mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Zmiany w podatku VAT od aut wejdą w życie...

Zmiany w podatku VAT od aut wejdą w życie...

...najprawdopodobniej w marcu, choć wątpliwe, by udało się wprowadzić nowelizację ustawy już od 1 marca br. Związek Dealerów Samochodów poznał kulisy procesu legislacyjnego uchwalania zmian w ustawie VAT w zakresie "derogacji".

Zmiany w podatku VAT od aut wejdą w życie...
W dniu dzisiejszym projekt znowelizowanej ustawy o podatku od towarów i usług powinien trafić pod obrady Rady Ministrów. Jeśli zostanie przyjęty w całości skierowany zostanie do komisji sejmowych, a następnie trafi pod obrady Sejmu. Według wstępnego harmonogramu prac posłowie będą debatować nad zmianami w możliwości odliczania podatku VAT od samochodów nabywanych przez przedsiębiorców na pierwszym lutowym posiedzeniu Sejmu (5-7.02).

Koalicja rządowa, chcąc jak najszybciej wprowadzić w życie zmiany w przepisach, będzie chciała przeprowadzić całą debatę na tym jednym posiedzeniu. Jeśli opozycja nie będzie stawiała przeszkód i poprze proponowane zmiany (choć i bez głosów opozycji zmiana może zostać przegłosowana) nowelizowana ustawa trafi do Senatu. Najwcześniej senatorowie będą mogli się nią zająć na posiedzeniu w dniach 19-20 lutego. Jeśli i tu nie będzie żadnych poprawek, ustawa trafi do prezydenta.


I nawet jeśli Bronisław Komorowski podpisze ją niezwłocznie, to z uwagi na 14-dniowy okres wejścia jej w życie od dnia uchwalenia, nie ma żadnych szans, by nowe przepisy zaczęły obowiązywać już od pierwszego dnia marca.

Z tej uwagi, by nie wprowadzać ustawy w środku miesiąca, czyli dla przedsiębiorcy w środku okresu rozliczeniowego, ustawa może zacząć obowiązywać od 1 kwietnia. Takie są też postulaty ze strony przedsiębiorców - tym bardziej, iż wiele firm rozlicza się z podatku VAT kwartalnie. Wydaje się zatem, że to początek kwietnia byłby w tym przypadku najbardziej sensownym momentem wprowadzenia zmian w życie.

Podobne wiadomości:

Firmy stawiają na wynajem samochodów

Firmy stawiają na wynajem samochodów

Finanse i prawo 2015-08-11

Auta z pełnym odliczeniem podatku VAT

auto motor i sport 0000-00-00

Dzięki luce w przepisach (stare wygasły, a nowe nie zaczęły jeszcze obowiązywać) wróciła możliwość przerabiania aut osobowych o masie do 3,5 t na "ciężarówki".

Komentuj:

~koda 2014-01-28

Takie prima aprilis w wykonaniu rządu. Żeby te lenie chociaż wzięli się do pracy, a nie patrzyli tylko jak oskubać tych co jeszcze płacą podatki. Podobno planują wprowadzić poza 13tkami jeszcze 14nastki i 15nastki dla "zasłużonych".

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.