mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Zmiana zasad wypowiadania OC

Zmiana zasad wypowiadania OC

Już w lutym zaczną obowiązywać nowe zasady wypowiadania umów ubezpieczenia OC komunikacyjnego w odniesieniu do wszystkich zawartych polis. Niby kierowcy mają mieć łatwiej, ale jednocześnie zwiększa się ryzyko zakupu samochodu z nieaktualną polisą. A coraz bardziej gęsta sieć wyłapuje właścicieli pojazdów, którzy nie dotrzymują obowiązku zawarcia umowy OC.

Zmiana zasad wypowiadania OC
Nowe, rozszerzone zasady wypowiadania polis komunikacyjnych OC zaczną obowiązywać od 11 lutego 2013. Do tego bowiem momentu (przez ostatni rok) na rynku funkcjonowały dwa rodzaje komunikacyjnych polis OC. Wykupione przed i po wejściu w życie ostatniej nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych z 11 lutego 2012 roku. Do 10 lutego tego roku wygasną wszystkie polisy kupowane w obowiązującym jeszcze obecnie reżimie prawnym.

- Obawiamy się, że część osób nie od razu zorientuje się w nowych przepisach i może wpaść w pułapkę braku ubezpieczenia OC – mówi Elżbieta Wanat-Połeć, prezes Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Najbardziej istotne zmiany w przepisach o komunikacyjnym OC, dotyczą :  
- zakupu auta - kupujący będzie mógł korzystać w polisy OC poprzedniego właściciela tylko do końca okresu jej ważności. Ubezpieczenie to nie będzie się automatycznie przedłużać, tak jak jest obecnie.
- różnych trybów i możliwości wypowiadania umów ubezpieczenia komunikacyjnego OC. Z jednej strony ma to ułatwić życie kierowcom (np. wypowiedzenie podwójnego ubezpieczenia, czy odstąpienie od OC kupionego przez Internet) - z drugiej jednak spowoduje, że łatwiej będzie można wpaść w pułapkę braku OC. – Dlatego też w interesie kupującego używany pojazd jest sprawdzenie czy na pewno ma ważne OC, ale też czy przypadkiem nie jest posiadaczem kilku takich polis – ostrzega Sława Cwalińska-Weychert, wiceprezes UFG.  
- krótszego okresu na zawiadomienie firmy ubezpieczeniowej (w ciągu 14, a nie jak dotychczas 30 dni) o danych nabywcy. Obowiązek ten ciąży na osobie sprzedającej pojazd i jest bardzo istotny. Dzięki takiemu zgłoszeniu dotychczasowy właściciel uaktualni swoje dane w ogólnopolskiej bazie polis OC i AC i uniknie ewentualnych nieporozumień w swojej historii szkód. Wypadki spowodowane przez dany pojazd będą obciążały historię szkód już tylko nowego właściciela

– Naszą intencją jest uświadomienie Polakom, jak ważne jest posiadanie polisy OC i że nie jest to kolejny podatek, ale realna ochrona finansowa budżetów domowych, osób posiadających samochód, motocykl, motorower czy ciągnik -  wyjaśnia Elżbieta Wanat-Połeć.

Narzędzia do wyłapywania kierowców bez oC
Prawie dwa lata temu Fundusz uruchomił dla celów biznesowych ogólnopolską bazę polis komunikacyjnych. Aktualnie znajduje się w niej ponad 200 milionów rekordów o sprzedanych ubezpieczeniach OC i AC (również z lat poprzednich).

UFG, dzięki nowoczesnym narzędziom informatycznym, uruchamia kolejne programy do automatycznego wykrywania nieubezpieczonych (bez konieczności kontroli drogowej). Jednym z nich jest tzw. wirtualny policjant, który identyfikuje przerwy w ubezpieczeniu OC analizując dane z bazy polis. W ten sposób Fundusz wykrył w ostatnim roku ponad 4,5 tysiąca nieubezpieczonych kierowców i uzyskał z tego tytułu ponad 1,2 mln złotych z kar za brak OC.

- W pierwszej połowie 2013 roku rusza kolejny program identyfikujący nieubezpieczonych w bazie polis, a w drugim półroczu w oparciu o dane z Centralnej Ewidencji Pojazdów planowane jest rozpoczęcie kontroli poprzez porównanie daty pierwszej rejestracji pojazdu z datą wykupu OC – mówi Hubert Stoklas, wiceprezes UFG. Jeżeli okaże się, że ubezpieczenie zostało wykupione po dacie rejestracji pojazdu, jego właściciel będzie wzywany do zapłacenia kary.  

