mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Zagraniczne podróże z krajowym prawem jazdy

Zagraniczne podróże z krajowym prawem jazdy

Podróż samochodem do bardziej egzotycznych państw wiąże się z wieloma dodatkowymi obowiązkami. Jest szansa, że już niebawem odejdzie nam jeden z nich i wydane w Polsce prawa jazdy będą honorowane na równi z krajowymi dokumentami uprawniającymi do prowadzenia auta.

Dziś polskie prawo jazdy honorowane jest w innych państwach Unii Europejskiej, w Szwajcarii oraz krajach należących do EFTA. Ponadto w tych państwach, które przystąpiły do wiedeńskiej konwencji o ruchu drogowym z 1968 roku. Polecamy tu stronę Ministerstwa Spraw Zagranicznych, gdzie znajdziemy stosowne informacje dotyczące podróżowania autem po innych krajach. Podobnie działa to w drugą stronę - na polskich drogach respektowane są m.in. krajowe prawa jazdy państw unijnych oraz te, które są zgodne ze wzorem określonym w konwencji wiedeńskiej.

Jeżeli udajemy się do innego kraju niż z grupy wyżej wymienionych i będziemy tam prowadzić auto, wówczas niezbędne będzie posiadanie międzynarodowego prawa jazdy. Jego wyrobienie nie wiąże się na szczęście z żadnym zdawaniem egzaminu czy innym potwierdzaniem swoich umiejętności, ale czeka nas wizyta we właściwym, ze względu na miejsce zamieszkania, wydziale komunikacji, złożenie odpowiednich dokumentów (wniosek, zdjęcie, ksero prawa jazdy oraz prawo jazdy i dowód osobisty do wglądu). Po uiszczeniu opłaty w wysokości 35 zł mniej więcej po tygodniu odbieramy już międzynarodowe prawo jazdy, które jest ważne na okres 3 lat lub do końca okresu ważności naszego krajowego uprawnienia.

Już wkrótce jednak może się to zmienić i międzynarodowe prawa jazdy nie zawsze będą koniecznością. Do Sejmu trafił bowiem komisyjny projekt nowelizacji ustawy o kierujących pojazdami, wprowadzający wzajemną uznawalność krajowych praw jazdy.

Powodem tych zmian są przede wszystkim coraz częściej pojawiające się problemy, z jakimi napotykają się tureccy kierowcy. Przez nasz kraj rośnie bowiem tranzyt samochodów ciężarowych z Turcji do Unii Europejskiej, a ponieważ kraj ten nie jest stroną konwencji wiedeńskiej, nie ma możliwości, by tureckie prawa jazdy były uznawane na terenie naszego kraju.

Posłowie postanowili rozwiązać jednak problem bardziej uniwersalnie, stąd proponowana zmiana przepisów nie będzie odnosić się wyłącznie do Turcji. Nowelizacja ustawy o kierujących pojazdami zakłada, że uznawane będą krajowe prawa jazdy wszystkich państw, z którymi strona polska podpisze odpowiednią umowę o wzajemnym uznawaniu praw jazdy (nie będzie to dotyczyć tych krajów, gdzie polskie prawa jazdy już są uznawane).

Podobne wiadomości:

Od 1 stycznia nie unikniesz zatrzmania prawa jazdy

Od 1 stycznia nie unikniesz zatrzmania prawa...

Finanse i prawo 2017-01-04

Prawo jazdy - koniec z oblewaniem na egzaminach

Prawo jazdy - koniec z oblewaniem na...

Finanse i prawo 2017-03-20

Komentuj:

~miśek 2013-02-28

a w australii to jak wygląda sprawa, będę tam niedługo?

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Suzuki Jimny - pierwsze zdjęcia przed premierą
Nowe Suzuki Jimny - pierwsze zdjęcia przed premierą
Suzuki przygotowuje w tym roku dwie ważne premiery, a jedną z nich jest zupełnie nowe Jimny. W sieci pojawiły się właśnie pierwsze zdjęcia tego modelu, a my znamy już pierwsze szczegóły na temat czwartej generacji.