mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Zmiany w recyklingu pojazdów

Zmiany w recyklingu pojazdów

Jak już informowaliśmy, trwają prace nad nowelizacją ustawy o recyklingu pojazdów. Projektowane przepisy likwidują m.in. całkowicie obowiązek tworzenia sieci jak i płacenia dotychczasowej opłaty 500 zł.

Projekt nowelizacji ustawy o recyklingu pojazdów przygotowany przez Ministerstwo Środowiska (czytaj więcej) zakłada za to w zamian, dla wszystkich którzy wprowadzają na rynek powyżej 100 pojazdów (nie ma znaczenia czy nowy czy używany), obowiązek zapewnienia rocznego poziomu zbierania – poziomu wyrażonego procentowo w stosunku do masy tego co wprowadził (2012-40%, 2013–45%, 2014–50%, 201560%, 2016-70%). Karą za niewypełnienie tego obowiązku będzie 500 zł za każdą tonę brakującą do osiągnięcia tego poziomu.

Ponadto, tak jak sygnalizowaliśmy, projekt ten również wprowadza pewne "rewolucyjne" zmiany w zakresie wypłat odszkodowań. W projekcie zostały zapisane dwa następujące warianty przyszłego rozwiązania tej kwestii.

Wariant 1
Zgodnie z art. 5 projektu wypłata odszkodowania przy szkodzie całkowitej będzie uzależniona od przedstawienia rachunków naprawy pojazdu lub przedstawienia świadectwa demontażu (potwierdzenia oddania pojazdu do systemu recyklingu). Wyjątkiem będą tylko przypadki, kiedy szkoda całkowita została orzeczona wobec samochodu, który nie wymaga naprawy (w uzasadnieniu napisano, że dotyczy to przypadków uszkodzeń lakierniczych) i zostało przedstawione zaświadczenie z pozytywnym badaniu technicznym.

Wariant 2
Natomiast w wariancie 2 pojawia się zapis, że w przypadku kiedy pojazd w wyniku uszkodzeń staje się odpadem (kiedy pojazd staje się odpadem zostanie uregulowane rozporządzeniem Ministra Infrastruktury – takim np. przypadkiem będzie pojazd w którym w wyniku kolizji uszkodzone zostały słupki dachowe), to wypłata odszkodowania będzie uzależniona od przedstawienia zaświadczenia o demontażu.

Podobne wiadomości:

Ekologiczne drogi z... plastiku

Ekologiczne drogi z... plastiku

Aktualności 2015-07-14

Wizja 2019 - oto pomysły na rozwój branży motoryzacyjnej

Wizja 2019 - oto pomysły na rozwój branży...

Finanse i prawo 2015-07-25

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.