mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Zmiany w opłacie paliwowej

Zmiany w opłacie paliwowej

Sejm przyjął projekt nowelizacji ustawy o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym. Ma ona usunąć lukę w przepisach, pozwalającą unikać opłaty paliwowej, która jest przeznaczona na finansowanien budowy dróg.

Obowiązujące od początku tego roku przepisy zobowiązują producentów i importerów paliw do płacenia opłaty paliwowej w wysokości 105 zł od tony paliwa wprowadzonego na krajowy rynek. Dotychczasowe rozwiązania w tej kwestii oparte są mechanizmie poboru podatku akcyzowego. Obowiązek  uiszczania opłaty ciąży na tych samych podmiotach, na których ciążył obowiązek zapłaty podatku akcyzowego przy wprowadzaniu paliw silnikowych.

Nie uwzględniono jednak faktu, że od 1. maja paliwo sprowadzane z UE nie jest już traktowane jako import, lecz jako nabycie wewnątrzwspólnotowe. Firmy sprowadzające paliwo z krajów UE mogły więc nie uiszczać opłaty drogowej, bo nie było one traktowane jako importowane. Od 1 maja 2004 r. przepisy dotyczące akcyzy uregulowane są w nowej ustawie o podatku akcyzowym. Dlatego też istnieje konieczność dostosowania przepisów ustawy o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym do nowej ustawy o podatku akcyzowym, a co za tym idzie obowiązek opłaty paliwowej powinien dotyczyć również podmioty dokonujące nabycia wewnątrzwspólnotowego.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
6 sprawdzonych patentów na zimę.
6 sprawdzonych patentów na zimę.
Zamarznięte szyby i czapa śniegu na dachu mogą być niebezpieczne dla Ciebie, otoczenia i Twojego portfela. Podpowiadamy, jak szybko odśnieżyć auto, a dzięki temu uniknąć 3 pkt. karnych i 500 zł mandatu, a przy okazji pospać nawet kwadrans dłużej.
Jak przygotować samochód do jazdy w zimowy poranek? Jak przygotować samochód do jazdy w zimowy poranek?