mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Za brak OC zapłacimy mniej

Za brak OC zapłacimy mniej

Dzięki silniejszej złotówce brak ważnej polisy OC będzie nas kosztował w rozpoczętym właśnie roku o 70 zł mniej niż w minionych dwunastu miesiącach. Kara za brak OC w przypadku samochodu osobowego wynosi 1.980 zł.

Za brak OC zapłacimy mniej
Wysokość opłat karnych za niedopełnienie obowiązku wykupienia tego ubezpieczenia ustalana jest na dany rok kalendarzowy i uzależniona jest od wysokości kursu euro. W przypadku samochodów osobowych opłata karna wynosi 500 euro, dla samochodów ciężarowych i autobusów 800 euro, a dla innych pojazdów 100 euro. A ponieważ akurat w odpowiednim momencie wartość złotówki wzrosła w stosunku do euro, tym samym o 3,4 procent, z 2.050 do 1.970 zł, spadnie karna opłata w przypadku samochodów osobowych. Właściciele najcięższych pojazdów zapłacą 3.170 zł, zaś pozostałych 400 zł.

Powyższe opłaty naliczane są, gdy bez ważnej polisy OC poruszamy się dłużej niż 14 dni. W przypadku gdy okres ten nie przekracza 3 dni, kara wynosi 20 procent powyższej stawki, zaś przy przerwie w braku OC nie przekraczającej 14 dni – 50 procent opłaty pełnej.

Warto pamiętać, że kara to nie jedyna konsekwencja braku OC. Spowodowanie wypadku nieubezpieczonym pojazdem powoduje dalsze skutki finansowe dla jego właściciela. Zarówno on jak i sprawca wypadku muszą zwrócić Ubezpieczeniowemu Funduszowi Gwarancyjnemu odszkodowanie, które Fundusz  wypłaci ofiarom tego zdarzenia. UFG prowadzi łącznie około 18 tysięcy postępowań o zwrot wypłaconych odszkodowań. Średnia wartość takiej szkody to 10 tysięcy złotych. Jednak rekordzista ma do zwrotu prawie 700 tys. złotych.  

Z szacunków UFG wynika, że po polskich drogach może jeździć około 200 tysięcy pojazdów bez ważnego OC. Do kontroli tych obowiązkowych polis zobowiązane są policja, organy właściwe w sprawach rejestracji pojazdów, straż graniczna, organy celne oraz Inspekcja Transportu Drogowego. W ciągu pierwszych dziesięciu miesięcy 2010 roku policja przesłała do Funduszu prawie 33 tysiące takich zawiadomień, czyli o blisko 40 procent więcej niż rok wcześniej.

- Dzięki przeprowadzonym usprawnieniom w bazie danych o polisach OC, coraz częściej przeprowadzamy też własne kontrole – mówi Elżbieta Wanat-Połeć, prezes Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Na przykład osoby, które według danych Ośrodka Informacji UFG - mają przerwę w ubezpieczeniu tego samego auta – proszone są przez Fundusz, o okazanie ważnej polisy OC lub zapłatę kary za jej brak.

Podobne wiadomości:

Sposób na tańsze ubezpieczenie OC

Sposób na tańsze ubezpieczenie OC

Finanse i prawo 2016-11-09

Kary za brak OC w 2018 roku będą wyższe

Kary za brak OC w 2018 roku będą wyższe

Aktualności 2017-10-26

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.