mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Zbliża się koniec kratek

Zbliża się koniec kratek

Ministerstwo Finansów uzyskało zgodę Unii Europejskiej, by na okres trzech lat zawiesić możliwość odliczania podatku VAT od paliwa zakupowanego do tzw. aut z kratką.

Zbliża się koniec kratek
Kiedy w sierpniu resort finansów przedstawił propozycję zmian do ustawy o podatku VAT, zgodnie z którymi przedsiębiorcy straciliby prawo do odliczania podatku VAT zawartego w cenie paliwa kupowanego do aut firmowych z kratką, była szansa, iż na takie rozwiązanie nie zgodzi się Unia Europejska. W końcu taka zmiana przepisów spowodowałaby pogorszenie sytuacji podatkowej przedsiębiorców, a to jest niezgodne z przepisami unijnymi.

Przedsiębiorcy liczyli w tym względzie na UE, jednak się przeliczyli. Przeprowadzone 30 września br. konsultacje pomiędzy stroną polską z Komitetem ds. VAT w Unii Europejskiej dały polskiemu rządowi możliwość zastosowania wyłączenia prawa do odliczania podatku VAT od zakupu paliwa do napędu niektórych pojazdów samochodów, także tych o dopuszczalnej ładowności powyżej 500 kg i dmc nieprzekraczającej 3,5 tony (konsultacje takie były niezbędne do wprowadzenia proponowanych rozwiązań). Przypomnijmy, iż obecnie tego typu auta, o ile posiadają homologację ciężarową, czyli de facto posiadają zamontowaną kratkę oddzielającą przestrzeń bagażową od kabiny pasażerskiej, pozwalają na pełne odliczenie VAT od kupowanego paliwa. Wyłączenie takie będzie mogło obowiązywać od 1 stycznia 2010 roku do 31 grudnia 2012 roku.

W związku z tym postanowieniem oraz wcześniejszym wyrokiem ETS w sprawie Magoora, Ministerstwo Finansów zamierza wprowadzić dwie istotne zmiany do ustawy o podatku VAT.

Po pierwsze, wprowadzenie przepisu, zgodnie z którym prawem do pełnego odliczenia podatku VAT z tytułu nabycia paliwa objęte byłyby pojazdy samochodowe o dopuszczalnej ładowności powyżej 500 kg i nie będące jednocześnie autami osobowymi.

Jednocześnie proponuje się, by zgodnie z przeprowadzoną konsultacją z Komitetem ds. VAT w kwestii wyłączenia prawa do odliczenia podatku VAT od zakupu paliwa do napędu niektórych pojazdów samochodowych - wprowadzić na okres 3 lat regulację, która objęłaby tym wyłączeniem również paliwa do napędu pojazdów samochodowych o dopuszczalnej ładowności powyżej 500 kg i o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony. Wyjątkiem są pojazdy, które co do zasady przeznaczone są do działalności gospodarczej, tj.:
- samochodów, które są przedmiotem odsprzedaży lub oddania w odpłatne używanie na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innych umów o podobnym charakterze i używane są do tych celów przez okres nie krótszy niż sześć miesięcy;
- pojazdów, które w oparciu o kryteria ustawy o VAT, pozwalają uznać je za pojazdy służące zasadniczo do przewozu ładunków;
- pojazdów specjalnego przeznaczenia (np. pomoc drogowa, ładowarka, pojazd pogrzebowy);
- pojazdów, które konstrukcyjnie przeznaczone są do przewozu co najmniej 10 osób łącznie z kierowcą.

Podobne wiadomości:

Samochodem służbowym na wakacje - o czym należy pamiętać?

Samochodem służbowym na wakacje - o czym...

Przepisy i prawo jazdy 2015-07-24

Wizja 2019 - oto pomysły na rozwój branży motoryzacyjnej

Wizja 2019 - oto pomysły na rozwój branży...

Finanse i prawo 2015-07-25

Komentuj:

~jest jak Robert pisze 2009-10-15

i AMEN

~Robert 2009-10-15

Artykuł dotyczy TYLKO I WYŁĄCZNIE odliczenia VAT od PALIWA!!! 13.10.2009 r ok. godz. 20 na TVN CNCBN wypowiadał się wiceminister finansów. Stwierdził on, że nawet skoro Unia wyraziła zgodę na NIEodliczanie VATu od paliwa zakupionego do auta ,,z kratką'' to by przepis ten wszedł w życie w dniu 1.01.2010 zmiana musi zostać opublikowana do 30.11.2009 a, zważywszy na obecną sytuację w kraju, jest to prawie nie osiągalne. Dodał iż przelis taki jako przejściowy będzie można wprowadzić w ciągu roku 2010 i pewnie to nastąpi. Unia Europejska to tej pory NIE wyraziła zgody na wykluczenie PEŁNEGO odpisu VAT od aut z kratką a wiceminister stwierdził, że wejście przepisu od 1.01.2010 r zabierającego pełen odpis VATu od ZAKUPU auta z kratką jest bliskie ZERU. Bo nie ma zgody Uni oraz, co za tym idzie, przepisów wykonawczych. Nawet jeśli Unia taką zgodę da (a będzie to w sprzeczności z jej interesem by sprzedawać jak najwięcej aut w Polsce) to wprowadzenie tej zmiany również będzie mogło dokonać się w ciągu roku. Wynika z powyższego, iż NIE MUSIMY się spieszyć z zakupem auta w tym roku bo jeszcze na początku przyszłego będzie istniała możliwość PEŁNEGO ODLICZENIA VATu od auta z kratką. A zawsze będzie to rocznik produkcyjny 2010. Salony natomiast próbują wszelkimi sposobami nas nakłonić do zakupu jeszcze w tym roku. Ale najcenniejsza jest informacja. Czyli jeśli do dnia 30.11.2009 nie ukaże się w Dzienniku Ustaw zmiana ustawy o VAT to należy lecieć do salonów i zamawiać auto z kratką na rok produkcyjny 2010 gdyż musi minąć co najmniej miesiąc od opublikowania w DU by zmiana zaczęła obowiązywać. Informacje zaczerpnąłem z wywiadu przeprowadzonego w dniu 13.10.2009 z wiceministrem finansów w TVN CNCB około godz. 20-tej

~miłek 2009-10-14

fakt sdf, ciężko się o czymś pisze jak się czegoś nie rozumie "od stycznia nadal będzie można odliczyć do 6000pln od zakupu!" tyle że maks 60% Vatu na fakturze

haron19 2009-10-14

Pnowie nie ma się co przejmowac polski rząd dąży do jak najszybszej zagłady prywatnej inicjatywy , a my praktycznie nie mamy na to wpływu bo nawet posłowie i radni których wybieramy nie interesują się naszymi problemami.

~sdf 2009-10-14

No dobra, zanim polecę do salonu - od stycznia nadal będzie można odliczyć do 6000pln od zakupu! Więc jak ktoś chce małe tanie auto do firmy, to nie musi się spieszyć.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.