mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Zielone strzałki wracają do łask

Zielone strzałki wracają do łask

Ministerstwo Infrastruktury zmieniło rozporządzenie dotyczące stosowania na skrzyżowaniach tzw. zielonych strzałek. Dzięki nowym przepisom jest szansa, że znowu powrócą one w większej liczbie na polskie drogi, a tym samym choć częściowo rozładują się korki.

Zielone strzałki wracają do łask
Problem z zielonymi strzałkami zaczął się prawie pięć lat temu. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach wprowadziło przepis, który zabraniał umieszczania strzałek na skrzyżowaniach, gdzie ruch jest kolizyjny.

W praktyce oznaczało to, że zdecydowana większość strzałek była umieszczona w niedozwolonych miejscach. Prawie na każdym skrzyżowaniu bowiem krzyżuje się kilka kierunków jazdy samochodów, do tego dochodzą przejścia dla pieszych czy przejazdy dla rowerów. Efekt był taki, że to co działało dobrze, zostało dość nagle przerwane. Strzałki zostały demontowane bądź zasłaniane i tylko nieliczne ostały się zmianom przepisów. W następstwie w wielu miejscach, gdzie dotąd ruch był dość sprawny, zaczęły powstawać korki. W wielu przypadkach kierowcy jeździli tak (tzn. skręcali) jakby strzałki wciąż istniały. Co ciekawe, w momencie, kiedy w Polsce następował odwrót strzałek, za naszą zachodnią granicą np. zaczęto wprowadzać takie rozwiązanie, jako ułatwiające znacznie ruch miejski.

Na szczęście w końcu Ministerstwo Infrastruktury posłuchało głosów nie tylko samych kierowców, ale również np. służb drogowych, wg których zniesienie strzałek na kolizyjnych skrzyżowaniach wcale nie przyczyniło się do poprawy bezpieczeństwa.

Jak możemy wyczytać w komunikacie MI:
"28 marca br. zostało podpisane rozporządzenie, które umożliwia m.in. dalsze stosowanie na skrzyżowaniach sygnału dopuszczającego skręcanie w kierunku wskazanym strzałką (sygnalizatorów S-2), tzw. "zielonej strzałki". Rozporządzenie zmieniające rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach wejdzie w życie po upływie 30 dni od jego ogłoszenia.

Ponadto uproszczono przepisy umożliwiające stosowanie sygnału kierunkowego S-3 oraz uwypuklono wymóg zapewnienia bezpieczeństwa pieszym i pojazdom, dla których wyświetlany jest w tym czasie sygnał zielony."
Tematy w artykule: bezpieczenstwo przepisy

Podobne wiadomości:

Korytarz życia - wysokie mandaty za niestosowanie

Korytarz życia - wysokie mandaty za...

Aktualności 2017-07-11

Prawo o ruchu drogowym - duże zmiany w 2017

Prawo o ruchu drogowym - duże zmiany w 2017

Finanse i prawo 2016-07-13

Komentuj:

~Jacek 2008-04-10

A kiedy wreszcie ktoś pójdzie po rozum do głowy i zastanowi się po co samochody stojące w dzień w miejskim korku muszą oświetlać zderzaki pojazdów stojących przed nimi. Albo jaki sens ma zapalanie w słoneczny dzień tylnych świateł pozycyjnych.

~jacek 2008-04-10

W Toruniu były i są zielone strzałki

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A1 Sportback - już oficjalnie!
Nowe Audi A1 Sportback - już oficjalnie!
Audi A1 to najmniejszy model w gamie niemieckiego producenta. Samochód debiutuje w pięciodrzwiowej wersji Sportback. Producent raczej nie wprowadzi do sprzedaży wariantu trzydrzwiowego.

Zalando Zalando