mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Zastanawiasz się nad zakupem samochodu? – przeczytaj!

Zastanawiasz się nad zakupem samochodu? – przeczytaj!

Zakup samochodu, niezależnie od tego, czy dotyczy auta używanego czy nowego, to ważna decyzja życiowa. W związku z tym, że nasz nowy nabytek będzie nam służył co najmniej przez kilka najbliższych lat, warto do takiej decyzji odpowiednio się przygotować.

Zastanawiasz się nad zakupem samochodu? – przeczytaj!
Jeżeli możemy pozwolić sobie na zakup samochodu nowego to jest to z pewnością bezpieczniejsze rozwiązanie - nie musimy brać pod uwagę ryzyka związanego w faktycznym stanem technicznym samochodu, dotychczasową historią użytkowania, a także stanem prawnym, mamy gwarancję niezawodności od producenta. Mimo to i do takiego kroku musimy odpowiednio podejść

Czyli...

...czyli zebrać jak najwięcej informacji o interesującym nas modelu, położyć na szali po jednej stronie jego zalety, a po drugiej wady, a także porównać z innymi potencjalnymi modelami. I tu właśnie decydującą rolę może, a nawet powinien odegrać Internet.

O zakupie nowego samochodu przy wykorzystaniu Internetu rozmawiamy z Joanną Taciak, kierownikiem dz. handlowego w mojeauto.pl

Dlaczego warto szukać informacji o nowych samochodach w Internecie?


Internet to przede wszystkim nieograniczony zasób informacji na ten temat. Mam tu na myśli zarówno informacje „autoryzowane” wprowadzane przez producentów i dealerów samochodowych jak i informacje pochodzące z niezależnych źródeł – czyli portali motoryzacyjnych (i nie mam tu na myśli wyłącznie portalu mojeauto.pl). Jedne i drugie stanowią cenne zasoby, z którymi warto się zapoznać. Przy ich pomocy możemy bardzo dokładnie przeanalizować dane techniczne i  wyposażenie auta, na co często nie ma czasu podczas wizyty w salonie. Co ważne, w jednym miejscu jesteśmy w stanie zapoznać się ze wszystkimi interesującymi nas modelami kilku, a nawet kilkunastu marek. Gdybyśmy chcieli wszystkie te informacje uzyskać w salonach, często położonych w różnych punktach miasta, a nawet w różnych miastach potrzebowalibyśmy dużo więcej czasu a i tak nie uzyskalibyśmy w pełni obiektywnych informacji.

Jakie serwisy warto "odwiedzić", czy strony koncernowe zaspokoją wszystkie nasze potrzeby?

Strony producentów samochodów z całą pewnością dostarczą nam satysfakcjonujących informacji na temat danych technicznych, wyposażenia czy wreszcie cen poszczególnych modeli. Celem ich jednak jest przede wszystkim promocja oferowanych towarów.  Na stronach koncernowych spodziewać się możemy wyłącznie pozytywnych informacji (co nie znaczy, że dane tam prezentowane nie są rzetelne). Warto jednak poszukiwać informacji również na portalach  jak np. mojeauto.pl, gdzie znajdziemy niezależne opinie na temat aut, na przykład testy samochodów, oceny i opinie użytkowników, czy wreszcie różne przydatne informacje na wszelkiego rodzaju forach.  Portale takie jak mojeauto.pl dostarczają bardzo szczegółowych danych dotyczących samochodów dostępnych na rynku.

Czy Internet to wyłącznie źródło informacji, czy są także inne zalety korzystania z "sieci"?


Informacja przede wszystkim, jednak warto podkreślić tu również możliwość kontaktu z dealerem. Na stronach mojeauto.pl udostępniamy narzędzie umożliwiające  skonfigurowanie dowolnego samochodu nowego dostępnego na polskim rynku i wysłanie zapytania o szczegółową ofertę do kilku dealerów równocześnie.

Opcja porównania w jednym miejscu kilku samochodów to także możliwość zweryfikowania oferty poszczególnych koncernów. Bywa, że cena podstawowej wersji – w tej samej klasie samochodu – w jednym koncernie jest bardzo niska, w innym będzie ona zaskakująco wysoka. Jeżeli jednak przyjrzymy się dokładnie listom wyposażenia standardowego dla obu wersji to może się okazać, że w droższym modelu dostajemy dużo więcej i tak jest to jednak korzystniejszy wybór.

W przypadku analizy danych w Internecie jesteśmy mniej narażeni na perswazję, nasze emocje zastępuje rozsądek, co sprzyja zawarciu korzystnej dla nas umowy. Mamy czas na zastanowienie się dokładnie nad zakupem, sprawdzenie danych samochodu, przeliczenie korzyści itp. Kupujmy nie tylko oczami. Przy wysokiej cenie samochodu łatwo ulec pokusie wydania kolejnych kilku tysięcy złotych na wyposażenie, które może nam nie być potrzebne.


