mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Za co policja zabierze dowód?

Za co policja zabierze dowód?

Nagonka na kierowców, która ma miejsce od kilku tygodni z powodu pirata drogowego z Warszawy powoduje, że funkcjonariusze policji nader często korzystają z prawa do zatrzymywania dokumentów. Tym razem przyjrzymy się za co mogą zatrzymać dowód rejestracyjny.


Za co policja zabierze dowód?

Niewiele osób o tym wie, ale podczas rutynowej kontroli policjant ma prawo usiąść za kółkiem naszego samochodu w celu sprawdzenia jego sprawności. Podczas kontroli może ocenić czy układ kierowniczy, hamulcowy lub wydechowy pozwolą nam na dalszą jazdę. Sprawdzi też działanie oświetlenia. W czasie sprawdzania może też zajrzeć pod maskę czy w dowolne miejsce auta, gdzie znajduje się numer VIN, by sprawdzić jego zgodność z danymi w dowodzie rejestracyjnym.

"Pański samochód zagraża bezpieczeństwu" - po tych słowach możemy być pewni, że nasz dowód zostanie zatrzymany. Jeżeli nasz samochód brał udział w stłuczce lub wypadku i jego karoseria została mocno uszkodzona, auto nie będzie mogło dalej jechać bez naprawy. To samo w przypadku gdy z naszego samochodu wydostają się płyny takie jak olej, płyn chłodniczy, hamulcowy czy paliwo. Jedyny sposób dalszej jazdy to umieszczenie samochodu na lawecie. 

W czasie sprawdzania samochodu może się okazać, że w wyposażeniu brakuje nam trójkąta lub gaśnicy (pamiętamy o obowiązku legalizowania takiego osprzętu co jakiś czas). Wtedy powołując się na przepisy, również może zatrzymać dowód. Policjanci są także "uczuleni" na przyciemniane szyby. Jeżeli przepuszczalność światła na przedniej szybie wynosi mniej niż 75 procent, a na bocznych mniej niż 70 procent, to muismy się liczyć z zarekwirowaniem dokumentu. Dotyczy to również sytuacji gdy jeździmy z pękniętą szybą. 

W ostatnim czasie bardzo popularne zrobiły się żarówki LED, które są montowane do tradycyjnego klosza zamiast halogenów. Niestety takie rozwiązanie nie jest legalne. Jeżeli lampa nie została fabrycznie przygotowana do obsługi takiej żarówki to czeka nas przeprawa podczas kontroli drogowej. Identycznie ma się sprawa w przypadku ksenonów, które nie posiadają systemu auto poziomowania oraz spryskiwaczy.

O dokumenty warto dbać. Zniszczony lub nieczytelny dowód rejestracyjny będzie podstawą do zatrzymania go i odesłania do wydziału komunikacji. W tym przypadku będziemy musieli zainwestować 73,50 zł w celu wystawienia nowego dokumentu.

Warto sprawdzać datę ważności ostatniego badania technicznego. Bardzo często w czasie zatrzymania okazuje się, że okres minął. W przypadku gdy policjant uzna, że data kolejnego badania została wyznaczona w nieodpowiedni sposób lub w nieautoryzowanej jednostce, może zatrzymać dokument.


Na koniec warto się dowiedzieć, co zrobić gdy policjant zatrzyma dowód rejestracyjny. Jeżeli nasz samochód nie zagraża bezpieczeństwu innych oraz środowisku, możemy warunkowo używać samochodu przez maksymalnie 7 dni. W tym celu zostanie wystawione specjalne zaświadczenie. W międzyczasie policjant ma 7 dni na to by wysłać dokument do odpowiedniego wydziału komunikacji. Żeby odebrać swój dokument musimy się wybrać do urzędu wraz z kompletem dokumentów. Jeżeli nasz samochód powinien przejść dodatkowe badanie techniczne to musimy wziąć zaświadczenie o wykonanym przeglądzie, ale także potwierdzenie ubezpieczenia OC oraz kartę pojazdu (jeżeli została wydana). Dopiero wtedy odzyskamy z powrotem nasz dokument.

Tematy w artykule: policja dowod rejestracyjny

Podobne wiadomości:

Przegląd płatny z góry od jesieni

Przegląd płatny z góry od jesieni

Finanse i prawo 2017-05-03

Długi weekend na drogach - było bezpieczniej

Długi weekend na drogach - było bezpieczniej

Aktualności 2017-06-19

Komentuj:

Wieszal 2015-01-06

Pęknięta szyba może wpływać ujemnie na bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

~oe_nordglass 2014-12-14

@Janko, cena zależy głównie od typu szyby i modelu samochodu. Zachęcam do wizyty w jednym z naszych serwisów dostępnych w całej Polsce. Najbliższy znajdziesz dzięki mapie na naszej stronie internetowej, dostępnej pod adresem: www.nordglass.pl/pl/samochodowe,c7/znajdz-serwis,a13.html. W razie dodatkowych pytań jestem do dyspozycji. Pozdrawiam, Sebastian Nikulski Online Ekspert Nordglass

~janko 2014-12-13

Roman a orientujesz się ile kosztuje wymiana szyby w nordglass? Mam dość spory pajączek na szybie i wolę wymienić całą dla własnego bezpieczeństwa.

~Roman 2014-12-12

Niestety sam doświadczyłem takiej sytuacji. Na szczęście okazało się że można naprawić szybę. Zawsze to trochę taniej jak wymiana. Podjechałem do nord glass i chłopaki od ręki mi naprawili ten nieszczęsny ubytek. Ale mandat musiałem zapłacić.

~Artur 2014-12-12

Nie dziwię się że zabierają DR i wlepiają mandat. Ostatecznie jazda z pękniętą szybą stwarza zagrożenie na drodze. Nawet przy małym ubytku należy podjechać di serwisu i naprawić lub wymienić szybę.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Suzuki Jimny - pierwsze zdjęcia przed premierą
Nowe Suzuki Jimny - pierwsze zdjęcia przed premierą
Suzuki przygotowuje w tym roku dwie ważne premiery, a jedną z nich jest zupełnie nowe Jimny. W sieci pojawiły się właśnie pierwsze zdjęcia tego modelu, a my znamy już pierwsze szczegóły na temat czwartej generacji.

Zalando Zalando