mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Za mandaty z fotoradarów będą płacić kierujący

Za mandaty z fotoradarów będą płacić kierujący

Upadł pomysł, by to właściciele samochodów a nie kierujący w momencie popełnienia wykroczenia płacili mandat za przekroczenie prędkości uwiecznione przez fotoradar.

Za mandaty z fotoradarów będą płacić kierujący
Zamiana postępowania mandatowego na postępowanie administracyjne, dotycząca nakładania kar za przekroczenie dozwolonej prędkości, ujawnione przy użyciu fotoradarów - taki pomysł pojawił się w tym roku w Sejmie. Zgodnie z założeniami karę pieniężną w formie decyzji administracyjnej miał nakładać Główny Inspektor Transportu Drogowego, a odpowiedzialność miała spadać na właścicieli pojazdów. Miało to spowodować zwiększenie stopnia ściągalności mandatów, co dzisiaj nie należy do najmocniejszych stron systemu CANARD (Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym).

Dziś jednak już wiemy, że tak się nie stanie. Podkomisja nadzwyczajna odrzuciła poselski projekt nowelizacji ustawy - Prawo o ruchu drogowym, który zakładał taką możliwość.

- To bardzo dobra wiadomość dla przedsiębiorców zwłaszcza z branży leasingowej, wynajmu i transportowej. Celem projektu była bowiem zamiana postępowania mandatowego na postępowanie administracyjne, w przypadku nakładania kar za przekroczenie dozwolonej prędkości, ujawnione przy użyciu fotoradarów. Kary pieniężne zaś, w pierwszej kolejności miały być nakładane na właścicieli pojazdów, co uderzałoby w szczególności we właścicieli dużych flot samochodowych, którzy obowiązani byliby płacić wysokie kary finansowe za przewinienia, których się nie dopuścili - komentuje Bartosz Wyżykowski, radca prawny, zastępca dyrektora departamentu prawnego Konfederacji Lewiatan.

Podobnie uważa Andrzej Sugajski, dyrektor generalny Związku Polskiego Leasingu. - To bardzo dobra decyzja, zarówno dla całej branży leasingowej, branży transportowej jak i wszystkich użytkowników dróg – mówi Andrzej Sugajski. - Kara powinna być wymierzana za popełnione przewinienie, a nie za sam fakt posiadania pojazdu, dlatego w pełni popieramy decyzję podjętą przez posłów podczas ostatniego posiedzenia podkomisji pracującej nad zmianą Prawa o ruchu drogowym - dodaje.

Co więcej, wbrew intencjom ustawodawcy, nie zwiększyłoby się wcale bezpieczeństwo w ruchu drogowym, bowiem de facto zmiany spowodowałyby zaniechanie poszukiwania sprawców wykroczeń, a w konsekwencji na osoby te nie byłyby nakładane punkty karne, które mogłyby spowodować np. zatrzymanie prawa jazdy.

- Na przyszłość warto więc podejmować środki, zwiększające skuteczność istniejących procedur - zwłaszcza postępowania wykroczeniowego, czy egzekucji nałożonych mandatów, nie zaś wprowadzanie odpowiedzialności administracyjnej, która w istocie ma charakter quasi-karny - dodaje Bartosz Wyżykowski.
Tematy w artykule: mandaty fotoradary

Podobne wiadomości:

Kiedy wrócą fotoradary w stolicy?

Kiedy wrócą fotoradary w stolicy?

Aktualności 2017-02-09

Mandaty - terminale pojawią się w radiowozach

Mandaty - terminale pojawią się w radiowozach

Finanse i prawo 2016-12-19

Komentuj:

~waldi44 2015-07-23

Chyba kierowcy będą płacić a nie kierujący...

~Hybson 2015-07-20

Narzekają wszyscy na fotoradary. A nikt nie pomyśli żeby sobie aplikacje yanosika pobrać...

~hans k. 2015-07-20

mieszają, kombinują jak tu tyklo wyciągnąć kasę od kierowców, czy wlaścicieli aut, tak się nie udało, to za chwilę pojawi się jakiś inny pomysł

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.