mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Zbliża się koniec kratek

Zbliża się koniec kratek

Ministerstwo Finansów uzyskało zgodę Unii Europejskiej, by na okres trzech lat zawiesić możliwość odliczania podatku VAT od paliwa zakupowanego do tzw. aut z kratką.

Zbliża się koniec kratek
Kiedy w sierpniu resort finansów przedstawił propozycję zmian do ustawy o podatku VAT, zgodnie z którymi przedsiębiorcy straciliby prawo do odliczania podatku VAT zawartego w cenie paliwa kupowanego do aut firmowych z kratką, była szansa, iż na takie rozwiązanie nie zgodzi się Unia Europejska. W końcu taka zmiana przepisów spowodowałaby pogorszenie sytuacji podatkowej przedsiębiorców, a to jest niezgodne z przepisami unijnymi.

Przedsiębiorcy liczyli w tym względzie na UE, jednak się przeliczyli. Przeprowadzone 30 września br. konsultacje pomiędzy stroną polską z Komitetem ds. VAT w Unii Europejskiej dały polskiemu rządowi możliwość zastosowania wyłączenia prawa do odliczania podatku VAT od zakupu paliwa do napędu niektórych pojazdów samochodów, także tych o dopuszczalnej ładowności powyżej 500 kg i dmc nieprzekraczającej 3,5 tony (konsultacje takie były niezbędne do wprowadzenia proponowanych rozwiązań). Przypomnijmy, iż obecnie tego typu auta, o ile posiadają homologację ciężarową, czyli de facto posiadają zamontowaną kratkę oddzielającą przestrzeń bagażową od kabiny pasażerskiej, pozwalają na pełne odliczenie VAT od kupowanego paliwa. Wyłączenie takie będzie mogło obowiązywać od 1 stycznia 2010 roku do 31 grudnia 2012 roku.

W związku z tym postanowieniem oraz wcześniejszym wyrokiem ETS w sprawie Magoora, Ministerstwo Finansów zamierza wprowadzić dwie istotne zmiany do ustawy o podatku VAT.

Po pierwsze, wprowadzenie przepisu, zgodnie z którym prawem do pełnego odliczenia podatku VAT z tytułu nabycia paliwa objęte byłyby pojazdy samochodowe o dopuszczalnej ładowności powyżej 500 kg i nie będące jednocześnie autami osobowymi.

Jednocześnie proponuje się, by zgodnie z przeprowadzoną konsultacją z Komitetem ds. VAT w kwestii wyłączenia prawa do odliczenia podatku VAT od zakupu paliwa do napędu niektórych pojazdów samochodowych - wprowadzić na okres 3 lat regulację, która objęłaby tym wyłączeniem również paliwa do napędu pojazdów samochodowych o dopuszczalnej ładowności powyżej 500 kg i o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony. Wyjątkiem są pojazdy, które co do zasady przeznaczone są do działalności gospodarczej, tj.:
- samochodów, które są przedmiotem odsprzedaży lub oddania w odpłatne używanie na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innych umów o podobnym charakterze i używane są do tych celów przez okres nie krótszy niż sześć miesięcy;
- pojazdów, które w oparciu o kryteria ustawy o VAT, pozwalają uznać je za pojazdy służące zasadniczo do przewozu ładunków;
- pojazdów specjalnego przeznaczenia (np. pomoc drogowa, ładowarka, pojazd pogrzebowy);
- pojazdów, które konstrukcyjnie przeznaczone są do przewozu co najmniej 10 osób łącznie z kierowcą.

Podobne wiadomości:

Nowe przepisy podatkowe weszły w życie

Nowe przepisy podatkowe weszły w życie

Finanse i prawo 2015-01-02

Samochodem służbowym na wakacje - o czym należy pamiętać?

Samochodem służbowym na wakacje - o czym...

Przepisy i prawo jazdy 2015-07-24

Komentuj:

~jest jak Robert pisze 2009-10-15

i AMEN

~Robert 2009-10-15

Artykuł dotyczy TYLKO I WYŁĄCZNIE odliczenia VAT od PALIWA!!! 13.10.2009 r ok. godz. 20 na TVN CNCBN wypowiadał się wiceminister finansów. Stwierdził on, że nawet skoro Unia wyraziła zgodę na NIEodliczanie VATu od paliwa zakupionego do auta ,,z kratką'' to by przepis ten wszedł w życie w dniu 1.01.2010 zmiana musi zostać opublikowana do 30.11.2009 a, zważywszy na obecną sytuację w kraju, jest to prawie nie osiągalne. Dodał iż przelis taki jako przejściowy będzie można wprowadzić w ciągu roku 2010 i pewnie to nastąpi. Unia Europejska to tej pory NIE wyraziła zgody na wykluczenie PEŁNEGO odpisu VAT od aut z kratką a wiceminister stwierdził, że wejście przepisu od 1.01.2010 r zabierającego pełen odpis VATu od ZAKUPU auta z kratką jest bliskie ZERU. Bo nie ma zgody Uni oraz, co za tym idzie, przepisów wykonawczych. Nawet jeśli Unia taką zgodę da (a będzie to w sprzeczności z jej interesem by sprzedawać jak najwięcej aut w Polsce) to wprowadzenie tej zmiany również będzie mogło dokonać się w ciągu roku. Wynika z powyższego, iż NIE MUSIMY się spieszyć z zakupem auta w tym roku bo jeszcze na początku przyszłego będzie istniała możliwość PEŁNEGO ODLICZENIA VATu od auta z kratką. A zawsze będzie to rocznik produkcyjny 2010. Salony natomiast próbują wszelkimi sposobami nas nakłonić do zakupu jeszcze w tym roku. Ale najcenniejsza jest informacja. Czyli jeśli do dnia 30.11.2009 nie ukaże się w Dzienniku Ustaw zmiana ustawy o VAT to należy lecieć do salonów i zamawiać auto z kratką na rok produkcyjny 2010 gdyż musi minąć co najmniej miesiąc od opublikowania w DU by zmiana zaczęła obowiązywać. Informacje zaczerpnąłem z wywiadu przeprowadzonego w dniu 13.10.2009 z wiceministrem finansów w TVN CNCB około godz. 20-tej

~miłek 2009-10-14

fakt sdf, ciężko się o czymś pisze jak się czegoś nie rozumie "od stycznia nadal będzie można odliczyć do 6000pln od zakupu!" tyle że maks 60% Vatu na fakturze

haron19 2009-10-14

Pnowie nie ma się co przejmowac polski rząd dąży do jak najszybszej zagłady prywatnej inicjatywy , a my praktycznie nie mamy na to wpływu bo nawet posłowie i radni których wybieramy nie interesują się naszymi problemami.

~sdf 2009-10-14

No dobra, zanim polecę do salonu - od stycznia nadal będzie można odliczyć do 6000pln od zakupu! Więc jak ktoś chce małe tanie auto do firmy, to nie musi się spieszyć.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Solaris wybuduje kolejny zakład
Solaris wybuduje kolejny zakład
Producent pojazdów komunikacji miejskiej z wielkopolskiego Bolechowa przygotowuje się do kolejnej inwestycji. Solaris Bus & Coach wybuduje piąty zakład produkcyjny. Spółka kupiła 8,3 ha w okolicach Środy Wielkopolskiej.