mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Za zajęcie miejsca osoby niepełnosprawnej odholują auto

Za zajęcie miejsca osoby niepełnosprawnej odholują auto

Jeśli zajmiesz miejsce parkingowe przeznaczone dla osoby niepełnosprawnej, możesz spodziewać się nie tylko 500-złotowego mandatu, ale i tego, że odholują twoje auto na parking policyjny. To kolejna z propozycji zmian kodeksu drogowego.

Za zajęcie miejsca osoby niepełnosprawnej odholują auto
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wspólnie z Komendą Główną Policji przygotowały, jak informuje Gazeta Prawna, projekt nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym. Przygotowywana nowela wprowadza dla kierowców, którzy będą ignorować prawa inwalidów i będą zajmować przeznaczone dla nich miejsca prakingowe, dodatkowe sankcje. Obok mandatu, który ostatnio został podniesiony ze 100 zł do 500 zł, przewidziana jest kara w postaci odholowania pojazdu na parking polizyjny. Tym samym, obok konieczności zapłaty mandatu, kierowca będzie zmuszony pokryć koszty odholowania oraz pobytu auta na parkingu.

Proponowane zmiany wychodzą naprzeciw licznym postulatom organizacji zrzeszających osoby niepełnosprawne, według których samo zwiększenie mandatu nie wpłynęło na poprawę sytuacji kierowców-inwalidów.

Nowela ustawy wprowadza jeszcze jedną niezwykle istotną z punktu widzenia osób niepełnosprawnych poprawkę. Otóż przepisy mają obowiązywać nie tylko na drogach publicznych, ale i na ogólnodostępnych drogach wewnętrznych. Oznacza to, że policja czy straż miejska będzie mogła interweniować także np. na parkingach przed dużymi centrami handlowymi, które do tej pory były wyłączone spod gestii tych służb, a gdzie parkowanie na miejscach dla osób niepełnosprawnych wciąż zdarza się niezwykle często.

Podobne wiadomości:

Zapomniałeś prawa jazdy? I tak zabiorą

Zapomniałeś prawa jazdy? I tak zabiorą

Finanse i prawo 2016-11-11

Rząd zajął się likwidacją luki prawnej, która umożliwiała uniknięcie konsekwencji w związku z przekroczeniem prędkości w terenie zabudowanym o 50 km/h. Wystarczy, że kierowca oznajmił, że nie ma przy sobie dokumentu, a policja nie mogła go zatrzymać.

Tysiące Polaków jeździ bez OC

Tysiące Polaków jeździ bez OC

Finanse i prawo 2016-10-10

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Prześlij zdjęcie i zagraj o jedną z 30 nagród
Prześlij zdjęcie i zagraj o jedną z 30 nagród
Konkurs na 25-lecie magazynu "auto motor i sport". Zrób sobie zdjęcie z jubileuszowym wydaniem magazynu i prześlij je do nas koszystając z formularza na stronie. Masz szansę na wygranie jednej z 30 nagród. Weź udział!
Wydania cyfrowe auto motor i sport Wydania cyfrowe auto motor i sport