mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Zmiany w rejestracji pojazdów po wyborach

Zmiany w rejestracji pojazdów po wyborach

W tej kadencji Sejmu już się nie uda, ale nie oznacza to, że pomysł ten wyląduje w koszu. Jerzy Miller, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, zapowiedział, że proponowane zmiany w systemie rejestracji trafią pod obrady Sejmu tuż po wyborach.

Zmiany w rejestracji pojazdów po wyborach
Projekt zmian w systemie rejestracji pojazdów pojawił się już kwietniu br. Proponowane rozwiązania były na tyle nowatorskie, że okrzyknięte zostały wręcz mianem "rewolucji w rejestracjach". Zmiany zakładały m.in. odmiejscowienie tablic rejestracyjnych, dowolność miejsca rejestracji, jedną tablicę na cały czas użytkowania pojazdu, a także obowiązek zapisywania stanu licznika przy kontroli w stacjach kontroli pojazdów. Szybsza i łatwiejsza miała być też procedura rejestracji samochodów sprowadzanych spoza granic Polski.

Niestety, projekt ustawy, choć miał trafić na tzw. szybką ścieżkę legislacyjną, utknął podczas uzgodnień międzyresortowych. Negatywną opinię wydało m.in. Ministerstwo Infrastruktury, co mocno spowolniło tempo wprowadzenia tej ustawy.


Ubiegłotygodniowa deklaracja szefa resortu spraw wewnętrznych i administracji jest jednak dobrym sygnałem dla kierowców. Projekt zmian nie trafił bowiem całkowicie do kosza, ale po wyjaśnieniach i stosownych korektach będzie w dalszym ciągu przedmiotem prac. Jednak teraz będzie musiał poczekać chwilę, bowiem przed wyborami parlamentarnymi i tak już nie ma szans na uchwalenie.

Deklaracja Millera podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy została dobrze przyjęta szczególnie przez środowiska dealerów. Projekt wprawdzie nie zawierał przepisów wprowadzających wprost rejestrację nowych samochodów u dealera, ale po wielu konsultacjach, m.in. ze Związkiem Dealerów Samochodów, minister złożył obietnicę wprowadzenia rozwiązań to umożliwiających. Dealer mógłby na bazie platformy ePUAP wprowadzać dane klienta a zwrotnie otrzymywałby już dokument i tablice.


Złożona deklaracja cieszy, bo zapowiadane zmiany z pewnością ułatwią życie wielu kierowcom. Pamiętajmy jednak, że przed nami wybory, a po nich niekoniecznie dziś składający obietnice, będą mieli możliwość ich realizacji. Miejmy jednak nadzieję, że nawet nowe ugrupowania u steru władzy będą dbać o dobro kierowców i w takiej bądź nieznacznie zmienionej postaci nowe uregulowania wejdą w życie.

Podobne wiadomości:

Mniejsze tablice rejestracyjne będą legalne

Mniejsze tablice rejestracyjne będą legalne

Finanse i prawo 2017-08-31

Przegląd płatny z góry od jesieni

Przegląd płatny z góry od jesieni

Finanse i prawo 2017-05-03

Komentuj:

~Znów Wykukają Lemmingi głosujące na PO 2011-09-29

Po wyborach LEMINGU zapij wodą :)

wozpiotr 2011-09-29

A kiedy Miller pójdzie pod obrady - niezatapialny?

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A1 Sportback - już oficjalnie!
Nowe Audi A1 Sportback - już oficjalnie!
Audi A1 to najmniejszy model w gamie niemieckiego producenta. Samochód debiutuje w pięciodrzwiowej wersji Sportback. Producent raczej nie wprowadzi do sprzedaży wariantu trzydrzwiowego.