Fundusz szacuje, że dziś po polskich drogach porusza się około 250 tysięcy nieubezpieczonych pojazdów. Do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego wpływa rocznie około 6,5 tysiąca roszczeń od osób poszkodowanych w wypadkach drogowych, spowodowanych przez nieubezpieczonych lub niezidentyfikowanych kierowców. To oni kosztują rocznie - innych właścicieli pojazdów w Polsce - ponad 70 mln złotych. Wszystkie firmy ubezpieczeniowe oferujące OC składają się bowiem na wypłaty odszkodowań z UFG - ze składek swoich ubezpieczonych.

Kupiłeś lub sprzedałeś auto - pamiętaj o:

K U P U J Ą C Y:
kupno nowego samochodu lub sprowadzenie z zagranicyubezpieczenie najpóźniej w dniu rejestracji
kupno używanego w krajuupewnij się, czy zbywca miał ochronę ubezpieczyciela na stronie UFG oraz potwierdź ważność polisy bezpośrednio u ubezpieczyciela
jeżeli:
nie ma ważnego OCubezpieczenie najpóźniej w dniu nabycia auta, przed wprowadzeniem go do ruchu
ważne OC, będziemy kontynuowaćtylko do końca okresu, na jaki zostało zawarta
ważne OC, nie będziemy kontynuowaćwypowiedzenie w firmie ubezpieczeniowej najlepiej w formie pisemnej i za potwierdzeniem odbioru; najpóźniej tego samego dnia wykupienie nowej polisy OC
S P R Z E D A J Ą C Y:
14 dni na powiadomienie firmy ubezpieczeniowej i podanie danych nabywcy samochodu
powiadomienie właściwego wydziału komunikacji

Podobne wiadomości:

Ubezpiecznie OC będzie zależne od mandatów

Ubezpiecznie OC będzie zależne od mandatów

Finanse i prawo 2017-09-19

Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu

Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz...

Finanse i prawo 2018-05-15

Komentuj:

m0nk 2013-02-14

powiem wam, ze czytalem artykul na podobny temat na stronie czasnafinanse.pl Nie znajde teraz dokladnego adresu , ale polecam ta strone. Są fajne artykuly i ciekawostki mozna znaleźć :)

~Brak oc 2013-02-08

Już i tak wysokie kary, które dodatkowo ostatnio wzrosły powinny wszystkich przekonać, że nie warto zwlekać z wykupieniem ubezpieczenia oc samochodu.

~chychak 2013-01-26

@ jacek najpóźniej w dniu rejestracji auta musisz je ubezpieczyć, nie musisz przecież po rejestracji tym autem jechać do ubezpieczyciela, zadzwoń do firmy i niech przyślą Ci agenta gdzie Ci najwygodniej, albo ubezpiecz się w firmach internetowych i problem z głowy

~jacek 2013-01-24

Jeżeli okaże się, że ubezpieczenie zostało wykupione po dacie rejestracji pojazdu, jego właściciel będzie wzywany do zapłacenia kary. Jak to? Debilizm całkowity Kupuję auto sprowadzone, w ubezpieczalni mam go opłacić na dane Helmuta i jego numery rejestracyjne .Normalne chyba że udaje się do swojego wydziału komunikacji ,dają mi nowe moje numery wtedy mogę opłacić OC z obecnymi numerami które będą na mojm samochodzie.Chyba, że ktoś dba o dobro ubezpieczalni .Zapłać OC na obce numery sprowadzonego auta po kolizji lub w całości potem przerejstruj i idż jeszcze raz przepisz OC na nowe numery które dostaniesz Głupota , czy nie????

~WALECDARAS 2013-01-24

WSZYSTKO WIELKI PIC JAK MNIE WALNOŁ KIEROWCA NA KRZYZÓWCE I ZWIAŁ TO FIRMY Z FUNDUSZEM WYPIELI D- I ZADNEJ REKOMPENSATY NIE DOSTAŁEM - 10000 W PLECY

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Suzuki Jimny - pierwsze zdjęcia przed premierą
Nowe Suzuki Jimny - pierwsze zdjęcia przed premierą
Suzuki przygotowuje w tym roku dwie ważne premiery, a jedną z nich jest zupełnie nowe Jimny. W sieci pojawiły się właśnie pierwsze zdjęcia tego modelu, a my znamy już pierwsze szczegóły na temat czwartej generacji.

Zalando Zalando