mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Wyższy VAT to droższe ubezpieczenia

Wyższy VAT to droższe ubezpieczenia

Zapowiadana podwyżka podstawowej stawki podatku VAT - z 22 na 23 procent - oznacza większe wydatki dla wszystkich osób indywidualnych, ale także i dla firm, w tym dla towarzystw ubezpieczeniowych. A to jednoznacznie oznacza, że czekają nas już wkrótce podwyżki cen polis.

Wyższy VAT to droższe ubezpieczenia
Według analityków polskiego rynku ubezpieczeniowego swoje koszty obciążone wyższym VAT-em ubezpieczyciele będą przekładać bezpośrednio na klientów. Dodatkowe podwyżki cen polis, poza tymi obserwowanymi już obecnie, są więc więcej niż prawdopodobne. Tym bardziej, że planowane jest także podwyższenie składki na Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny z tytułu polis OC samochodowych z 0,7% do 1,0%.

Wynikające z bardzo słabych wyników finansowych ubezpieczycieli podwyżki cen polis są faktem od kilku miesięcy. W I kwartale 2010 r. mimo tych podwyżek wyniki nie poprawiły się - do każdych 100 zł składki ubezpieczyciele dołożyli tyle samo, co w całym 2009 r. – 9 zł. Teraz towarzystwa mogą zapłacić większy VAT. To dodatkowo podbije ich wydatki. Więcej będzie kosztować np. reklama, stanowiąca ogromną część wydatków firm typu direct. Już teraz wydatki te dla jednej firmy to kilkanaście milionów złotych rocznie. Nie wszyscy o tym myślą, ale za wydatki reklamowe producentów czy usługodawców płacą w końcowym rozrachunku właśnie konsumenci.

Nawet w  towarzystwach, które sprzedają polisy przez telefon czy Internet, i do których Polacy tak bardzo przyzwyczaili się ze względu na niskie ceny, może przestać być tak tanio jak dotychczas. Dla towarzystw ubezpieczeniowych roczny koszt wyższego VAT może wynieść około 20 milionów złotych, który jeszcze kilka dni temu nie był z pewnością planowany...
 
Ubezpieczyciele są w bardzo trudnej sytuacji. Obniżki cen doprowadziły ich do ogromnych strat, a teraz dodatkowo nie będzie im sprzyjać sytuacja z podatkiem od towarów i usług. A jeśli zgodnie z planami, składka, którą z naszych polis ubezpieczyciele odprowadzają do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, wzrośnie z 0,7% do 1,0%, towarzystwa będą miały kolejny problem. Kto może wyratować je z opresji? - Niestety, jedynie kierowcy i ich portfele. Już płacimy więcej. Tylko na razie nie wszyscy to czujemy – mówi Wojciech Rabiej z rankomat.pl.

Ekspert rankomat.pl uważa, że wynika to z kilku przyczyn. Po pierwsze, wzrost cen nie jest drastyczny, bo żadne TU nie chce być tym pierwszym "złym" – wszyscy uważnie się obserwują i bardzo powoli podwyższają ceny. Po drugie, towarzystwa według własnego uznania mogą zafundować spore podwyżki jednej grupie kierowców, podczas gdy innej – minimalne. Po trzecie, każdy z nas kupuje polisę w innym momencie roku i większość nas smutno się rozczaruje dopiero za jakiś czas.

Podobne wiadomości:

Mitsubishi ASX z pełnym odliczeniem VAT-u

auto motor i sport 0000-00-00

YU! - sposób na tańsze OC

YU! - sposób na tańsze OC

Finanse i prawo 2017-01-27

Komentuj:

Specjalista_Ubezpieczenia 2010-09-02

Ubezpieczenia drożeją, na szczęście nie wszyscy tak ochoczo podnoszą ceny. Przykładowo Compensa razem z PTU od niedawna oferują bardzo korzystny pakiet, dzięki któremu kierowca raczej nie odczuje ubezpieczeniowych podwyżek cen. Pakiet jest dostępny poprzez stronę Motointegrator, gdzie można też poczytać więcej na ten temat. Osobiście myślę, że warto, bo jest nie drożej, a taniej.

~zen 2010-08-16

na "chłopski rozum" podwyższając o 1%, a niektóre rzeczy o 23% (?!) "państwo" wyciągnie po miesiącu coś koło 40 miliardów. najgorsze, że jakby obniżyli wszystkie o 1% też zarobili by od cholery. BO DO SZKOŁY MIAELI POD GÓRKĘ

~naukowiec 2010-08-15

to źe wszystko pójdzie do góry po podwyżce vatu wiadomo, ale ten jeden punkt procentowy to tak naprawdę niewielka podwyżka - np. przy cenie polisy 100 zł netto, czyli 122 zł obecnie, wyższy VAT będzie nas kosztował raptem 1 zł. Przy polisie w wysokości 1000 zł, podwyżka ta, to dla nas dodatkowy koszt 10 zł, więc ja bym tak nie straszył wszyskich dookoła tym wyższym vatem

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.