mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Zdjęcia z fotoradarów w sieci

Zdjęcia z fotoradarów w sieci

Przejęcie fotoradarów przez Generalną Inspekcję Transportu Drogowego pociągnęło za sobą szereg następstw. Jednym z nich było zaprzestanie wysyłki zdjęć dokumentujących zbyt szybką jazdę, co niejednokrotnie rodziło problemy z ustaleniem faktycznie kierującego danym autem w danym momencie. Być może zmieni się to wkrótce.

Obecnie działający system (zarządzany przez GITD) nakładania mandatów na przekraczających dopuszczalną prędkość kierowców nie przewiduje wysyłki zdjęć wykonanych przez fotoradar. Do właściciela auta przychodzi jedynie zawiadomienie o popełnieniu wykroczenia wraz z odpowiednimi danymi (data, godzina i miejsce popełnienia wykroczenia oraz numer rejestracyjny namierzonego auta). Jeśli nie wiemy albo nie jesteśmy pewni, kto w danym momencie prowadził auto, wówczas stajemy przed problemem. Możemy oczywiście przyjąć mandat lub wskazać inną osobę. Możemy też nie wskazywać nikogo, ale wówczas musimy się liczyć z wyższym mandatem.

Absurdalność tak działającego systemu jest oczywista, na całe szczęście dostrzegają to również sami zarządzający tym systemem. Nie wnikamy, czy jest to efektem ich własnych przemyśleń, czy też może ulegają opinii publicznej. Fakt faktem, że zmiany są tu niezbędne.

Jak informuje RMF FM jest pomysł, aby to zmienić. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym, które to automatycznie będzie odczytywać dane pojazdu przekraczającego prędkość, namierzać jego właściciela i wysyłać zawiadomienie pozwoli na jeszcze jedną funkcjonalność. Pełna komputeryzacja tego procesu sprawi, że będzie możliwość zobaczenia zdjęcia w internecie. W tym celu każdy kierowca miałby przypisany osobisty kod, dzięki któremu mógłby zalogować się do systemu i zobaczyć, czy nałożony mandat faktycznie dotyczy jego osoby.

O planach stworzenia specjalnego serwisu internetowego, w którym będzie możliwe obejrzenie zdjęć z fotoradarów, poinformował dziś również Sławomir Nowak, minister transportu.

Rozwiązanie samo w sobie proste, żeby jednak weszło w życie niezbędne jest prawidłowe funkcjonowanie całego systemu informatycznego. Czyli CEPIK-u oraz jego połączenia z Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym. A patrząc na dotychczasowe problemy z tymi systemami, można mieć poważne wątpliwości, czy rok 2014, jako moment wejścia w życie tego pomysłu, jest naprawdę realny.

Podobne wiadomości:

Mandaty - terminale pojawią się w radiowozach

Mandaty - terminale pojawią się w radiowozach

Finanse i prawo 2016-12-19

Nowe fotoradary na polskich drogach

Nowe fotoradary na polskich drogach

Aktualności 2017-06-28

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.