mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Za ubezpieczenie AC płacimy średnio 800 zł

Za ubezpieczenie AC płacimy średnio 800 zł

Tylko co czwarty kierowca w Polsce posiada ubezpieczenie AC. Średnia cena takiego ubezpieczenia to 800 zł. Eksperci sprawdzili czy za takie pieniądze można kupić dobra polisę.

Za ubezpieczenie AC płacimy średnio 800 zł
Według ekspertów z multiagencji CUK Ubezpieczenia kupując polisę autocasco nie można, inaczej niż przy ubezpieczeniu OC, kierować się jedynie najniższą ceną. Warto pamiętać, że ani cena, ani zakres ubezpieczenia AC nie są regulowane ustawą, więc każdy ubezpieczyciel może oferować inny zakres ochrony, przy czym różnice w cenach podobnych usług mogą wynosić od kilkuset do nawet tysiąca złotych. Warto przed zakupem dowiedzieć się wszystkiego o danym ubezpieczeniu i porównać oferty, a w razie kłopotów zapytać o poradę doradcę ubezpieczeniowego.  
 
Porównanie kosztów AC
 
Ci sami eksperci zrobili małe porównanie kosztów zakupu samej polisy AC. Jako przykład wzięto 33-letniego mieszkańca z Warszawy, który:
 
 • ma prawo jazdy od 10 lat 
 • ma 60% zniżki za bezszkodową jazdę
 • pierwszy raz kupuje ubezpieczenie AC 
 • jest właścicielem VW Golfa z 2007 roku (1.6 benz.) wartego 19 000 zł 
 
Za pakiet ubezpieczenia AC przykładowy kierowca zapłaci w firmie Goether tylko 648 złotych (790 zł w Allianz i 1534 zł w Warcie). Niestety w takiej polisie uszkodzenia rozliczane są metodą kosztorysową co oznacza, że odszkodowanie wypłacane jest gotówkowo, a wartość części potrzebnych do naprawy jest pomniejszona o amortyzację - czyli kierowca nie otrzyma pieniędzy wystarczających na zakup nowych części. 
 
Lepszą polisa okazuje się taka z pakietem serwisowym. W niej zapewniona jest naprawa samochodu na nowych częściach, bez amortyzacji. W dodatku właściciel auta nie musi się martwic naprawą - oddaje samochód do serwisu i odbiera sprawny. W Allianz takie ubezpieczenie AC kosztuje minimum 1059 zł (2427 zł w Hestii, 2805 zł w Compensie, 2855 zł w Interrisk) - bez wcześniejszego porównania ofert kilku ubezpieczycieli można więc przepłacić nawet o 1 796 zł.
 
Wyłączenia w ubezpieczeniu AC
 
Przy zakupie ubezpieczenia autocasco warto dowiedzieć się także jakich sytuacji polisa nie obejmuje. Nawet jeżeli wykupisz najdroższy pakiet AC możesz nie otrzymać odszkodowania w kilku przypadkach (każdy ubezpieczyciel może mieć inne wyłączenia):
 
 • Opony - musisz miec zamontowane opony przeznaczone do danej pory roku. Jeżeli będziesz miał stłuczkę w zimie jadąć na oponach letnich, zapomnij o odszkodowaniu
 • Kluczyki - nie możesz zostawiać w samochodzie kluczyków ani dokumentów, ponieważ gdy auto zostanie Ci skradzione będzie to uważane za zachowanie skrajnie nieodpowiedzialne z Twojej strony. A to łączy się z brakiem odpowiedzialności ubezpieczyciela
 • Przegląd - jeżeli spóźnisz się z przeglądem rejestracyjnym nawet o jeden dzień, ubezpieczyciel nie będzie miał obowiązku pokrycia szkód w przypadku kolizji, bo Twoj samochód nie będzie dopuszczony do ruchu
 • Poza UE - nie dostaniesz odszkodowania jeżeli samochód zostanie Ci skradziony w jednym z krajów nieobjętych ochroną ubezpieczeniową - ich lista jest wypisana w umowie. Są to głównie kraje nienależące do UE m.in. Rosja, Ukraina czy Albania
 • Raty - jeżeli płatność za polisę rozłożyłeś na raty, musisz dokonywac płatności w terminie. Jeżeli zalegasz z ratą ubezpieczyciel może odmówić wypłacenia odszkodowania
 • Alkohol - gdy miałeś kolizję lub wypadek, nawet nie ze swojej winy, ubezpieczyciel nie wypłaci Ci odszkodowania
 • Brak uprawnień - polisa Cię nie chroni w sytuacji gdy nie posiadasz prawa jazdy lub zostało Ci ono zatrzymane np. po przekroczeniu o 50 km/h prędkości w terenie zabudowanym.
Według raportu Komisji Nadzoru Finansowego, nawet 75% polskich kierowców nie posiada ubezpieczenia AC. Muszą oni więc płacić za naprawy z własnej kieszeni, co w większości przypadków stanowi wyższa kwotę niż średnia cene polisy AC. 
Tematy w artykule: ubezpieczenie OC ubezpieczenie AC

Podobne wiadomości:

Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu

Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz...

Finanse i prawo 2018-05-15

Ubezpieczenie OC przypisane do kierowcy zamiast samochodu - PiS proponuje zmiany

Ubezpieczenie OC przypisane do kierowcy...

Finanse i prawo 2017-12-18

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.