mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Za kółko tylko pod opieką

Za kółko tylko pod opieką

Młodzi kierowcy powinni jeździć z opiekunami – to jeden z pomysłów, które zaproponował ostatnio Pomorski Ośrodek Ruchu Drogowego. Propozycję zmian zgłoszono już do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

Za kółko tylko pod opieką
Projekt zakłada, że osoba, która uzyskała prawo jazdy, będzie zobowiązana przez pierwszy rok jeździć w towarzystwie opiekuna, który ma co najmniej pięcioletnie doświadczenie w kierowaniu pojazdem.

– Ogromna liczba wypadków spowodowanych przez młodych kierowców, brak doświadczenia, zaniepokojenie wyrażane przez rodziców – to główne powody, dla których zdecydowaliśmy się wyjść z tym pomysłem – mówi Antoni Szczyt, dyrektor PORD-u. – Uważam, że zachowanie młodego kierowcy wygląda zupełnie inaczej pod okiem osoby doświadczonej, która będzie mogła na bieżąco korygować jego zachowanie na drodze.

Projekt trafił już do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

– Propozycja dyrektora PORD-u została niedawno przekazana do Pomorskiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego i zostanie wnikliwie przeanalizowana na posiedzeniu – mówi Małgorzata Pisarewicz, rzecznik prasowy UMWP. – Dopiero po konsultacjach będzie można powiedzieć coś więcej w tej sprawie.

Projekt jest częścią szeroko zakrojonych działań, które – jak twierdzi dyrekcja PORD-u – mają spowodować, że wojewódzkie ośrodki ruchu drogowego przestaną być kojarzone jedynie z egzaminami i panującą na nich stresującą atmosferą. – Pragniemy zmienić wizerunek ośrodka – mówi Antoni Szczyt. – Przygotowujemy plac, na którym młodzież szkolna będzie mogła uczyć się zasad ruchu drogowego, rozdajemy alkomaty, kamizelki odblaskowe, wkrótce będą też opaski, wszystko po to, aby jak najszerzej propagować wychowanie komunikacyjne. Będzie również dostępna pomoc psychologa dla tych, którzy mają problem ze zdaniem egzaminu. Chcemy, aby było przyjaźnie, miło i sympatycznie.

Pomysł rozdawania alkomatów lub kamizelek nie powinien budzić emocji, jednak pojawiają się pewne kontrowersje związane z proponowanymi ograniczeniami dla młodych kierowców.

– Jazda z osobą dorosłą niczego nie zmieni – twierdzi Ryszard Kubisiak, właściciel Szkoły Jazdy "Jolka" oraz prezes gdańskiego oddziału OIG OSK. – Myślę, że problem nie leży jedynie po stronie młodych kierowców. To właśnie ci doświadczeni kierowcy dają zły przykład, jeżdżąc szybko i świadomie łamiąc przepisy. Młodzi uczestnicy ruchu, którzy próbują jeździć zgodnie z przepisami, są często brutalnie wyprzedzani, trąbi się na nich albo nawet wyzywa. Sądzę, że działania mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach powinny być skierowane do wszystkich użytkowników drogi, a nie tylko tych młodych. Uważam jednak, że wszystkie projekty, które w jakikolwiek sposób przyczynią się do poprawy bezpieczeństwa, są dobre. My ze swojej strony przygotowujemy właśnie seminarium, na którym będą poruszane m.in. problemy bezpieczeństwa. Jednym z zaproszonych jest dyrektor Szczyt, więc można się spodziewać, że porozmawiamy o proponowanych przez PORD rozwiązaniach.

Maciej Piaszczyński

Podobne wiadomości:

Prawo jazdy - koniec z oblewaniem na egzaminach

Prawo jazdy - koniec z oblewaniem na...

Finanse i prawo 2017-03-20

Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu

Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz...

Finanse i prawo 2018-05-15

Komentuj:

~w 2009-12-23

To ma sens. Sam to cwicze we wlasnym zakresie z narzeczona. Sama mnie zobligowala do tego, bo czuje sie niepewnie za kolkiem i jej obycie z autem i ruchem drogowym wola o pomste do nieba. Zreszta sam bym jej nigdzie nie puscil. Doswiadczony facet (kobiet dorownujacych nam w prowadzeniu auta jest moze kilkaset na caly kraj), ktory moze sobie pozwolic na ostra reprymende w stosunku do syna lub zony nauczy prawdziwej jazdy 10x lepiej niz instruktor.

~instruktor 2009-12-17

Wedlug mnie rok można się pomęczyć z osobą posiadającą prawo jazdy na miejscu pasażera, ale bez przesady niech ma ona 3lata, a nie 5lat prawo jazdy. No i trzeba tez uwzględnić inne rozwiązanie dla sierot np., bo jak oni będą ćwiczyć jazdę w ciągu roku od uzyskania dokumentu jeśli nie będą miały z kim, wszystko sie pozapomina i wyjdzie z wprawy, może jakiś kurs dodatkowy na koszt państwa? Żeby nie było zamiany tylko na gorsze niech powróci możliwość zdobywania dokumentu rok przed uzyskaniem pełnoletności, jak to kiedyś miało miejsce.

Majki 2009-12-16

Utrudnianie ludziom życia. Tyle w temacie. Nic to nie zmieni. Wypadków będzie tyle co było.

~dj 2009-12-16

a czy taki pomysł nie pojawil sie już kiedyś i to nawet w ministerstwie infrastrukury?

~kaźmirz 2009-12-16

i tak powinno być, tyle że ten opiekun powinien być trzeźwy, a nie że synalek odwozi ojca po imprezie, albo żona męża, albo i na odwrót :)

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.