mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Z premierem Pawlakiem o problemach polskiej motoryzacji

Z premierem Pawlakiem o problemach polskiej motoryzacji

Kwestie związane z pełnym odliczeniem VAT, zastąpienie akcyzy przez podatek ekologiczny oraz leasing konsumencki to najczęściej pojawiające się problemy branży motoryzacyjnej, które również pojawiły się przy okazji spotkania premiera Pawlaka z przedstawicielami branży motoryzacyjnej w naszym kraju.

20 stycznia w siedzibie Ministerstwa Gospodarki odbyło się spotkanie przedstawicieli sektora  motoryzacyjnego z Waldemarem Pawlakiem wicepremierem rządu RP, Ministrem Gospodarki. Ze strony sektora motoryzacyjnego w spotkaniu udział wzięli przedstawiciele Polskiej Izby Motoryzacji, prezes Izby - Roman Kantorski i Tadeusz Szewczyk - wice-prezes Stowarzyszenia Dealerów VW i Audi w Polsce, oraz Jakub Faryś - prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego.

Na prośbę premiera przedstawiona została aktualna sytuacja szeroko pojętego przemysłu motoryzacyjnego w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem działań, które mogą spowodować znaczne zwiększenie sprzedaży samochodów nowych podkreślając, że polska sieć dealerska jest w stanie w chwili obecnej  sprzedawać ok. 400 - 500 tys. samochodów.

Według opinii przedstawicieli branży tymi działaniami powinny być w pierwszej kolejności:
- pełny odpis podatku VAT od samochodów kupowanych przez przedsiębiorców,
- zastąpienie akcyzy tzw. podatkiem ekologicznym, którego wysokość byłaby uzależniona od "czystości spalin", czyli np. normy emisji zanieczyszczeń Euro,
- wprowadzenie leasingu konsumenckiego.

W drugiej części spotkania dyskutowano, w jaki sposób można ograniczyć import używanych samochodów, zwłaszcza tych starszych niż 10 lat. Jednym z rozwiązań jest m.in. bardziej rygorystyczne przestrzeganie reżimu okresowych badań diagnostycznych, tak aby tzw. badania technicznego nie można było "załatwić". Jedną z propozycji branży jest powierzenie sprawowania kontroli nad procesem badań okresowych SKP Transportowemu Dozorowi Technicznemu.

Przedstawiciele Polskiej Izby Motoryzacji poruszyli również problemy związane z wygasającym rozporządzeniem Komisji Europejskiej tzw. GVO określającym zasady sprzedaży i serwisowania samochodów. W tym aspekcie podniesiono problem równoprawności umów dealerskich, tak, aby nawet najmniejszy dealer miał poczucie "bezpieczeństwa biznesowego" i nie musiał bezwarunkowo akceptować wymagań  producenta zwłaszcza tzw. standardów budowlanych i wyposażeniowych oraz systemu marż.
Podczas prawie półtoragodzinnej rozmowy uzgodniono, że przedstawiciele PIM i PZPM będą cyklicznie informowali premiera o powstających problemach, jakie wystąpią w zakresie sprzedaży samochodów, co na pewno ułatwi i przyśpieszy reakcję i działania Ministerstwa Gospodarki.

Jak widać pierwszy krok został już zrobiony. Doszło do spotkania, na którym poruszono największe bolączki polskiego sektora motoryzacyjnego. Tyle, że od samych rozmów poprawa nie nastąpi. Za słowami muszą nastąpić czyny, czego od premiera Pawlaka, jak i od całego rządu RP z niecierpliwością oczekuje cała branża motoryzacyjna w naszym kraju.

Podobne wiadomości:

Kupno samochodu - kredyt czy leasing?

auto motor i sport 0000-00-00

Mały dylemat. Zanim wyjedziesz z salonu wymarzonym autem, musisz sfinansować jego zakup. Jeżeli nie płacisz gotówką, do wyboru masz dwie możliwości: kredyt samochodowy bądź leasing. O opłacalności jednej czy drugiej opcji bynajmniej nie decyduje wysokość raty.

Nowa Skoda za 1 procent miesięcznie

Nowa Skoda za 1 procent miesięcznie

Finanse i prawo 2016-02-24

Komentuj:

~Robert 2010-01-29

Na starszeauta pl zorganizowaliśmy opór przeciwko podatkowi "ekologicznemu". Nie stój z boku

~tantus 2010-01-25

Nie ma czegoś takiego jak "polska motoryzacja". Możemy jedynie mówić o "przemyśle motoryzacyjnym działającym w Polsce".

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Skoda Karoq nagrodzona za design
Skoda Karoq nagrodzona za design
Czytelnicy magazynu "Auto Motor und Sport" uznali Skodę za najlepiej zaprojektowanego, kompaktowego SUV-a na rynku. Czeski model zdobył 28,7 proc. głosów i pokonał aż siedemnastu rywali.