Czy warto szukać okazji w Internecie?


Oczywiście. Internet to z pewnością olbrzymia oszczędność czasu, ale nie tylko. Kontaktując się z kilkoma dealerami tej samej marki, możemy znaleźć interesujące nas auto dostępne „od ręki” lub spróbować wynegocjować dla siebie korzystniejsze warunki zakupu. I nie chodzi tu tylko o dodatkowy rabat, ale np. o możliwość otrzymania dodatkowego elementu wyposażenia czy innego bonusu. Wysłanie zapytania kosztuje nas tylko kilkadziesiąt sekund potrzebnych na wypełnienie formularza, a nie zobowiązuje do zakupu samochodu. Niczym zatem nie ryzykujemy, a możemy sporo zyskać.

Zdarzają się również samochody zamówione i zaliczkowane, ale z różnych powodów nieodebrane przez innych klientów. Wówczas dealerzy są skłonni sprzedać taki egzemplarz po znacznie niższej od oficjalnej cenie.  Kolejną grupą wartą uwagi są samochody demonstracyjne – z niewielkim przebiegiem, dobrze utrzymane, „prawie nówki”. Jeśli będzie nam odpowiadać wersja takiego auta, to nie tylko znacznie przyspieszamy zakup - na nowy samochód nierzadko trzeba czekać nawet i kilka miesięcy - ale możemy zaoszczędzić całkiem sporą sumę pieniędzy.

A co z poszukiwaniem auta w innym mieście? Czy nie będziemy mieć później problemów z serwisowaniem tego samochodu?
 

Jeżeli chodzi o poszukiwanie auta to jak najbardziej warto. Mimo większej odległości, korzyści, jakie zaproponuje nam salon sprzedaży, mogą okazać się na tyle duże, że opłaci nam się nawet daleka podróż po nasz nowy samochód. Jeżeli natomiast chodzi o późniejsze serwisowanie  to zarówno przeglądów jak i napraw gwarancyjnych możemy dokonywać w dowolnym autoryzowanym serwisie danej marki. A więc z reguły najbliżej naszego miejsca zamieszkania. Dotyczy to zresztą nie tylko samochodów zakupionych w Polsce, ale w całej Unii Europejskiej.


Polecamy:
Konfigurator samochodów nowych mojeauto.pl
Promocje na samochody nowe
Super okazje w salonach dealerskich!

Podobne wiadomości:

Punkty karne i inne usługi online

Punkty karne i inne usługi online

Finanse i prawo 2015-05-11

Francja dopłaci do zakupu nowych aut

Francja dopłaci do zakupu nowych aut

Finanse i prawo 2017-09-18

Komentuj:

~gregory 2012-07-10

Jeśli chodzi o sprzedaż i kupno aut, to polecam Auto Broker Leśniewscy, www.lesniewscy.eu. Zaczęło się od tego, że sprzedawałem swoją megankę, więc do nich wstawiłem. Wyczyścili ją, zrobili ładne, profesjonalne ogłoszenie i wystawili gdzie się da. Zanim się obejrzałem, auto było sprzedane! Od sprzedaży wzięli jakoś 500 zł więc niewiele, biorąc pod uwagę ile sami zrobili. Pieniądze ze sprzedaży dołożyłem do zakupu nowego auta. Tu też Leśniewscy okazali się skuteczni. Także komis jak się patrzy. W dwa tygodnie zwieźli mi nowe auto, wszystko sprawdzili, opłacili, ja tylko poszedłem rejestrować w urzędzie za 250 zł. Oni zajmują się sprowadzaniem samochodów na zamówienie z Niemiec i Europy. Bardzo profesjonalnie.Tyle w temacie, zachęcam wszystkich, sprawdźcie sami.

~tak 2011-12-13

ze moderator czuwa

~adamgagarin 2011-12-03

I co z tego artykułu wynika?.

Ulluuer 2011-11-21

Można trafić na dobry serwis, choćby [pkt. 5 regulaminu forum. Admin] a rabaty możesz mieć tylko jak np na Prestigu sobie zrobisz wycenę to oni ci dają SWOJĄ cenę. zeby ją zbić musiałbyś samemu szukać konkurencyjny model w innym salonie i pokazać im, udowodnić, że ktos chce mniej kasy za to samo i wtedy mgółbyś się targować. No tylko wtedy trzeba samemu szuakć :)

~sdf 2011-10-27

To prawda, że w ramach jednej marki różni dealerzy mogą mieć różną politykę rabatową. Dla znajomego takie podzwonienie po dealerach za tym samym autem dało 5000zł rabatu. Z serwisami natomiast sprawa nie jest prosta - mało jest dobrych serwisów, a kiepski serwis (nawet ASO) naprawiając jedną rzecz, zepsuje trzy inne.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.