mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Z prawkiem na auto pojedziesz motocyklem nie tylko z automatem

Z prawkiem na auto pojedziesz motocyklem nie tylko z automatem

Na dzisiejszym posiedzeniu Sejmu posłowie przyjęli nowelizację ustawy o kierujących pojazdami po poprawkach zaproponowanych przez Senat. Jest jedna istotna zmiana w stosunku do pierwotnego projektu.

Z prawkiem na auto pojedziesz motocyklem nie tylko z automatem
W maju posłowie przegłosowali kilka zmian w ustawie o kierujących pojazdami. Jedną z najistotniejszych była możliwość prowadzenia najsłabszych motocykli (o pojemności do 125 ccm, maksymalnej mocy nieprzekraczającej 11 kW i o stosunku mocy do masy własne maksymalnie 0,1 kW/kg) wyposażonych w automatyczną przekładnię przez osoby, które posiadają prawo jazdy kategorii B przez minimum trzy lata, bez konieczności nabywania uprawnień do prowadzenia motocykli (kat. A).

Na czerwcowym posiedzeniu Senatu przyjętych zostało jednak kilka poprawek. Najważniejsza dotyczyła zniesienia obowiązku, by taki motocykl posiadał automatyczną skrzynię biegów. W uzasadnieniu można było przeczytać, że Senat nie znalazł argumentów uzasadniających wprowadzenie zróżnicowania w zależności od rodzaju stosowanej w motocyklu skrzyni biegów. Poprawkę tę pozytywnie zarekomendowała Sejmowa Komisja Infrastruktury, co może trochę zaskakiwać, gdyż wcześniej takie propozycje były odrzucane.

Dziś posłowie zgodzili się z sugestiami Komisji i przyjęli część zmian w ustawie, w tym omawianą powyżej, zgodnie z którą posiadanie prawa jazdy kategorii B przez okres minimum trzyletni będzie pozwalało prowadzić najsłabsze motocykle, również jeśli nie posiadają automatycznej skrzyni biegów.

Co ta drobna z pozoru zmiana oznacza? Całkiem sporo. Wybór słabych motocykli (o pojemności skokowej silnika nieprzekraczającej 125 cm3, mocy nieprzekraczającej 11 kW i stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającym 0,1 kW/kg) z automatyczną przekładnią sprowadzał się właściwie do skuterów. Po tej zmianie wybór motocykli spełniających powyższe warunki będzie znacznie większy, co z pewnością ucieszy sporą grupę kierowców, którzy myślą o przesiadce na ktoryś z jednośladów.

Znowelizowana ustawa znosi m.in. również konieczność uczestniczenia w kursach teoretycznych na prawo jazdy. Poza tym baza pytań egzaminacyjnych ma być jawna i ogólnodostępna, a za ich przygotowanie odpowiedzialna będzie specjalna komisja, zaś merytoryczną odpowiedzialność będzie sprawował minister ds. transportu (obecnie minister infrastruktury i rozwoju).

Nowelizacja ustawy o kierujących pojazdami trafi teraz do prezydenta. Po upływie 30-dniowego vacatio legis od opublikowania ustawy w Dzienniku Ustaw zmienione przepisy wejdą w życie.

Podobne wiadomości:

Przesiadka na motocykl

auto motor i sport 0000-00-00

Kierowco, chciałeś się kiedyś przesiąść z auta na motocykl? Od 1 września do jazdy niektórymi z nich wystarczy prawo jazdy kat. B, jak w innych krajach Europy.  

Mobilne prawo jazdy i dowód rejestracyjny w 2017

Mobilne prawo jazdy i dowód rejestracyjny w...

Finanse i prawo 2016-11-23

Komentuj:

~mikos 2014-06-26

bardzo dobre rozwiązanie, niech teraz jeden z drugim kierowcą wsiadą nawet na zwykłego skuterka i zobaczą jak to jest jeździć np. w miejskim korku

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowy Mercedes Klasy G w końcu zadebiutował
Nowy Mercedes Klasy G w końcu zadebiutował
Legendarna "Gelenda" odsłonięta na targach w Detroit.