mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Zapłacimy więcej za brak OC

Zapłacimy więcej za brak OC

Niedopełnienie obowiązku posiadania ważnego ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych będzie w tym roku, ze względu na niższy kurs złotówki, kosztować kierowców nieco więcej - nawet 2.090 zł.

Wysokość opłaty obowiązującej w każdym roku kalendarzowym, stanowi równowartość w złotych sumy wyrażonej w euro (wg kursu euro z 02.01 wynoszącego 4,1721 zł). Dla ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, opłata ta jest także zależna od rodzaju pojazdu oraz okresu pozostawania posiadacza pojazdu mechanicznego bez ochrony ubezpieczeniowej i wynosi:
- 20% odpowiedniej opłaty – w przypadku gdy okres ten nie przekracza 3 dni,
- 50% odpowiedniej opłaty – w przypadku gdy okres ten nie przekracza 14 dni,
- 100% odpowiedniej opłaty – w przypadku gdy okres ten przekracza 14 dni.

W przypadku samochodów osobowych, jeśli spóźnimy się z wykupem OC maksymalnie 3 dni, kara może wynieść 420 zł. Jeżeli okres ten nie przekracza 14 dni wówczas możemy zapłacić 1.040 zł (równowartość 500 euro), maksymalna kara może wynieść zaś 2.080 zł. Dla samochodów ciężarowych i autobusów kary te wynoszą odpowiednio 670, 1.670 oraz 3.340 zł, zaś dla pozostałych pojazdów mechanicznych 80, 210 i 420 zł.

Organami obowiązanymi do kontroli spełnienia obowiązku ubezpieczenia są policja, straż graniczna, organy celne oraz Inspekcja Transportu Drogowego. W takim przypadku poza karą grzywny za brak ważnego OC, musimy się liczyć także z dodatkowymi kosztami (mandat, koszt odholowania pojazdu na parking). Fakt niezapłacenia OC może wyjść na jaw także w wydziale komunikacji, a poza tym prawo do sprawdzenia ma sam Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, na którego konto wpływają grzywny za niedopełnienie tego obowiązku. 
Tematy w artykule: ubezpieczenia ubezpieczenie OC

Podobne wiadomości:

Sposób na tańsze ubezpieczenie OC

Sposób na tańsze ubezpieczenie OC

Finanse i prawo 2016-11-09

YU! - sposób na tańsze OC

YU! - sposób na tańsze OC

Finanse i prawo 2017-01-27

Komentuj:

~~*|*~ 2009-01-29

W jakim kraju ja mieszkam, ze kary trzeba przeliczac z ojro na złotki???

~Jerzy Izdebski, jerzy@e-natura.pl 2009-01-26

W artykule jest błąd. Policja jest organem obowiazanym do przeprowadzania kontroli a nie tylko uprawnionym. Zapis artykułu 84 ustawy z dnia 22 maja 2003 r.o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (Dz. U. Nr 124, poz. 1152) okresla uprawnionych i zobowiązanych do przeprowadzania kontroli.

~zorientowany 2009-01-23

Kolego, coś tu jest nie tak. Jeżeli sprawca nie ma wykupionej polisy OC, poszkodowanemu wypłaca odszkodowanie Ubepieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, który nastepnie domga się zwrotu wypłaconych środków od sprawcy i jeszce ściaga od niego karę za brak OC. Ale dzieje się to już po wypłaceniu pieniędzy poszkodowanemu i jego właściwie po otrzymaniu odszkodowania nic dalej nie obchodzi.

~nomad 2009-01-23

Za brak ubezpieczenia kary powinny być jeszcze wyższe. Kiedyś zaliczyłem wypadek z udziałem takiego kolesia bez polisy (on był sprawcą). Oczywiście w żaden sposób nie dało się od niego wyegzekwować pieniędzy. Miałem ubezpieczenie AC z Uniqa, le trochę krwi miałem napsute.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.