mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Wyższe mandaty, większa prędkość

Wyższe mandaty, większa prędkość

Ciąg dalszy prac nad nowelizacją prawa o ruchu drogowym. Posłowie na wczorajszym posiedzeniu Sejmu przyjęli kilka poprawek Senatu do kodeksu drogowego, m.in. dotyczącą zwiększenia do 110 km/h dopuszczalnej prędkości na wszystkich drogach ekspresowych oraz pozostałych dwujezdniowych.

Wyższe mandaty, większa prędkość
W obowiązującym stanie prawnym tylko na dwujezdniowych drogach ekspresowych można poruszać się z prędkością 110 km/h. Tam, gdzie jest tylko jeden pas ruchu w jednym kierunku, a także na pozostałych drogach dwujezdniowych (w jednym kierunku) dopuszczalna maksymalna prędkość wynosi 100 km/h. Już wkrótce się to jednak najprawdopodobniej zmieni. Posłowie przyjęli bowiem poprawkę Senatu, wg której dozwolona prędkość na wszystkich drogach ekspresowych oraz innych drogach dwupasmowych będzie wynosić 110 km/h. Dotyczy to motocykli, samochodów osobowych oraz pojazdów ciężarowych, których dmc nie przekracza 3,5 tony.

Nie wszystkie jednak poprawki Senatu, jakie trafiły pod obrady Sejmu, zostały odrzucone. Posłowie na przykład nie zgodzili się, aby kierowcy karani byli już mandatem za przekroczenie dopuszczalnej prędkości o 5 km/h. Dlatego też wysokość mandatów pozostanie na poziomie przyjętym przez Sejm. I tak na terenie zabudowanym mandaty będą wynosić od 200 do 700 zł, poza obszarem zabudowanym od 150 do 600 zł, zaś na drogach ekspresowych i autostradach od 100 do 500 zł.

Bez zmian pozostał za to sam system i mechanizm nakładania kar za przekroczenie dopuszczalnych prędkości. Powstanie Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym, do którego trafiać będą wszystkie zdjęcia aut przekraczających prędkość. W ciągu krótkiego czasu namierzony zostanie właściciel tego pojazdu, do którego zostanie wysłane powiadomienie o wykroczeniu. Właściciel będzie mógł albo zapłacić mandat, albo wskazać osobę kierującą wówczas pojazdem. W razie zwlekania z płatnością mandatu do właściwego starosty wpłynie wniosek o czasowe cofnięcie uprawnień do prowadzenia pojazdu. Okres ten będzie uzależniony od wysokości zaległości z tego tytułu.

Jednak Senatorowie wprowadzili tu jedną istotną poprawkę, która uzyskała akceptację Sejmu. Osobom będącym zawodowym kierowcom nie będą zabierane uprawnienia do prowadzenia pojazdów, jeśli dochody uzyskiwane z tytułu prowadzenia pojazdów stanowią jedyne źródło dochodów dłużnika.

Znowelizowana ustawa czeka już teraz tylko na podpis prezydenta. Po jej publikacji w Dzienniku Ustaw ruszą prace przygotowawcze, a cały system ma zacząć funkcjonować od maja 2010 roku.

Podobne wiadomości:

Nie wymigasz się!

Nie wymigasz się!

Finanse i prawo 2008-10-13

Pijani kierowcy nie stracą aut

Pijani kierowcy nie stracą aut

Finanse i prawo 2008-11-12

Komentuj:

Aldik 2009-04-09

No fakt 120 ekspresowe i 140 autostrady tak zresztą wyczytałem na tej stronie !? Autostrady wogóle powinni znieść limit i zająć sie odległościami miedzy autami, nieuzasadnionym jeżdżeniu lewym pasem itd itp....

Aldik 2009-04-09

No fakt 120 ekspresowe i 140 autostrady tak zresztą wyczytałem na tej stronie !? Autostrady wogóle powinni znieść limit i zająć sie odległościami miedzy autami, nieuzasadnionym jeżdżeniu lewym pasem itd itp....

~w 2009-04-06

tak, a na gierkowce bedzie 70 i co 20m fotoradar.

~komo 2009-04-06

zgadza sie na autostradach ma byc do 140 km/h, a na wszystkich eskpresowkach 110 km/h

aaa 2009-04-03

Nie śledzę dokładnie co robią p'osłowie ale z tego co pamiętam zwiększono także dopuszczalną prędkość na autostradach do 140km/h, a drogach dwujezdniowych, ekspresowych do 120km/h. To krok w dobrym kierunku, szczególnie jeśli chodzi o autostrady.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Droga S3 w kierunku Czech - kolejny odcinek
Droga S3 w kierunku Czech - kolejny odcinek
Dwanaście firm jest zainteresowanych budową odcinka trasy S3 łączącego Bolków z Kamienną Górą. Najdroższa oferta wynosi ponad 1,7 mld zł, a najtańsza ponad 1 mld zł.