mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Za granicą też uważaj na fotoradary

Za granicą też uważaj na fotoradary

Już w kwietniu w życie wejdą przepisy, zgodnie z którymi uruchomiona zostanie wymiana danych o kierowcach, którzy łamią przepisy ruchu drogowego w krajach Unii Europejskiej.

Za granicą też uważaj na fotoradary
Do tej pory "przyłapanie" kierowcy poza granicami swojego kraju przez fotoradar mogło mu ujść płazem. Nie wszystkie bowiem kraje szukały winnych wykroczeń drogowych poza granicami. Teraz się to zmieni.

Nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw, która wdraża w życie przepisy unijne w sprawie ułatwień w zakresie transgranicznej wymiany informacji dotyczących przestępstw lub wykroczeń związanych z bezpieczeństwem ruchu drogowego, została przyjęta przez Sejm 14 marca 2014 roku. Dzięki zmianom w przepisach karanie sprawców przestępstw i wykroczeń drogowych, niezależnie od kraju w jakim dopuścili się niedozwolonych czynów, stanie się łatwiejsze i skuteczniejsze.

Wymiana informacji będzie następowała za pośrednictwem tzw. Krajowych Punktów Kontaktowych, które zostaną utworzone w każdym z państw Unii Europejskiej. W Polsce instytucją odpowiedzianą za jego prowadzenie jest Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.

We współpracy z Centralnym Ośrodkiem Informatyki resort przygotował rozwiązanie, które umożliwi uprawnionym do tego służbom zadawanie pytań innym państwom UE o kierujących pojazdami, dopuszczających się naruszeń na terenie Polski.

O takie informacje będą mogły wystąpić Policja, Inspekcja Transportu Drogowego, Straż Graniczna, straże gminne (miejskie) oraz organy celne. Pytania będą składane przez aplikację kliencką lub usługi web service. Również kraje UE będą mogły zwracać się o informacje o właścicielach lub posiadaczach pojazdów zarejestrowanych w Polsce – w związku ze złamaniem przepisów na ich terytorium.

Uprawnione podmioty będą mogły zadać pytanie w przypadku popełnienia następujących wykroczeń drogowych:
- niestosowania się do ograniczenia prędkości,
- jazdę bez zapiętych pasów bezpieczeństwa,
- przewożenia dzieci bez fotelika,
- niestosowania się do sygnałów świetlnych lub znaków nakazujących zatrzymanie pojazdu,
- prowadzenia pod wpływem alkoholu lub środków odurzających,
- korzystania z telefonu komórkowego
- jazdy bez kasku.

Uruchomienie Krajowego Punktu Kontaktowego stanowi jednocześnie pierwszy etap realizacji przez MSW i Centralny Ośrodek Informatyki projektu CEPiK 2.0 – w ramach którego w latach 2013-2016 dojdzie do gruntownej modernizacji Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców.
Tematy w artykule: mandaty fotoradary wyjazd za granice

Podobne wiadomości:

Zapomniałeś prawa jazdy? I tak zabiorą

Zapomniałeś prawa jazdy? I tak zabiorą

Finanse i prawo 2016-11-11

Rząd zajął się likwidacją luki prawnej, która umożliwiała uniknięcie konsekwencji w związku z przekroczeniem prędkości w terenie zabudowanym o 50 km/h. Wystarczy, że kierowca oznajmił, że nie ma przy sobie dokumentu, a policja nie mogła go zatrzymać.

Tysiące Polaków jeździ bez OC

Tysiące Polaków jeździ bez OC

Finanse i prawo 2016-10-10

Komentuj:

Zbyszelski 2014-05-06

Ta tylko nowe przepisy drogowe ułatwiają przesył informacji między krajami Unii tak więc będąc za granicą trzeba teraz bardziej uważąć niż w Polsce, bo można się nie miło naciąć. warto przeczytać: http://m.onet.pl/moto/aktualnosci,d80sk

~skowron 2014-04-24

szkoda, że tam yanosik jeszcze nie działa bo w kraju to mega przydatny

~pp 2014-04-03

Austria dawno już wysyła mandaty do Polski . Najczęściej z fotoradarów..

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Prześlij zdjęcie i zagraj o jedną z 30 nagród
Prześlij zdjęcie i zagraj o jedną z 30 nagród
Konkurs na 25-lecie magazynu "auto motor i sport". Zrób sobie zdjęcie z jubileuszowym wydaniem magazynu i prześlij je do nas koszystając z formularza na stronie. Masz szansę na wygranie jednej z 30 nagród. Weź udział!
Wydania cyfrowe auto motor i sport Wydania cyfrowe auto motor i sport