mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Zmiany w podatku VAT od aut wejdą w życie...

Zmiany w podatku VAT od aut wejdą w życie...

...najprawdopodobniej w marcu, choć wątpliwe, by udało się wprowadzić nowelizację ustawy już od 1 marca br. Związek Dealerów Samochodów poznał kulisy procesu legislacyjnego uchwalania zmian w ustawie VAT w zakresie "derogacji".

Zmiany w podatku VAT od aut wejdą w życie...
W dniu dzisiejszym projekt znowelizowanej ustawy o podatku od towarów i usług powinien trafić pod obrady Rady Ministrów. Jeśli zostanie przyjęty w całości skierowany zostanie do komisji sejmowych, a następnie trafi pod obrady Sejmu. Według wstępnego harmonogramu prac posłowie będą debatować nad zmianami w możliwości odliczania podatku VAT od samochodów nabywanych przez przedsiębiorców na pierwszym lutowym posiedzeniu Sejmu (5-7.02).

Koalicja rządowa, chcąc jak najszybciej wprowadzić w życie zmiany w przepisach, będzie chciała przeprowadzić całą debatę na tym jednym posiedzeniu. Jeśli opozycja nie będzie stawiała przeszkód i poprze proponowane zmiany (choć i bez głosów opozycji zmiana może zostać przegłosowana) nowelizowana ustawa trafi do Senatu. Najwcześniej senatorowie będą mogli się nią zająć na posiedzeniu w dniach 19-20 lutego. Jeśli i tu nie będzie żadnych poprawek, ustawa trafi do prezydenta.


I nawet jeśli Bronisław Komorowski podpisze ją niezwłocznie, to z uwagi na 14-dniowy okres wejścia jej w życie od dnia uchwalenia, nie ma żadnych szans, by nowe przepisy zaczęły obowiązywać już od pierwszego dnia marca.

Z tej uwagi, by nie wprowadzać ustawy w środku miesiąca, czyli dla przedsiębiorcy w środku okresu rozliczeniowego, ustawa może zacząć obowiązywać od 1 kwietnia. Takie są też postulaty ze strony przedsiębiorców - tym bardziej, iż wiele firm rozlicza się z podatku VAT kwartalnie. Wydaje się zatem, że to początek kwietnia byłby w tym przypadku najbardziej sensownym momentem wprowadzenia zmian w życie.

Podobne wiadomości:

Auta z pełnym odliczeniem podatku VAT

auto motor i sport 0000-00-00

Dzięki luce w przepisach (stare wygasły, a nowe nie zaczęły jeszcze obowiązywać) wróciła możliwość przerabiania aut osobowych o masie do 3,5 t na "ciężarówki".

Auto poflotowe - czy warto kupić?

Auto poflotowe - czy warto kupić?

Aktualności 2015-01-21

Komentuj:

~koda 2014-01-28

Takie prima aprilis w wykonaniu rządu. Żeby te lenie chociaż wzięli się do pracy, a nie patrzyli tylko jak oskubać tych co jeszcze płacą podatki. Podobno planują wprowadzić poza 13tkami jeszcze 14nastki i 15nastki dla "zasłużonych".

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowa Dacia Duster – znamy pełny, polski cennik
Nowa Dacia Duster – znamy pełny, polski cennik
Siedem lat po premierze Dacii Duster pierwszej generacji, przyszedł czas na wprowadzenie kolejnego modelu. Polski importer podał właśnie pełny, oficjalny cennik modelu. Czy będzie drożej?