mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Zanim kupisz - sprawdź!

Zanim kupisz - sprawdź!

Może się zdarzyć, że poprzedni właściciel nie spłacił kredytu, który zaciągnął pod zastaw auta i bank będzie się domagał reszty kwoty od nowego nabywcy. Jak tego uniknąć? Najlepiej przed kupnem sprawdzić osobiście, czy auto nie jest zastawione.

Zastaw rejestrowy jest najczęściej spotykaną formą zabezpieczenia kredytu samochodowego. W praktyce oznacza to, że w dowodzie rejestracyjnym auta widnieje adnotacja o zastawie. Zdarza się jednak, że adnotacji nie ma, a mimo to pojazd jest zastawiony. Osoba, która kupi samochód obciążony zastawem, nawet gdy nie został on wpisany do dowodu rejestracyjnego, nie może tłumaczyć się nieznajomością przepisów czy niewiedzą, że taki zastaw został ustanowiony.

"Adnotacji o zastawie dokonuje na wniosek właściciela w dowodzie rejestracyjnym organ rejestrujący pojazd. Niestety część osób poprzez zaniedbanie lub celowo nie zgłasza do właściwego urzędu faktu o zastawie. Wówczas to na nowym nabywcy spocznie obowiązek uregulowania zaległych zobowiązań, np. spłaty kredytu" - wyjaśnia Stefan Kuźmiński, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu w GMAC Bank Polska.

Inaczej jest w przypadku zakupu auta na kredyt – wówczas wszystkie formalności załatwi za nas bank.

Fakt ustanowienia zastawu najlepiej sprawdzić w Centralnym Rejestrze Zastawów, działającym od 1 stycznia 1999 roku. Rejestr jest jawny i każdy może uzyskać odpis zastawu lub też zaświadczenie o braku takiego wpisu w rejestrze.

Aby dowiedzieć się czy samochód, który chcemy kupić jest objęty zastawem należy zgłosić się do Centralnej Informacji o Zastawach Rejestrowych w Warszawie (osobiście lub za pośrednictwem poczty) bądź do jednej z jej ekspozytur znajdujących się przy każdym sądzie rejonowym - wydziale gospodarczym - rejestru zastawów (tylko osobiście). Takie placówki znajdziemy w 10 miastach w Polsce: Białymstoku, Łodzi, Rzeszowie, Gdańsku, Katowicach, Krakowie, Lublinie, Poznaniu, Wrocławiu i Warszawie. Tam informację o ewentualnym ustanowieniu zastawu rejestrowego można dostać od ręki.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.