwowa - pieniądze na kolej

Wyższa opłata paliwowa - pieniądze na kolej

Na wczorajszym posiedzeniu rządu przyjęto projekt zmian, których efektem ma byc podwyżka opłaty paliwowej celem dofinansowania polskich kolei. Zgodnie z projektem zmian podwyżka ta nie wpłynie na zmianę cen paliw.

Celem przyjętego projektu nowelizacji ustawy o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym, ustawy o Funduszu Kolejowym oraz ustawy o podatku akcyzowym, przedłożonego przez ministra finansów, jest zwiększenie inwestycji i utrzymanie infrastruktury kolejowej poprzez zapewnienie dopływu odpowiednich środków finansowych do Funduszu Kolejowego.

Środki Funduszu Kolejowego pochodzą m.in. z obligacji emitowanych na rzecz funduszu przez Bank Gospodarstwa Krajowego, kredytów lub pożyczek zaciągniętych na jego rzecz przez BGK, akcji w spółkach publicznych, inwestycji środków FK w jednostki uczestnictwa funduszy rynku pieniężnego. Jednak jednym z podstawowych źródeł finansowania FK jest opłata paliwowa (podlegają jej wprowadzane na krajowy rynek paliwa silnikowe i gaz, wykorzystywane do napędu silników spalinowych). Opłata paliwowa stanowi przychód Krajowego Funduszu Drogowego i Funduszu Kolejowego, odpowiednio w proporcji 80 i 20 proc.

Proponowane zwiększenie środków dla Funduszu Kolejowego ma nastąpić na skutek podwyższenia opłaty paliwowej w latach 2015-2019 o 25 zł na 1000 l bądź 25 zł na 1000 kg (w zależności od rodzaju paliwa).

Jak zapewniają pomysłodawcy zmian podwyżka ta ma mieć charakter czasowy, a po drugie ma jej towarzyszyć obniżenie stawki podatku akcyzowego od paliw silnikowych, tak by powyższe regulacje nie wpłynęły na zmianą cen paliw na stacjach benzynowych.

Jednocześnie, zgodnie z nowymi przepisami, podmioty zobowiązane do zapłaty opłaty paliwowej będą musiały składać zabezpieczenie akcyzowe (będzie ono gwarantować jej zapłatę). Rozwiązanie to zminimalizuje ryzyko powstania nieściągalnych zaległości w opłacie paliwowej, co nabiera szczególnego znaczenia zwłaszcza w sytuacji wzrostu jej stawek.

Zgodnie z informacjami zawartymi w komunikacie CIR w 2015 r. z Krajowego Funduszu Drogowego do Funduszu Kolejowego wpłynie 500 mln zł, bo oprócz obowiązku przekazania 400 mln zł, będą jeszcze obowiązywały przepisy o powiększeniu tego wpływu o dodatkowe 100 mln zł. W latach 2016-2019 z KFD do FK będzie wpływać corocznie 400 mln zł.

Podobne wiadomości:

Akcyza samochodowa 2017 wejdzie z opóźnieniem

Akcyza samochodowa 2017 wejdzie z opóźnieniem

Finanse i prawo 2016-12-06

Nowa akcyza na samochody - rząd pracuje nad zmianami

Nowa akcyza na samochody - rząd pracuje nad...

Finanse i prawo 2016-10-13

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Volvo XC60 - pierwsze teasery
Volvo XC60 - pierwsze teasery
To będzie jedna z najważniejszych premier tego sezonu. Nie tylko globalnie, ale również pod kątem polskiego rynku. Model XC60 jest najpopularniejszym modelem Volvo, mimo że ma już swoje lata. Dlatego przyszedł czas na kolejną odsłonę, a tymczasem producent podgrzewa atmosferę przed premierą.