mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Zmiany w podatku VAT od aut wejdą w życie...

Zmiany w podatku VAT od aut wejdą w życie...

...najprawdopodobniej w marcu, choć wątpliwe, by udało się wprowadzić nowelizację ustawy już od 1 marca br. Związek Dealerów Samochodów poznał kulisy procesu legislacyjnego uchwalania zmian w ustawie VAT w zakresie "derogacji".

Zmiany w podatku VAT od aut wejdą w życie...
W dniu dzisiejszym projekt znowelizowanej ustawy o podatku od towarów i usług powinien trafić pod obrady Rady Ministrów. Jeśli zostanie przyjęty w całości skierowany zostanie do komisji sejmowych, a następnie trafi pod obrady Sejmu. Według wstępnego harmonogramu prac posłowie będą debatować nad zmianami w możliwości odliczania podatku VAT od samochodów nabywanych przez przedsiębiorców na pierwszym lutowym posiedzeniu Sejmu (5-7.02).

Koalicja rządowa, chcąc jak najszybciej wprowadzić w życie zmiany w przepisach, będzie chciała przeprowadzić całą debatę na tym jednym posiedzeniu. Jeśli opozycja nie będzie stawiała przeszkód i poprze proponowane zmiany (choć i bez głosów opozycji zmiana może zostać przegłosowana) nowelizowana ustawa trafi do Senatu. Najwcześniej senatorowie będą mogli się nią zająć na posiedzeniu w dniach 19-20 lutego. Jeśli i tu nie będzie żadnych poprawek, ustawa trafi do prezydenta.


I nawet jeśli Bronisław Komorowski podpisze ją niezwłocznie, to z uwagi na 14-dniowy okres wejścia jej w życie od dnia uchwalenia, nie ma żadnych szans, by nowe przepisy zaczęły obowiązywać już od pierwszego dnia marca.

Z tej uwagi, by nie wprowadzać ustawy w środku miesiąca, czyli dla przedsiębiorcy w środku okresu rozliczeniowego, ustawa może zacząć obowiązywać od 1 kwietnia. Takie są też postulaty ze strony przedsiębiorców - tym bardziej, iż wiele firm rozlicza się z podatku VAT kwartalnie. Wydaje się zatem, że to początek kwietnia byłby w tym przypadku najbardziej sensownym momentem wprowadzenia zmian w życie.

Podobne wiadomości:

Firmy stawiają na wynajem samochodów

Firmy stawiają na wynajem samochodów

Finanse i prawo 2015-08-11

Wizja 2019 - oto pomysły na rozwój branży motoryzacyjnej

Wizja 2019 - oto pomysły na rozwój branży...

Finanse i prawo 2015-07-25

Komentuj:

~koda 2014-01-28

Takie prima aprilis w wykonaniu rządu. Żeby te lenie chociaż wzięli się do pracy, a nie patrzyli tylko jak oskubać tych co jeszcze płacą podatki. Podobno planują wprowadzić poza 13tkami jeszcze 14nastki i 15nastki dla "zasłużonych".

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Porsche, Genesis i BMW to najlepsze marki
Porsche, Genesis i BMW to najlepsze marki
Amerykański oddział firmy J. D.  Power przygotował kolejny raport dotyczący postrzegania poszczególnych producentów samochodów przez lokalnych nabywców. Wyniki badania przeprowadzonego na terenie USA mocno zaskakują.
Austria. Czas na oddech Austria. Czas na oddech