mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Zapłacimy więcej za brak OC

Zapłacimy więcej za brak OC

Niedopełnienie obowiązku posiadania ważnego ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych będzie w tym roku, ze względu na niższy kurs złotówki, kosztować kierowców nieco więcej - nawet 2.090 zł.

Wysokość opłaty obowiązującej w każdym roku kalendarzowym, stanowi równowartość w złotych sumy wyrażonej w euro (wg kursu euro z 02.01 wynoszącego 4,1721 zł). Dla ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, opłata ta jest także zależna od rodzaju pojazdu oraz okresu pozostawania posiadacza pojazdu mechanicznego bez ochrony ubezpieczeniowej i wynosi:
- 20% odpowiedniej opłaty – w przypadku gdy okres ten nie przekracza 3 dni,
- 50% odpowiedniej opłaty – w przypadku gdy okres ten nie przekracza 14 dni,
- 100% odpowiedniej opłaty – w przypadku gdy okres ten przekracza 14 dni.

W przypadku samochodów osobowych, jeśli spóźnimy się z wykupem OC maksymalnie 3 dni, kara może wynieść 420 zł. Jeżeli okres ten nie przekracza 14 dni wówczas możemy zapłacić 1.040 zł (równowartość 500 euro), maksymalna kara może wynieść zaś 2.080 zł. Dla samochodów ciężarowych i autobusów kary te wynoszą odpowiednio 670, 1.670 oraz 3.340 zł, zaś dla pozostałych pojazdów mechanicznych 80, 210 i 420 zł.

Organami obowiązanymi do kontroli spełnienia obowiązku ubezpieczenia są policja, straż graniczna, organy celne oraz Inspekcja Transportu Drogowego. W takim przypadku poza karą grzywny za brak ważnego OC, musimy się liczyć także z dodatkowymi kosztami (mandat, koszt odholowania pojazdu na parking). Fakt niezapłacenia OC może wyjść na jaw także w wydziale komunikacji, a poza tym prawo do sprawdzenia ma sam Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, na którego konto wpływają grzywny za niedopełnienie tego obowiązku. 
Tematy w artykule: ubezpieczenia ubezpieczenie OC

Podobne wiadomości:

Ubezpieczenie OC przypisane do kierowcy zamiast samochodu - PiS proponuje zmiany

Ubezpieczenie OC przypisane do kierowcy...

Finanse i prawo 2017-12-18

Kary za brak OC w 2018 roku będą wyższe

Kary za brak OC w 2018 roku będą wyższe

Aktualności 2017-10-26

Komentuj:

~~*|*~ 2009-01-29

W jakim kraju ja mieszkam, ze kary trzeba przeliczac z ojro na złotki???

~Jerzy Izdebski, jerzy@e-natura.pl 2009-01-26

W artykule jest błąd. Policja jest organem obowiazanym do przeprowadzania kontroli a nie tylko uprawnionym. Zapis artykułu 84 ustawy z dnia 22 maja 2003 r.o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (Dz. U. Nr 124, poz. 1152) okresla uprawnionych i zobowiązanych do przeprowadzania kontroli.

~zorientowany 2009-01-23

Kolego, coś tu jest nie tak. Jeżeli sprawca nie ma wykupionej polisy OC, poszkodowanemu wypłaca odszkodowanie Ubepieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, który nastepnie domga się zwrotu wypłaconych środków od sprawcy i jeszce ściaga od niego karę za brak OC. Ale dzieje się to już po wypłaceniu pieniędzy poszkodowanemu i jego właściwie po otrzymaniu odszkodowania nic dalej nie obchodzi.

~nomad 2009-01-23

Za brak ubezpieczenia kary powinny być jeszcze wyższe. Kiedyś zaliczyłem wypadek z udziałem takiego kolesia bez polisy (on był sprawcą). Oczywiście w żaden sposób nie dało się od niego wyegzekwować pieniędzy. Miałem ubezpieczenie AC z Uniqa, le trochę krwi miałem napsute.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.